IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

К. Найденова: Имотите в България са силно надценени

Цените на имотите ще се понижават, докато стигнат нива, съизмерими с покупателните възможности на купувачите, смята управителят на агенция “Евина”

09:15 | 04.04.13 г. 116
<p>
	Кристина Найденова.<em> Снимка: Личен архив</em></p>

Кристина Найденова. Снимка: Личен архив

Има ли нужда от регулация на пазара на имоти, как трябва да е организиран контролът и колко строг да бъде – разговаряме с управителя на агенцията за имоти “Евина” Кристина Найденова.

Г-жа Найденова е машинен инженер и оценител, има допълнителни квалификации в сферата на финансовия мениджмънт. През 2008 г. основава агенцията за имоти “Евина”, която управлява до днес.

- Г-жо Найденова, защо се получи това разцепление между посредниците на пазара на недвижими имоти? Къде се корени проблемът в предложенията за регулация?

По точно е да се каже, че досега обединението не се е състояло, но има база за това - работим една и съща работа и имаме еднакви проблеми. Що се отнася до регулацията, такава трябва да има.

Единственият нормативен документ, който имаме в момента, е европейският стандарт за изискванията към услугите, които се предлагат от брокерите на имоти. Той не е задължителен, както всеки стандарт, но все пак е документ, на който можем да стъпим, за да се създаде закон. Този закон трябва в кратки срокове да реши много проблеми, които са се натрупали за последните 20 години, и да създаде механизъм за решаването на  проблемите, които биха възникнали в бъдеще.

- Възможно ли е всички тези проблеми да бъдат решени само с един закон?

Да, определено смятам, че един закон за нашата дейност ще реши поне 80% от съществуващите проблеми, необходими са и промени в други закони.

Мисля, че законът за дейността на брокерите на имоти трябва да стъпи на 4 основни точки. Първо, компетентността и квалификацията на брокерите да е гарантирана, което е заложено като изискване и в европейския стандарт. Така клиентите ще са сигурни, че ползват качествена услуга. След като качеството на услуга е гарантирано трябва да е гарантирано и заплащането на брокерите. В момента имаме проблем с тези две неща – квалификацията и заплащането. В този смисъл смятам, че трябва да има минимален размер на комисионата...

- А максимален? Или това би ограничило конкуренцията?

Може и максимален, но той не е толкова важен. Сега размерът на комисионите се договаря и  варира между 0 и 15%. По-високият процент е напълно обоснован за някои конкретни случаи. Необяснимо е обаче как една фирма би могла да поддържа бизнес, като работи на 0,5% или 1%, или без комисиона. От какво се издържа тази фирма? 

Третото, което трябва да се реши със закона е технологията на сделките. Тя трябва да е ясна, за да работят всички по един и същи начин. Тук визирам проблемът с фалшивите обяви, които ние наричаме „набирателни оферти“. Те създават фалшива представа за пазара на имоти у клиентите, предизвикват  недоволство у тях и формират лош имидж на цялата гилдия, а не само на колегите, които ги публикуват.

Има и обяви, в които е включен текст „само за частни лица“ или „само за физически лица”. Това означава, че някои колеги не искат да работят с други колеги по различни причини. Този начин на работа не е в интерес нито на клиентите, нито на нас.

Последна актуализация: 01:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

32
rate up comment 11 rate down comment 2
mick
преди 11 години
да точно, както пътния отива за пътища - само, че и пътния данък е смешно малък също както данък сгради.23 години се опитваме с трици маймуни да ловим.. без пари да поддържаме инфраструктурата, без капиталови разходи - икономика да имаме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 19 rate down comment 1
Мирон
преди 11 години
И къде ще отива този данък -за инфраструктура ли? Или колкото пътният данък отива за пътищата?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 13 rate down comment 5
mick
преди 11 години
Единственото което спасява сегашните балонирани цени на имотите е, че данък имоти е символичен, и че няма изисквания за поддържане на имотите. И да ако имаше нормален данък - сега цените щяха да са такива каквито ти си сметнал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 14 rate down comment 19
krasus
преди 11 години
ХАХА според госпожата -ако наемът примерно на 60 м2 апартамент в центъра е 600 лв на месец ,то цената на същия ще е 72 000 лева според правилото за наема и 10 те години. Е какво излиза тогава апартамент със същата квадратура в Младост или Люлин който е 2-3 пъти по евтин по принцип продовача ли пари трябва да дава за да се отърве от него .По голяма глупост не бях чел....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 9 rate down comment 13
alligator_29
преди 11 години
Абсолютно съм съгласен със госпожата със формулаа как трябва да се определя цената на един имот, но бих добавил и от мене, че трябва да се има в предвид и себестойността за изграждането на даден имот ( която в момента е около 200 - 250 Е/кв ) плюс време за изграждане ( за една средна кооперация от 1000 кв.м е около 1.5 - 2 год. до издаване до ключ). Практиката е показала, че е икономически неизгодно да се продават апартаменти под 350 - 400 Е/кв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 17 rate down comment 1
kalendar
преди 11 години
прав си, освен че 99% от брокерите оценяват само по сравнително пазарният метод. И не са чували за другите. Сиреч-това са измишльотини на мними анализатори. Иначе-права е дамата, че докато не си вдигнем заплатите цените ще падат. От друга страна в момента се намираме(за мен лично) в абсолютно нормален пазар-знаят се приблизителните цени по райони. Знае се какво е търсенето. Останалото в момента се намества. Просто на дамата и липсват спекулантите от миналото-и макар, че не съм против малко спекула, то не трябва да е на тия нива на които беше.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 17 rate down comment 4
GoldBear
преди 11 години
бих добавил силно надценени
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 2 rate down comment 3
Мирон
преди 11 години
Вижте какво са писали същите брокерчета-*** през 2009та:http://e-vestnik.bg/6674
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 12 rate down comment 22
hunt
преди 11 години
Изключително некомпетентно мнение и погрешен подход на разсъждения! И ако тази госпожа ще прави Закона.......не ми се мисли!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 35 rate down comment 6
ostin22
преди 11 години
В България има необитаеми жилища за половината китайски народ вече...Дори само това е достатъчно условие да се знае, че цените ще се понижават..Кой *** ще "инвестира" в държава без икономика, населението в която след 15 години ще остане под 6 милиона от които 2,5 млн пенсионери???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още