IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

К. Найденова: Имотите в България са силно надценени

Цените на имотите ще се понижават, докато стигнат нива, съизмерими с покупателните възможности на купувачите, смята управителят на агенция “Евина”

09:15 | 04.04.13 г. 116
<p>
	Кристина Найденова.<em> Снимка: Личен архив</em></p>

Кристина Найденова. Снимка: Личен архив

Има ли нужда от регулация на пазара на имоти, как трябва да е организиран контролът и колко строг да бъде – разговаряме с управителя на агенцията за имоти “Евина” Кристина Найденова.

Г-жа Найденова е машинен инженер и оценител, има допълнителни квалификации в сферата на финансовия мениджмънт. През 2008 г. основава агенцията за имоти “Евина”, която управлява до днес.

- Г-жо Найденова, защо се получи това разцепление между посредниците на пазара на недвижими имоти? Къде се корени проблемът в предложенията за регулация?

По точно е да се каже, че досега обединението не се е състояло, но има база за това - работим една и съща работа и имаме еднакви проблеми. Що се отнася до регулацията, такава трябва да има.

Единственият нормативен документ, който имаме в момента, е европейският стандарт за изискванията към услугите, които се предлагат от брокерите на имоти. Той не е задължителен, както всеки стандарт, но все пак е документ, на който можем да стъпим, за да се създаде закон. Този закон трябва в кратки срокове да реши много проблеми, които са се натрупали за последните 20 години, и да създаде механизъм за решаването на  проблемите, които биха възникнали в бъдеще.

- Възможно ли е всички тези проблеми да бъдат решени само с един закон?

Да, определено смятам, че един закон за нашата дейност ще реши поне 80% от съществуващите проблеми, необходими са и промени в други закони.

Мисля, че законът за дейността на брокерите на имоти трябва да стъпи на 4 основни точки. Първо, компетентността и квалификацията на брокерите да е гарантирана, което е заложено като изискване и в европейския стандарт. Така клиентите ще са сигурни, че ползват качествена услуга. След като качеството на услуга е гарантирано трябва да е гарантирано и заплащането на брокерите. В момента имаме проблем с тези две неща – квалификацията и заплащането. В този смисъл смятам, че трябва да има минимален размер на комисионата...

- А максимален? Или това би ограничило конкуренцията?

Може и максимален, но той не е толкова важен. Сега размерът на комисионите се договаря и  варира между 0 и 15%. По-високият процент е напълно обоснован за някои конкретни случаи. Необяснимо е обаче как една фирма би могла да поддържа бизнес, като работи на 0,5% или 1%, или без комисиона. От какво се издържа тази фирма? 

Третото, което трябва да се реши със закона е технологията на сделките. Тя трябва да е ясна, за да работят всички по един и същи начин. Тук визирам проблемът с фалшивите обяви, които ние наричаме „набирателни оферти“. Те създават фалшива представа за пазара на имоти у клиентите, предизвикват  недоволство у тях и формират лош имидж на цялата гилдия, а не само на колегите, които ги публикуват.

Има и обяви, в които е включен текст „само за частни лица“ или „само за физически лица”. Това означава, че някои колеги не искат да работят с други колеги по различни причини. Този начин на работа не е в интерес нито на клиентите, нито на нас.

Последна актуализация: 01:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 26 rate down comment 18
Данни
преди 11 години
На мен,това ми прилича : Не мога да чакам повече,намалявайте цените,че пари няма.Каката добре се моли за ники цени,но никъде не прочетах,колко струва да се построи един имот.Колко пари за парцела,колко за разрешителните,архитекти,надзор,груб строеж,довършителни работи и т.н.Когато го сметне това,тогава да пише статии или да се изказва,като за основа смята наема.Наема е вързан със заплатите в БГ,не цената.Тези работи които ги пише са за общества в които това е вързано,тук не е.Едно е във Франия,Великобритания да правиш тези съпоставки,но в БГ не е така и тази формула тук не работи.Алчноста няма нищо общо с това.Цените на парцелите,строителните материали,разрешителните,данъците,заплатите и осигуровките и други,е те има общо с цената.Затова,каквото и да си говорят брокери и мечтатели за имоти без пари не се случва и няма как да се случи.Чиста икономика,нищо друго.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 29 rate down comment 2
nns
преди 11 години
Допълнителните квалификации по финансов мениджмънт са си казали думата - 2008г. направила агенция за НИ :))) .Забрана за сделки без посредник да не забрави да включи в законопроекта и сделките да стават на цена определена от "оценител" няма хън-мън тука всичко в закон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 16 rate down comment 4
nns
преди 11 години
Всеки гледа да си "затвори" пазара , госпожата също , аз бих добавил , че е редно след като приемат такива ограничения , да има и ограничение един и същи човек да не може да упражнява повече от една регулирана професия едновременно, т.е. госпожата да прецени "оценител" ли е или собственик на фирма "брокер" , след като и за двете се изискват тооолкова специални и знания и умения. Не разбрах само защо си мисли че като ограничи броя на посредниците точно тя ще си гарантира мечтаната 1 сделка на месец на брокер. Като чета как изчислява цената на недв, имот / явно мнооо специални обучения е имала / и от там сигурно - за 2011г. 260 000 /примерно/ сделки , от тях с посредник 30% = 78000 на месец = 6500 , т.е. толкова брокера трябва да има в Бг зада им се пада по 1 сделка на месец :)))) а не 34 000 , трябва освен мин. комисионна да поиска и да забранят на 1 брокер повече от 1 сделка на месец докато всички други не направят по 1 , всики обяви в 1 сайт /официалният на камарата естествено/ ,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 27
Chick-Chirick
преди 11 години
Тази лелка много и се иска някой да и повярва. Наема за 10г. цената на жилището. Това по груби сметки е 10 % възвращаемост, без да се смята увеличение на цената. Айде да се разбереме на 20г. и 5%. Ама тя не та не 10г. При такова блъфиране на клиентите (продавачите), да не се чудят защо никой не ще и да ги чува. А няма да е лошо като ще правят закон да помислят и кой да плаща комисиона, мисля няма да е лошо да е този който взима парата не който дава. Не че чак закон е нужен за това ама така да се коментира тука.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 53 rate down comment 4
Бате Пешо
преди 11 години
Toва е първия брокер казал истината.Алчността винаги завършва лошо.Не може за парцел от 300-500 кв.м. да искаш 500000 евро.Ще стоят без работа и гладни всички по веригата и архитекти и собственици на парцели и строителни инженери и предприемачи и работници и брокери и нотариуси и банкери.Ние българите винаги учим бавно и трудно щото сме бавноразвиващи се.А Трейдърко просто е голям ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 36 rate down comment 0
Chick-Chirick
преди 11 години
Ама ти чакаш някой да ти каже, че е балон ли? Ми то ако се съобщават тези неща публично няма да има балони.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 44 rate down comment 1
melon
преди 11 години
Сега - Шанхай, Лондон, Манхатън - става дума за наши, родни кимизарници, а и да не са кимизарници вижте какво е около тях...И в Шанхай е балон между другото...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 51 rate down comment 3
Internet
преди 11 години
Най-после някой да каже истинатга, но каквоще стане с банките и длъжниците, взели ипотечни кредити ....обезпечението се изпарява, а дългът оставаМъкааа, голяма мъка за тарикатитет от сектора на недвижимите имотиГолемият балон продължава да се пукаааа, господа съдебни заседатели.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 19 rate down comment 13
melon
преди 11 години
Кощунство!Имотите са само нагоре!!!Какви спадове?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още