Да работиш или да не работиш, за да оцеляваш? Това скоро може да не е тема за размисъл, поне в Швейцария.
Сега вече е ясна и датата. На 5 юни швейцарците ще гласуват на референдум предложение, според което всеки швейцарец ще получава 2 500 швейцарски франка (2 450 долара) месечно без значение дали работи, или не, пише в свой обзор Deutsche Welle.
Темата за безусловния базов доход е широко дискутирана от дълго време в Европа, но сега ще бъде подложена на сериозен дебат в Алпийската република.
Принципът на безусловния основен доход e на всеки гражданин, от бедния клошар до милиардера, редовно да се изплаща определена сума без проверка или задължение за връщане, както и без доказване на работно място.
Зад швейцарската инициатива, която инициира референдума, стои колоритен микс от различни групи от Базел, Цюрих, Берн и Западна Швейцария. Нейният най-виден представител е 49-годишният Даниел Хани, съсобственик на къща за културни сбирки и кафе в бивш банков офис в центъра на Базел, където е базирана и най-голямата група от организаторите. Те в голяма степен са действали независимо един от друг, въпреки съвместната инициатива, казва Хани. Дори и по време на горещата фаза на предизборната кампания те ще се консултират само неофициално, пише германското списание Der Spiegel.
Инициативата постоянно привлича общественото внимание. Когато през октомври 2013 г. в народното събрание на страната бяха внесени 126 хил. подписа в подкрепа на идеята за референдума, осем милиона монети от по пет сантима (0,05 франка) бяха изсипани от инициаторите на площада Bundesplatz в Берн.
Снимката от тази акция украсява корицата на книгата „Какво ще липсва, ако всичко е налице“, която се разпространява за референдума и която е написана от Хани заедно с 20 години по-младия германски икономист и философ Филип Ковче. Неофициално двамата са посланици на инициативата.
„Повечето хора всъщност искат да водят смислен живот. Може би ще решат да починат месец или три месеца след въвеждането на безусловния базов доход. След това обаче ще им омръзне и те ще се върнат на работа“, отбелязва в интервю за ТАСС Даниел Щроб, координатор на комитета по организиране на референдума. Той допълва, че всъщност 2 500 франка на месец е скромна сума за швейцарските стандарти и ще е трудно да се живее само с нея, ако не се работи.
Според резултатите от проведено по-рано допитване само 2 процента от хората възнамеряват да напуснат работа след въвеждането на безусловния базов доход, а 8 на сто не изключват такава възможност.
Щроб посочва, че точната сума на безусловния базов месечен доход, който ще могат да получават гражданите на страната, ако кажат „да“ на референдума, все още не е решена. Сумата ще бъде определена от закона и ще представлява „жизнено необходимото равнище" на средствата. Ако размерът на сумата бъде 2 500 франка за възрастни и 625 за деца, то за изплащането на безусловния базов месечен доход ще бъдат необходими около 200 млрд. франка годишно.
Според авторите на инициативата 70 млрд. франка могат да се вземат от сегашните социални и пенсионни държавни фондове, а останалите средства могат да дойдат от приходи от икономическа дейност.
Икономиката няма да претърпи катастрофа от такава реформа, посочва Щроб. Ако сега средната заплата в Швейцария е около 6 хил. франка, в бъдеще, като се вземе предвид безусловния базов месечен доход, тя може да възлиза на 3 500 франка. Сега брутният вътрешен продукт на Швейцария е 600 млрд. франка, а една трета от сумата може да бъде разпределяна между всички граждани, посочват инициаторите на референдума.
Одобрявате ли въвеждането на безусловен базов доход?
Против въвеждането на безусловния базов доход е правителството. През декември той не бе подкрепен и от парламента. Според тях под заплаха може да бъде поставена сегашната система на социално осигуряване, а последствията трудно могат да се прогнозират.
Безусловният базов доход е критикуван често и от бизнеса, който не се радва на перспективата за увеличаване на данъците и намаляването на конкурентоспособността на швейцарската икономика. Профсъюзите пък са на мнение, че с бедността трябва да се води борба като се създават работни места и като се плаща достойна заплата, а не да се изплаща еднакъв за всички безусловен базов доход.
За последно идеята възбуди обществени дискусии през декември, когато се появи информация, че властите във Финландия обмислят въвеждане на т.нар. Основен национален доход (безусловен базов доход) в размер на 800 евро, който да се изплаща месечно на всеки гражданин и да е освободен от данъци. Предложението е на държавната агенция за социално осигуряване (Kela) и то предполага този основен доход да замени всякакви други помощи. Тези 800 евро ще бъдат изплащани на всеки пълнолетен гражданин, независимо дали има други доходи, или не.
Темата за въвеждането на безусловен базов доход е широко дискутирана и в България. Според повечето критици, сред които и икономистът Стоян Панчев, подобен вид подпомагане изкривява стимулите за работа – големи групи от населението ще бъдат насърчавани да не работят, а да чакат управляващите да се грижат за тях. Трябва да се отчете и цената на това преразпределние. Въвеждането на ББД, или на минимална работна заплата от например 800 лв., ще доведе до затварянето на всички малки хотели и магазини, което означава огромна безработица. Бизнесът освен това ще си изнесе производството – в ЕС или извън него, смята Божидар Данев от БСК.
Какво е Вашето мнение за въвеждането на ББД? Пращайте мненията си на info@investor.bg! Авторите на по-интересните материали, които публикуваме, ще получат книга на икономическа тематика!
преди 8 години Храна и енергия не може да се дават, има хора не ядат почти има и хора които и енергия не консумират и какво ще ги правят тия благинки.Който си има храна и енергия да си ги продава той на пазара, от къде на къде държавата с пари от данъци ще му ги купува че да ги раздава безплатно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Храна и енергия не може да се дават, има хора не ядат почти има и хора които и енергия не консумират и какво ще ги правят тия благинки.Който си има храна и енергия да си ги продава той на пазара, от къде на къде държавата с пари от данъци ще му ги купува че да ги раздава безплатно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Преди година-две-три швейцарците правиха референдум дали да има таван на заплатите на висшите мениджъри - не го приеха, та в тоя ред на мисли не вярвам и това да мине. Аз лично съм против такива неща, това е за ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ББД е начин да се оттърват от социалната система, ще са глупави ако не го направят защото и без това ще дойде скоро момента да останат без нея. Те предлагат несметни пари за базов доход, може пък да клъвнат.Въпроса е веднъж да захапят а после тези 2500 франка ще станат с много по ниска стойност а може и да ги понамалят.Иначе ги чака много лоша ситуация - да имат да плащат пенсии и социални глупости, а пари за тях да няма.Запада повсеместно трябва да мине на ББД, защото всички китайци ще дойдат за социални помощи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Дори и да си в райската градина и дърветата да са обсипани с ябълки, пак ТИ трябва да отидеш да си ги набереш, независимо от урожая!На тия от ОПЕК и Русия, не знам такива фушляци като теб да им помпат нефта!Мисленето и примерите ти са малоумнии от всякъде! Но ако ти влезна в логиката малоумнаа, Швейцария като няма нефт от къде ще идва ББД?А? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Дори и да си в райската градина и дърветата да са обсипани с ябълки, пак ТИ трябва да отидеш да си ги набереш, независимо от урожая!На тия от ОПЕК и Русия, не знам такива фушляци като теб да им помпат нефта!Мисленето и примерите ти са малоумнии от всякъде! Но ако ти влезна в логиката малоумнаа, Швейцария като няма нефт от къде ще идва ББД?А? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Флорида, допусни за малко, че когато нещо ти изглежда глупаво, може би просто не го разбираш а?Тука не става дума да се раздават едни пари е така от нищото а за цялостна промяна на социалния модел. Нещата биха могли и да се получат доста добре, просто ограничения ти мозък отказва да погледне отвъд изградените стереотипи и подсъзнателно си мислиш, че ако такъв фундаментален стълб на битието ти изчезне, светът ще се срути. А може би стълба само изглежда така важен и без него няма да е по-зле. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години За този ББД, целта е повишаване на БВП чрез потреблението, без да се увеличава заплатата - тоест разходът за труд. http://chetohche.blog/***/2015/03/31/trudyt-na-rabotnicite-e-ograben-ot-rabotodatelite-s-24-milia.1350412До сега капитализмът се развиваше чрез даване на печалбата на заем за потребление. Представете си басейн но вместо вода има всички стоки, услуги и пари, труд. Всеки може да излее своя стока, услуга, труд или пари и да вземе друго нещо пари, стока, услуга, труд. И това е пазар. Пазара става капитализъм, когато едни изливат услуги. и стоки., но с взетите пари купуват по-малко труд. стоки,. услуги. Така в басейнът парите ще са дефицит, и ще има дефлация. Но банките правят да е възможен капитализмът, като изливат парите спечелени от капиталистите, отново в басейнът. СМЕШНО! е! - Но тези пари на капиталистите се изливат отново и отново в басейнът,за да може капиталът да печели. и ДЪЛГЪТ е РАВЕН НА ПЕЧАЛБАТА. Световният дълг е равен на капиталът на капиталистите. Световният дълг е равен на печалбата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Например, за да се развиваш. То ако всичко ти пада наготово в устата, за кво ти е да се абиш да бачкаш изобщо, кат можеш по цял ден да мързелуваш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Именно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар