IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Д. Димитрова: Потърпевшите се примиряват с увеличените разходи по кредити

С дела срещу банките се захващат тези със силно увеличена вноска или тези, за които спазването на закона е принципен въпрос, споделя адвокатката

08:30 | 19.09.12 г. 61
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Десислава Димитрова. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Десислава Димитрова. Снимка: Личен архив


- Скоро изтича 5-годишния давностен срок по ЗЗД за обжалване на кредитите от 2007 г., които са болшинството проблемни, тъй като са правени на промоционални ниски лихви, а вече са при други лихвени нива. Какво трябва да направят кредитополучателите, трябва ли да бързат?

Погасителна давност тече само за вземания и тя не касае правото на съдебна защита на кредитополучателите срещу неравноправни клаузи в договорите за кредит. По давност ще се погасят сумите, надвзети преди повече от 5 години. Ако кредитополучателите не искат да изгубят правото си да търсят пълната надвзета сума вследствие увеличена лихва, следва да подадат в съда искова молба, за да спрат погасителната давност за тези вземания.


- Трябва ли кредитополучателите да подписват анекси към договорите си (например за преструктуриране) или това намалява шансовете им за съдебна битка?

Зависи от съдържанието на анекса и как конкретно се предоговарят условията по кредита.

В случая със съдебните франкови кредити анексите за преструктуриране на кредита водят до намаляване на вноските за определен период, дават временно решение при невъзможност за плащане на завишените вноски и предотвратяват, или по-скоро отлагат, предсрочната изискуемост на кредита. Тези преструктурирания обаче са изключително неизгодни за кредитополучателите, тъй като с анекса към главницата на кредита се прибавят лихви и тя нараства. Освен това през периода на облекчено погасяване обикновено главница не се погасява.

В резултат на това след изтичане на периода на преструктуриране остатъкът по главницата е увеличен, респективно е увеличена и месечната вноска до края на срока, и кредитополучателят се оказва в още по-тежка ситуация отколкото е бил преди анекса за преструктуриране. Тогава единственото, което му остава, е да подпише нов анекс за преструктуриране, за да не стане кредитът му предсрочно изискуем. Така кредитополучателите се оказват в омагьосан кръг да плащат максимума, който могат, а в същото време не само, че задължението им към банката не намалява, а расте и става все по-непосилно. Именно тази банкова практика неизбежно ще доведе до още по-голям ръст на лошите кредити в перспектива.

Стабилността на банковата ни система се дължи, от една страна, на преобладаващата част от българските банки, които при необходимост договарят разумно преструктуриране на задължението и дават реален шанс на кредитополучателите да се справят със затрудненията си и да продължат да обслужват кредита си, макар и това да не е толкова печалившо за банката. От друга страна, по мои наблюдения, българинът като цяло е коректен и почтен кредитополучател и продължава да плаща колкото и докогато може, дори когато условията по кредита му станат очевидно неизгодни и непосилни за него. 


- Колко струва един иск по кредит и не е ли цялата тази суматоха около делата начин за забогатяване на адвокатурата?

Това определено не са делата, от които може да се забогатее. Вноските по кредитите на потърпевшите кредитополучатели са се увеличили, а в общия случай доходите им са намалели поради кризата. Затова и за да има такива дела, те трябва да са достъпни за хора в затруднено положение, а адвокатският хонорар да е разумен. От друга страна, банковите дела са сравнително сложни, изискват специални знания и костват много работа. Затова и не са много колегите, които се наемат с такъв тип работа.


- Оборим ли е начинът за изчисляване на базовия лихвен процент на банките?

Всяка банка си има собствена методология за изчисляване на базовия лихвен процент. Както споменах, законът допуска лихвата да се променя, но само на база предварително заложени обективни критерии и при наличието на останалите законови условия. Затова и промяната на базовия лихвен процент от управителния орган на банката е оборима, ако почива на субективната преценка на този орган и не е мотивирана от обективните пазарни условия. За щастие по-голямата част от банките в България се съобразяват с изискванията на закона и не си позволяват да злоупотребяват с икономически по-силната си позиция. Считаме, че е наложително БНБ като надзорен орган и съдът да съдействат за привеждане на лихвената политика на всички банки в рамките на закона. В свое решение от 2011 г. Комисията за защита на потребителите също изрично обяви за неравноправни клаузи от договорите за кредит на някои банки относно правото на банката едностранно да променя лихвата.


- Масова практика ли е нарушаването на договорите за кредит от банките?

Не бива да се правят заключения за банковата ни система на база отделни лоши банкови практики. Факт е, че огромната част от банките в България предлагат на клиентите си разумни условия за кредитиране, впоследствие спазват тези условия и така рискът и тежестта от финансовата криза се разпределят между банката и клиента. Има и банки, които едностранно и по своя инициатива намаляват лихвите по кредити в резултат на промените на финансовия пазар. Считам, че трябва да се дава гласност и на положителните банкови политики, за да може пазарът по естествен начин да наложи коректните кредитори като алтернатива на подвеждащите агресивни реклами на банкови продукти.

За съжаление сме свидетели и на отделни лоши банкови практики. Националното и европейското законодателство обаче предвиждат възможност за кредитополучателя като потребител и икономически по-слаба страна да защити правата си в такива случаи. Считам, че това дали неравноправните клаузи в договорите за кредит, с които се ощетяват кредитополучателите, ще се наложат като трайна банкова политика и ще обхващат все по-голяма част от банковата система, или тяхното прилагане ще бъде ограничено своевременно, зависи преди всичко от това доколко всички ние проявяваме търпимост към тях.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

28
rate up comment 2 rate down comment 2
VP
преди 12 години
Е рекламират се много неща, половината от които са bullshit... Всеки трябва да е наясно, че рекламата представя само едната страна.Това с наследяването предполагам е регламентирано все някъде. Банките може да са всякакви, но предполагам си имат юристи и си опичат нещата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 4 rate down comment 1
Monk1
преди 12 години
Аз това и правя търся си правата в съда. И между другото не рева на никого. Плащам си кредита и ако съдебният ми поход срещу най отвратителните банкови практики се окаже неуспешен ще продължавам да си го плащам такъв, какъвто е. Съвсем откровено казано, никога не бих казал и дума, ако да речем лихвата ми беше обвързана с нещо обективно, т.е. да ми беше ясно защо от днес за утре започвам да плащам повече. Както и да е моята гражданска позиция е, че банките трябва да се нормализират в отношенията си с клиентите си и затова се боря. Това, че аз съм лично засегнат е просто подробност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 2
dean.jordanov
преди 12 години
Прави сте ама само на 60%. Казвате ми като не знаете не вземайте кредит. Ами хубаво, ама защо кредитите са най-много рекламирания продукт по телевизията? Масов продукт за всички. Кредити по мярка. Облъчване до дупка. Обикновения човек е подмамван с лесността на този продукт, и отделно всякакви капацитети му обесняват, че модерните общества живеели на кредит, ние видиш ли сме европейци. Реално те подмамват да вземеш кредит, защото това е най-нормалното. Аз не съм вземал кредит (освен едно изплащане за 6 месеца, което направих на съдомиялната си), обаче баща ми взе въпреки моето мнение. Ако той и аз(недай си боже) си отидем, този кредит отива на моето дето което хабер си няма. Това пише ли го в договора? Нормално е ли? Ето тук трябва да има закони. За мен и баща ми не ми пука. Мен ако искат да ми вземат и сърцето. За децата ме е яд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 1
mos70
преди 12 години
Абе дайте да и го набием на тая банка!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 0 rate down comment 1
mos70
преди 12 години
Така е, има разлика от 2-3 ст в курса, но това обърнато в лева е нищожна сума, и според мен не си струва да се рискува за тия няколко лева, да купуваш франкове от чейнчаджиите, където могат да ти пробутат ментета! Мислил съм го, но не ми се рускува!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 1
Aleksandar_Raychev
преди 12 години
Още един факт за същата тази банка. Ипотечни кредити в Евра - повишават за ЧЕТВЪРТИ път лихвата по кредита. Викат те да ти предложат следното супер изгодно предложение - ще ти вдигнем за ПЕТИ път лихвата с 1% за шест месеца, понеже сме в труден период, но следващите шест месеца ще ти върнем половината от тази сума! Сделка или не?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 3 rate down comment 2
Aleksandar_Raychev
преди 12 години
В договора ти пише колко ЕВРА са ти дали, погасителен план във франкове как мислиш дали са ти дали - естествено НЕ.Договорил си една вноска, която още на втората става със 10% отгоре, на следващия (третия) месец още 5%, на шестия едни още 5%.Това ли е коректната банка? Чака те да подпишеш и променя правилата след 20 дена? Нали за това са договорите? Да се спазват? Или не?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 0
bkarakolev
преди 12 години
аз ги връщам във Франкове, купувам от чейндж бюро или др. банка, защото курс продава в пощенска е 2-3ст повече
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 3 rate down comment 5
VP
преди 12 години
В случая съм съгласен с Грую...Правилата са нечестни, изкривени и т.н.. Да, така е. Правилата обаче са известни и на двете страни и като не те кефят тези правила - не играеш.Банката може да прави каквото си иска с лихвата - четеш договора и знаеш.Играеш си с огъня с тези франкове - факт.Ясно ти е, че банката не се излага на риск - факт.Щом са се навили да играят по тези правила - да играят до дупка. Ама аз такова, то мене, те така, аз иначе...Може би очаквали приходи във франкове...дрън, дрън.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 3
GreatApe
преди 12 години
Ами не, нищо не разбирам. Какво пише в договора и какво искат на касата?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още