IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

К. Найденова: Имотите в България са силно надценени

Цените на имотите ще се понижават, докато стигнат нива, съизмерими с покупателните възможности на купувачите, смята управителят на агенция “Евина”

09:15 | 04.04.13 г. 116
<p>
	Кристина Найденова.<em> Снимка: Личен архив</em></p>

Кристина Найденова. Снимка: Личен архив

Има ли нужда от регулация на пазара на имоти, как трябва да е организиран контролът и колко строг да бъде – разговаряме с управителя на агенцията за имоти “Евина” Кристина Найденова.

Г-жа Найденова е машинен инженер и оценител, има допълнителни квалификации в сферата на финансовия мениджмънт. През 2008 г. основава агенцията за имоти “Евина”, която управлява до днес.

- Г-жо Найденова, защо се получи това разцепление между посредниците на пазара на недвижими имоти? Къде се корени проблемът в предложенията за регулация?

По точно е да се каже, че досега обединението не се е състояло, но има база за това - работим една и съща работа и имаме еднакви проблеми. Що се отнася до регулацията, такава трябва да има.

Единственият нормативен документ, който имаме в момента, е европейският стандарт за изискванията към услугите, които се предлагат от брокерите на имоти. Той не е задължителен, както всеки стандарт, но все пак е документ, на който можем да стъпим, за да се създаде закон. Този закон трябва в кратки срокове да реши много проблеми, които са се натрупали за последните 20 години, и да създаде механизъм за решаването на  проблемите, които биха възникнали в бъдеще.

- Възможно ли е всички тези проблеми да бъдат решени само с един закон?

Да, определено смятам, че един закон за нашата дейност ще реши поне 80% от съществуващите проблеми, необходими са и промени в други закони.

Мисля, че законът за дейността на брокерите на имоти трябва да стъпи на 4 основни точки. Първо, компетентността и квалификацията на брокерите да е гарантирана, което е заложено като изискване и в европейския стандарт. Така клиентите ще са сигурни, че ползват качествена услуга. След като качеството на услуга е гарантирано трябва да е гарантирано и заплащането на брокерите. В момента имаме проблем с тези две неща – квалификацията и заплащането. В този смисъл смятам, че трябва да има минимален размер на комисионата...

- А максимален? Или това би ограничило конкуренцията?

Може и максимален, но той не е толкова важен. Сега размерът на комисионите се договаря и  варира между 0 и 15%. По-високият процент е напълно обоснован за някои конкретни случаи. Необяснимо е обаче как една фирма би могла да поддържа бизнес, като работи на 0,5% или 1%, или без комисиона. От какво се издържа тази фирма? 

Третото, което трябва да се реши със закона е технологията на сделките. Тя трябва да е ясна, за да работят всички по един и същи начин. Тук визирам проблемът с фалшивите обяви, които ние наричаме „набирателни оферти“. Те създават фалшива представа за пазара на имоти у клиентите, предизвикват  недоволство у тях и формират лош имидж на цялата гилдия, а не само на колегите, които ги публикуват.

Има и обяви, в които е включен текст „само за частни лица“ или „само за физически лица”. Това означава, че някои колеги не искат да работят с други колеги по различни причини. Този начин на работа не е в интерес нито на клиентите, нито на нас.

Последна актуализация: 01:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

62
rate up comment 11 rate down comment 5
petiovi
преди 11 години
Всеки трябва да управлява поне елементарно парите, с които разполага. В банка в България ти дават доходност от около 5% годишна лихва. Същите тези твои пари, ако вложиш в имот е нормално да ти носят малко по-голяма доходност - напр. 7-7,5%, което се равнява на срок на откупуване на имота от 13-14 години /100% делим на 7-7,5%=13-14години/. Тези 13,5 години Х 12 месеца = 162 месеца, които умножени по месечния наем на този жилищен имот дават стойността на имота към настоящия момент в България /напр. 162 Х 600 лв/месец в Младост = 97000 лв = 50000 евро настояща стойност на двустаен апартамент/. Това е точната истина, която г-жа Найденова искаше да ви каже. За всяка от страните в света цената на жилищния имот се формира по този начин. Тогава, когато в България се осмисли тази истина ще се нормализират пазарните отношения на недвижимите имоти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
61
rate up comment 12 rate down comment 6
Веск
преди 11 години
Не съм казвал, че имотите не могат да паднат, но не и с повече от 2 процента годишно. Каквото мина, мина. Новото в София вече расте. Мерете в заплати, но отчитайте и кредитите. Кога точно са били евтини у нас имотите не помня. И при соца бяха скъпи. В Англия ръста е 5 процента годишно - как го вързвате това със заплати бе хора? Руснаците спасиха реално пазара по морето, а чужденците в София. То си личи и по цените. Лошо е да имаме кметове ръснаци обаче. Варна няма софийски заплати, но има софийски цени. Купуването на панелка за живеене не съм наричал инвестиция. Данъка по имоти вече е до голяма степен нормализиран и не надвишава един наем. Тези с по 6 и повече апартамента няма да го вдигнат мисля. То у нас банка кога ли е дала лихва дето да е поне равна на инфлацията - май никога. Нивото на възвращаемост на имоти го дават 6-7 процента и не отричам у нас да е малко под средното, то икономиката е замряла.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
60
rate up comment 10 rate down comment 3
i_ivanov80
преди 11 години
Що се отнася до цените на жилищата, аз не мисля че те ще паднат с много. Ние сме такава страна, в която все още не всичко е разпределено. Я имаш имот за продажба, я рушвет от нещо и най лесното е като се видиш с пари да си купиш жилище, когато не можеш да управляваш парите си. Затова винаги ще има дребни продажби.Това което ще се промени обаче е, че хората ще почнат много по масово да живеят под наем, защото в България им е по рентабилно. Това е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
59
rate up comment 14 rate down comment 6
needtoknowmore
преди 11 години
Браво, най-накрая да прочета истинска статия, подкрепена с емпирични доказателства за реална норма на възвращаемост.Много пъти съм казал, че в момента доходността е около 4%, това е по-малко от колкото банков депозит би ти дал.Една инвестиция от НИ трябва търси задоволителна възращаемост на инвеститора от сорта на 10% +-1-2%, от другата страна 2 до 3 годишни заплати е отново реално колко трябва да е цената - или иначе казано 25% от заплата на месец да отива по това перо. Сега ще скокнат, много хора че това са глупости - силно съветвам да направите вие сами справка и да видите, че около 2002-3 преди да почне сериозно надуване доходността е била +10% сега е 4% :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
58
rate up comment 19 rate down comment 4
i_ivanov80
преди 11 години
Приятелю, аз ти говоря за инвестиции и финанси, не за руснаци и фукльофци от провинцията.Ако аз разполагам с 100 лв, ще търся начини тези пари да ми носят дивиденти. Най сигурния начин е в банка в Германия например и получаваш 3 - 4 лв дивидент на година.Ако си купя жилище и получавам възвращаемост от 5%, а от тях трябва да приспадна ремонти, такса смет, данък, подобрения на входа ... накрая я ти остане 2-3% я не. Аз тук не бих могъл да си покрия и минималните пропуснати ползи.Това е математиката. А който не може да смята, точно в такива времена пати най много.Илюзия е да се говори, че ще дойдат руснаците и ще спасят пазара.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
57
rate up comment 9 rate down comment 12
stefi
преди 11 години
RE:Това е най-мъдрото интервю на тема недвижими имоти, което съм прочел през последните 15 години!Благодаря, г-жо Найденова!!!===========================================================Тони ,това е интервю на спекулант - харесва ти,защото чакаш обещаното ефтинКо пазаруване - лъже те , успокоява те .......----------такива хора могат само датата да ти кажат няма ефтиния , отмениха я.........въвеждат пак Скъпите имоти
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 5 rate down comment 2
mick
преди 11 години
Да започнат да нормализират данък имоти.. пък да видим дали няма правилото да влезе в сила.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 7 rate down comment 7
Веск
преди 11 години
Няма такова правило 100 наема да са цена на имота. По скоро това е старо правило, а правилата се променят. Имаме около 6-6.5 процента възвращаемост и тя за Европа не варира много - но все пак е над 150 наема. Ние сме си в кюпа. За жилищни имоти е надолу, за бизнес площи нагоре от средното. Математиката не е икономика и обратното. Кредитите, оптимизма, бизнес-доверието и руснаците са дори по-силен фактор от заплатите. Има имоти - главно панелки в крайни и нежелани квартали, там няма и наематели - тогава да, признавам правилата на госпожата определят, но мерака на провинциалния фукльо, на руснака с голяма заплата, на англичанина втасал от дъжд също са фактори, както и много други. Светът бавно забогатява, урбанизира се. Не може да се прилагат елементарно и самоуверено правила като 100те наема и двойния риск на купувача спрямо наемателя. Освен това на 50 у нас оставаш без работа и тогава всеки наем става непосилен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 9 rate down comment 7
Веск
преди 11 години
Регулация със закон и квалификация на брокерите са добри неща. Трябва обаче етика и отговорност. Трябват лесни и достъпни регистри - седнеш до адвоката или брокера и той на компютъра ти казва - това да, това не, този лъже, този крие. Добре е да вървят заедно тези неща. Имам добър опит с две фирми, сериозни, едната е национална. Бих им се доверил пак. Относно цените - ядец. Колко английски заплати е апартамент в Лондон - ами май е повече в заплати от апартамент в София. При Костов купих гарсониера - да речем 35 средни заплати в областен център. Доста добри цени бяха. Сега нивата са малко по-зле спрямо доходите, но при далеч по-достъпно кредитиране. Чакай ти да паднат цени ако има кредити. Може да падат, но малко. Демографията няма да ги събори сега. Рано е. Селското население бяга към града - само пари да има. При нормална икономика и стабилни банки резки промени не очаквам. 2 процента спад или вдигане на година е нормално. Без строителство обаче ни у САЩ, ни у нас има растеж.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 14 rate down comment 8
Tony
преди 11 години
Това е най-мъдрото интервю на тема недвижими имоти, което съм прочел през последните 15 години!Благодаря, г-жо Найденова!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още