IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Майчинството - система на изкривена "щедрост" или справедливост?

Има нужда от пълна реформа на системата и подобряване на социалната инфраструктура, а не на лъжливо увеличаване на размера на обезщетенията

09:10 | 25.10.12 г. 81
Майчинството - система на изкривена "щедрост" или справедливост?

Донякъде подобна мярка би стимулирала жените да се квалифицират и развиват професионално, защото нископлатената нискоквалифицирана работа няма да им осигурява достатъчна сигурност, за да отглеждат дете.

Тук обаче идва спорният въпрос за какъв период от време да се изплаща обезщетението за отглеждане на дете. В държавите от Европейския съюз платеното майчинство е средно около 20 седмици (4-5 месеца), докато при нас достига до 2 години.

Нека не забравяме обаче, че в европейските държави (и не само) има осигурени специфични условия за работа на кърмачки, а в много случаи и гъвкаво работно време за майките. Понеже тези “екстри” у нас липсват и в повечето случаи са изключение и въпрос на лична договорка между майката и работодателя, може срокът да се обвърже със състоянието на майката и специфичните й нужди след раждането на детето.

Има жени, чиято бременност и раждане протичат абсолютно нормално и те нямат проблем да се върнат по-рано на работа. При други жени е обратното – поради някакви причини имат нужда от по-дълъг период на чисто физическо възстановяване след раждането на детето, което може да се вземе предвид при изчисляването на периода за високоплатено майчинство.

Защо обаче да се натоварва джоба на данъкоплатеца и да се плаща на жени, които просто не искат да работят? Ако няма обективна причина, която да пречи на майката да се върне на работа, не би трябвало да й се полага каквото и да било обезщетение или компенсации, било то за отглеждане на дете, или детски надбавки.

Много жени в България обаче искат да се върнат на работа, но изпадат в параграф 22 – няма кой да гледа децата им. Причината – недостатъчно места в детските ясли и градини. Държавата е тази, която трябва да се погрижи за т. нар. социална инфраструктура, така че майките да са спокойни, че не им се налага да избират между работата и отговорностите, свързани със семейството.

Детските градини са само една брънка от веригата. В много държави е предвидено акушерки или други квалифицирани медицински лица да помагат в първите дни/седмици от раждането на детето и буквално да обучават майките как да действат, така че да се възстановят по-бързо, а и да се грижат за децата си правилно. Има и специални субсидирани програми за наемането на детегледачки на преференциална цена, както и различни възможности за семейно подпомагане (парично или на ваучерен принцип), така че средствата да се изразходват максимално ефективно и в полза на децата.

Въвеждането на гъвкаво работно време за майки с малки деца също е опция, стига професията на жената да го позволява. Със съвременните технологии при много професии не е необходимо служителите да са 8 часа дневно пет дни в седмицата на работното си място. Логиката на някои работодатели, че така плащат на някого, за да си стои вкъщи, не е състоятелна, защото си има начини да се измерват резултатите от работата и ефективността на всеки един служител и работник. Изобщо не е задължително и не е правило работата от вкъщи (или друго място, различно от работното) да пречи на ефективността.

Не на последно място, държавата трябва да засили контрола, както върху майките, така и върху работодателите, за да се пресекат опитите за злоупотреби и от двете страни. От една страна, да не се източва осигурителната система, а от друга – да не се позволява дискриминация при наемането/уволняването на бременни жени.

Въвеждането на семейно подоходно облагане и данъчни облекчения за семействата с деца донякъде също може да действа като стимул за раждаемостта и да ограничи тежестта върху осигурителната система, която се поражда от сегашната система за изплащане на майчинските.

В този случай може да се определи един необлагаем доход на едно семейство или домакинство, ако партньорите са във фактическо съжителство, който да се определя на базата на разходите на същото това семейство за издръжка, като се включат и лихвите, които се плащат по ипотечните кредити. Подобна е практиката в САЩ, например, както и в много европейски държави.

Насърчаването на предприемачеството и подобряването на условията за правене на бизнес също може да се превърне в политика за насърчаване на раждаемостта. Колкото повече домакинства (жени) се издържат от собствен бизнес, толкова по-мотивирани ще са те да работят и да “произвеждат”, като освен това сами ще съобразяват работното си време.

Родителството изобщо не е лесно и е погрешно да се възприема и тълкува като професия. Системата за подпомагане на родителите, в частност – майките, постоянно е в дефицит, защото има достатъчно предпоставки за злоупотреби с нея. Колкото повече се намалят злоупотребите, толкова повече ще расте справедливостта при разпределението на ограничения ресурс. Възползването от този ресурс до безкрайност води само до едно – срив на системата и задълбочаване на несправедливостите в нея.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:08 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

23
rate up comment 9 rate down comment 0
Miglena Ivanova
преди 12 години
Когато все пак се провра между колите, трябва да бутам количката по улицата и да се моля да не ме отнесе някоя прелитаща кола. Същото важи и при пресичането на булеварда върху пешеходна пътека.Най-близкият парк, от който заради строителство остана една квартална градинка, ми е на около километър разстояние и е претъпкан, защото детската площадка е само една.За детски надбавки не се класирам, защото доходите на мен и на мъжа ми надвишават с една известна и не чак толкова голяма сума подоходния праг (сметнала съм го). Не се класирам и за детска градина. От чисто любопитство, докато наблюдавах колеги, които се мъчеха през електронната система да си запишат децата на ясла/градина, си сметнах точките. От резултата ми стана ясно, че детето ми би било на номер 1234567890 в списъка на чакащите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 6 rate down comment 0
Miglena Ivanova
преди 12 години
Благодаря на всички за отделеното време и внимание и коментарите. На обвиненията, че защитавам нечии интереси, ще отговоря така: ако беше вярно, досега да съм станала минимум милиардер, да не пътувах с градския транспорт, колата ми нямаше да струва под 2 хил. лева и нямаше да живея под наем, а или в бяла, спретната къщурка в полите на Витоша, или на някой тропически остров.Аз приближавам 30-те години, намерила съм човека, с когото сме създали семейство, но поради някои чисто битови неуредици все още нямаме дете, въпреки че много искаме. Ако имахме дете, ситуацията при нас, както и при много други млади семейства щеше да е следната:Изобщо нямаше да мога да изляза от блока с количката на улицата, защото не мога да се провра между паркираните коли. Някои шофьори си оставят автомобилите както и където намерят за добре и им е по-удобно, но повечето изобщо не са виновни, защото наистина няма къде да се паркира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 6 rate down comment 0
petrova1
преди 12 години
Ще добавя само, че родителите внасят данъци в държавната хазна и преди да станат родители, по време на отглеждането до две години може и да не е достатъчно, но след това отново продължават да плащат. Нали затова сме Общество! Когато се нуждаеш да получаваш, а внасяш през останалото време, за да ползваш тогава когато на някому е нужна помощ, в случая, на майките!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 8 rate down comment 1
petrova1
преди 12 години
Виждам колко малко се мисли за майките! Някои от нас години са работили, а когато се наложи държавата, (която всеки месец е събирала всевъзможни данъци), да се намеси и изпълни социалните си задължения се оказва, че не може! Срамота! Все се говори за "недобросъвестните майки", но аз смятам че ние честните сме повече от тези които злоупотребяват. Мисля, че авторката обслужва нечии интереси, но за съжаление, не на майките. Жалко!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 1
deant
преди 12 години
не знам кой зад кого стои, обаче твоя коментар личи че си се подпрял на нещо червено. а тези мисли са станали клишета, защото се говорят от МНОГО отдавна и нищо не се променя. ами и аз искам жена ми да получава 1000 лв детски, ама кой ще го плати? я всяка *** да взима по 1000 лв на дете, ти ли ще изкараш тези пари? Защото ако се вдигнат майчинските за българките ще се вдигнат и за ***. Аз лично ще отида да се запиша в партията на Императора, когато я направи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 0
Императорът
преди 12 години
14 - казвали са ми го десетки хора и замислям ного сериозно. Дори планираме създаването на партия в скоро време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 0
madcow
преди 12 години
Чакай да видим, дете, което след началния период на майчинство се отглежда от социални помощи, средата (вкл. семейната) го прави ***, мързелив или престъпник, и който цял живот се "препитава" с кражби ТИ ЗА АКТИВ ЛИ ГО ВЗИМАШ?Не визирам малцинствата, предостатъчно българи правят същото нещо...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 0 rate down comment 1
cerruti 1881
преди 12 години
Не съм достатъчно компетентен, за да се изкажа за или против всички "за" и "против". Едно обаче се набива на очи - защо тези обективни статии съвпадат с началото на протестите? Необходимо ли е да се ангажира ИПИ (или който и да е друг институт) с подобен род изследвания? За да се установи накрая съвсем обективно, че няма нужда от повече пари? Както казва Свобода Бъчварова в последното си интервю от Бразилия "гаврата съдържа желание да те унизят". Е сами можем да преценим това гавра ли е?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 1
user##
преди 12 години
Съжалявам авторката - очевидно няма опита, за да говори по темата майчинство. Посочените проблеми в статията са обективна, но непълна част от картината. Забравено е да се спомене до основният проблем - трайно безработните майки на многочленни семейства (обикновено *** и с по 7-8 чавета). Това е основният проблем на системата - не помага за безпроблемно отглеждане на бъдещи данъкоплатци.Сравнението с продължителността на майчиството също е точно, но и непълно. Въпросът е, че дете се отглежда не до 2, а поне до 18 годишна възраст. Това включва процес на отглеждане в детски градини и училища, където недостатъчната държавна помощ (като липса на детски градини и др) се "отплаща" с намалени данъчни приходи от данъкоплатците родители. Наред с недообмислените предложения, се спрях на това - как се работи дистанционно на не-административна длъжност, например продавач или работник в производствено предприятие?Съжалявам, но в статията има повече пропуски, отколкото отговори по темата...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 7 rate down comment 5
nikolait
преди 12 години
"Наскоро от Института за пазарна икономика (ИПИ) обаче изчислиха, че родителите всъщност внасят около четири пъти по-малко в осигурителната система, отколкото получават за отглеждането на две деца до 2-годишната им възраст." - малеее абе дайте ми Дипломите на тези автори да им ги скъсам. Колко получава една майка за 2 деца за по 2 години и колко плаща след това за УЧИЛИЩЕ, УНИВЕРСИТЕТ, ами приходите от осигуровки след завръщане на работа. Нали няма как една майка да роди на 60 години(или може би според ИПИ може). Затова НОИ има осигуровка за фонд "болнични и майчиниство", именно, за да не плаща държавата, а да има солидарна осигурителна система, която разпределя, както между хората, така и в годините напред. Щото утре същите тия от ИПИ ще се наредят за пенсия, която ще се покрива от сегашните деца. Малеее възмутен съм........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още