IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Безусловен базов доход за Швейцария?

Швейцарците ще решават през лятото на референдум дали на всеки гражданин да не се изплащат по 2 500 швейцарски франка

14:54 | 02.02.16 г. 135
Автор - снимка
Създател
<p>
	Привърженици на идеята демонстрират в Берн. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Привърженици на идеята демонстрират в Берн. Снимка: Ройтерс

Да работиш или да не работиш, за да оцеляваш? Това скоро може да не е тема за размисъл, поне в Швейцария.

Сега вече е ясна и датата. На 5 юни швейцарците ще гласуват на референдум предложение, според което всеки швейцарец ще получава 2 500 швейцарски франка (2 450 долара) месечно без значение дали работи, или не, пише в свой обзор Deutsche Welle.

Темата за безусловния базов доход е широко дискутирана от дълго време в Европа, но сега ще бъде подложена на сериозен дебат в Алпийската република. 

Принципът на безусловния основен доход e на всеки гражданин, от бедния клошар до милиардера, редовно да се изплаща определена сума без проверка или задължение за връщане, както и без доказване на работно място. 

Зад швейцарската инициатива, която инициира референдума, стои колоритен микс от различни групи от Базел, Цюрих, Берн и Западна Швейцария. Нейният най-виден представител е 49-годишният Даниел Хани, съсобственик на къща за културни сбирки и кафе в бивш банков офис в центъра на Базел, където е базирана и най-голямата група от организаторите. Те в голяма степен са действали независимо един от друг, въпреки съвместната инициатива, казва Хани. Дори и по време на горещата фаза на предизборната кампания те ще се консултират само неофициално, пише германското списание Der Spiegel.

Инициативата постоянно привлича общественото внимание. Когато през октомври 2013 г. в народното събрание на страната бяха внесени 126 хил. подписа в подкрепа на идеята за референдума, осем милиона монети от по пет сантима (0,05 франка) бяха изсипани от инициаторите на площада Bundesplatz в Берн.

Снимката от тази акция украсява корицата на книгата „Какво ще липсва, ако всичко е налице“, която се разпространява за референдума и която е написана от Хани заедно с 20 години по-младия германски икономист и философ Филип Ковче. Неофициално двамата са посланици на инициативата.

„Повечето хора всъщност искат да водят смислен живот. Може би ще решат да починат месец или три месеца след въвеждането на безусловния базов доход. След това обаче ще им омръзне и те ще се върнат на работа“, отбелязва в интервю за ТАСС Даниел Щроб, координатор на комитета по организиране на референдума. Той допълва, че всъщност 2 500 франка на месец е скромна сума за швейцарските стандарти и ще е трудно да се живее само с нея, ако не се работи.

Според резултатите от проведено по-рано допитване само 2 процента от хората възнамеряват да напуснат работа след въвеждането на безусловния базов доход, а 8 на сто не изключват такава възможност.

Щроб посочва, че точната сума на безусловния базов месечен доход, който ще могат да получават гражданите на страната, ако кажат „да“ на референдума, все още не е решена. Сумата ще бъде определена от закона и ще представлява „жизнено необходимото равнище" на средствата. Ако размерът на сумата бъде 2 500 франка за възрастни и 625 за деца, то за изплащането на безусловния базов месечен доход ще бъдат необходими около 200 млрд. франка годишно.

Според авторите на инициативата 70 млрд. франка могат да се вземат от сегашните социални и пенсионни държавни фондове, а останалите средства могат да дойдат от приходи от икономическа дейност.

Икономиката няма да претърпи катастрофа от такава реформа, посочва Щроб. Ако сега средната заплата в Швейцария е около 6 хил. франка, в бъдеще, като се вземе предвид безусловния базов месечен доход, тя може да възлиза на 3 500 франка. Сега брутният вътрешен продукт на Швейцария е 600 млрд. франка, а една трета от сумата може да бъде разпределяна между всички граждани, посочват инициаторите на референдума.

Одобрявате ли въвеждането на безусловен базов доход?

Да, защото всеки има право на поне минимални приходи
Не, защото това изкривява стимулите за работа
Нямам мнение
Общо 1936 гласа

Против въвеждането на безусловния базов доход е правителството. През декември той не бе подкрепен и от парламента. Според тях под заплаха може да бъде поставена сегашната система на социално осигуряване, а последствията трудно могат да се прогнозират.

Безусловният базов доход е критикуван често и от бизнеса, който не се радва на перспективата за увеличаване на данъците и намаляването на конкурентоспособността на швейцарската икономика. Профсъюзите пък са на мнение, че с бедността трябва да се води борба като се създават работни места и като се плаща достойна заплата, а не да се изплаща еднакъв за всички безусловен базов доход.

За последно идеята възбуди обществени дискусии през декември, когато се появи информация, че властите  във Финландия обмислят въвеждане на т.нар. Основен национален доход (безусловен базов доход) в размер на 800 евро, който да се изплаща месечно на всеки гражданин и да е освободен от данъци. Предложението е на държавната агенция за социално осигуряване (Kela) и то предполага този основен доход да замени всякакви други помощи. Тези 800 евро ще бъдат изплащани на всеки пълнолетен гражданин, независимо дали има други доходи, или не.

Темата за въвеждането на безусловен базов доход е широко дискутирана и в България. Според повечето критици, сред които и икономистът Стоян Панчев, подобен вид подпомагане изкривява стимулите за работа – големи групи от населението ще бъдат насърчавани да не работят, а да чакат управляващите да се грижат за тях.  Трябва да се отчете и цената на това преразпределние.  Въвеждането на ББД, или на минимална работна заплата от например 800 лв., ще доведе до затварянето на всички малки хотели и магазини, което означава огромна безработица. Бизнесът освен това ще си изнесе производството – в ЕС или извън него, смята Божидар Данев от БСК.

Сред застъпниците на идеята е Тони Баждаров, предприемач с 22-годишен опит в търговията. "ББД от една страна е спасителен пояс за всички хора. Ако човек не работи по една или друга причина – намира се в детска възраст или пък е пенсионер, той получава доход,  който му осигурява достоен живот. Но тъй като всички хора са равни, този доход се полага на цялото население, в това число и на работещите. От друга страна ББД е един пазар за стоките и услугите, които са включени в базовия пакет", каза той в по-ранно интервю за Investor.bg! 

Какво е Вашето мнение за въвеждането на ББД? Пращайте мненията си на info@investor.bg! Авторите на по-интересните материали, които публикуваме, ще получат книга на икономическа тематика!
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

48
rate up comment 5 rate down comment 0
Pivoley
преди 8 години
Регулациите, за които говориш са си типично лява политика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 10 rate down comment 2
4ervenasgan
преди 8 години
От където ДО МОМЕНТА се вземат СЪЩИТЕ пари и се раздават, но САМО на няКОИ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 4 rate down comment 5
Pivoley
преди 8 години
А откъде взимаме парите, за да ти дадат на теб ББД?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 17 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 8 години
А към тебе имам специален въпрос с повишена трудност, щото демонстрираш енциклопедични, в това число и от света на дивата природа знания:виждал ли си пума или лъв със собствен магазин за месо и останалите на опашка там, или една пума държи пътеката до потока и стриже останалите животни за достъп до водата... Или вълци да събират мита за пренасяне на стоки и товари през територията им?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 1 rate down comment 4
Сараф
преди 8 години
Глупости, а като имам сигурен доход нали и веднага ще ми увеличат кредитния рейтинг и да инвестирам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 4 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 8 години
дано да го приемат че да видим летежа на франка и швейцария във всички класации
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 7 rate down comment 1
4ervenasgan
преди 8 години
Хаха, какво социално виждаш в това една и съща сума (ако не и по-малка) да започне да се преразпределя, НЕ както е сега, само за маргинали, а ПО РАВНО, между всички???Аз мисля, че е точно обратното.....и справедливо разбира се :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 23 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 8 години
Хехе... много капиталист тука, много нещо! Ама вие сте капиталисти от 20-тина години и сте, както казва шопският фолклор, като изоглавени юнци... хаха! По-католици сте от папата, пак според фолклора, ама чуждия. Хубаво е, че в България има толкова ортодоксални капиталисти, ама ако за вас капитализмът е една сбъдната мечта и не можете още да му се нарадвате, а вашият капитализъм е още в забавачката, в държави като Швейцария капитализмът им е престарял и на швейцарците вече им е дошла до гуша от него... хаха... Както се казва - еволюция, момчета! Различни фази - едни са пресни лакоми червеи и гъсеници, а други вече са красиви летящи пеперуди... хехе.. За ваше съжаление, еволюционната фаза, следваща след капитализма, се нарича социализъм и някои са вече в нея. Ако много искате суров капитализъм, опитайти при Путин. Там още се стрелят за парче от баницата като в Чикаго преди 100 години... хехе...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 4 rate down comment 2
Pivoley
преди 8 години
По тази логика, то и при сегашната система не би трябвало да има бедни, а напротив същите ще бъдат максимално мотивирани да работят повече, за да наваксат неблагоприятното си положение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 4 rate down comment 5
Pivoley
преди 8 години
Като за начало въвеждането на ББД веднага би довело до нарастване на цената на труда, поради нарастване на алтернативната цена на свободното време. Интересно, как по-точно нарастването на стойността на един от факторите за производство би довело до подобряване на съвкупното производство. Ще можеш ли да се аргументираш как става този фокус?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още