- Скоро изтича 5-годишния давностен срок по ЗЗД за обжалване на кредитите от 2007 г., които са болшинството проблемни, тъй като са правени на промоционални ниски лихви, а вече са при други лихвени нива. Какво трябва да направят кредитополучателите, трябва ли да бързат?
Погасителна давност тече само за вземания и тя не касае правото на съдебна защита на кредитополучателите срещу неравноправни клаузи в договорите за кредит. По давност ще се погасят сумите, надвзети преди повече от 5 години. Ако кредитополучателите не искат да изгубят правото си да търсят пълната надвзета сума вследствие увеличена лихва, следва да подадат в съда искова молба, за да спрат погасителната давност за тези вземания.
- Трябва ли кредитополучателите да подписват анекси към договорите си (например за преструктуриране) или това намалява шансовете им за съдебна битка?
Зависи от съдържанието на анекса и как конкретно се предоговарят условията по кредита.
В случая със съдебните франкови кредити анексите за преструктуриране на кредита водят до намаляване на вноските за определен период, дават временно решение при невъзможност за плащане на завишените вноски и предотвратяват, или по-скоро отлагат, предсрочната изискуемост на кредита. Тези преструктурирания обаче са изключително неизгодни за кредитополучателите, тъй като с анекса към главницата на кредита се прибавят лихви и тя нараства. Освен това през периода на облекчено погасяване обикновено главница не се погасява.
В резултат на това след изтичане на периода на преструктуриране остатъкът по главницата е увеличен, респективно е увеличена и месечната вноска до края на срока, и кредитополучателят се оказва в още по-тежка ситуация отколкото е бил преди анекса за преструктуриране. Тогава единственото, което му остава, е да подпише нов анекс за преструктуриране, за да не стане кредитът му предсрочно изискуем. Така кредитополучателите се оказват в омагьосан кръг да плащат максимума, който могат, а в същото време не само, че задължението им към банката не намалява, а расте и става все по-непосилно. Именно тази банкова практика неизбежно ще доведе до още по-голям ръст на лошите кредити в перспектива.
Стабилността на банковата ни система се дължи, от една страна, на преобладаващата част от българските банки, които при необходимост договарят разумно преструктуриране на задължението и дават реален шанс на кредитополучателите да се справят със затрудненията си и да продължат да обслужват кредита си, макар и това да не е толкова печалившо за банката. От друга страна, по мои наблюдения, българинът като цяло е коректен и почтен кредитополучател и продължава да плаща колкото и докогато може, дори когато условията по кредита му станат очевидно неизгодни и непосилни за него.
- Колко струва един иск по кредит и не е ли цялата тази суматоха около делата начин за забогатяване на адвокатурата?
Това определено не са делата, от които може да се забогатее. Вноските по кредитите на потърпевшите кредитополучатели са се увеличили, а в общия случай доходите им са намалели поради кризата. Затова и за да има такива дела, те трябва да са достъпни за хора в затруднено положение, а адвокатският хонорар да е разумен. От друга страна, банковите дела са сравнително сложни, изискват специални знания и костват много работа. Затова и не са много колегите, които се наемат с такъв тип работа.
- Оборим ли е начинът за изчисляване на базовия лихвен процент на банките?
Всяка банка си има собствена методология за изчисляване на базовия лихвен процент. Както споменах, законът допуска лихвата да се променя, но само на база предварително заложени обективни критерии и при наличието на останалите законови условия. Затова и промяната на базовия лихвен процент от управителния орган на банката е оборима, ако почива на субективната преценка на този орган и не е мотивирана от обективните пазарни условия. За щастие по-голямата част от банките в България се съобразяват с изискванията на закона и не си позволяват да злоупотребяват с икономически по-силната си позиция. Считаме, че е наложително БНБ като надзорен орган и съдът да съдействат за привеждане на лихвената политика на всички банки в рамките на закона. В свое решение от 2011 г. Комисията за защита на потребителите също изрично обяви за неравноправни клаузи от договорите за кредит на някои банки относно правото на банката едностранно да променя лихвата.
- Масова практика ли е нарушаването на договорите за кредит от банките?
Не бива да се правят заключения за банковата ни система на база отделни лоши банкови практики. Факт е, че огромната част от банките в България предлагат на клиентите си разумни условия за кредитиране, впоследствие спазват тези условия и така рискът и тежестта от финансовата криза се разпределят между банката и клиента. Има и банки, които едностранно и по своя инициатива намаляват лихвите по кредити в резултат на промените на финансовия пазар. Считам, че трябва да се дава гласност и на положителните банкови политики, за да може пазарът по естествен начин да наложи коректните кредитори като алтернатива на подвеждащите агресивни реклами на банкови продукти.
За съжаление сме свидетели и на отделни лоши банкови практики. Националното и европейското законодателство обаче предвиждат възможност за кредитополучателя като потребител и икономически по-слаба страна да защити правата си в такива случаи. Считам, че това дали неравноправните клаузи в договорите за кредит, с които се ощетяват кредитополучателите, ще се наложат като трайна банкова политика и ще обхващат все по-голяма част от банковата система, или тяхното прилагане ще бъде ограничено своевременно, зависи преди всичко от това доколко всички ние проявяваме търпимост към тях.
преди 12 години Като има балъци ще има и тарикати,така е във всеки бизнес и ако някой си е мислел,че ще прецака системата и ще вземе най-изгодния кредит на света,сега си е платил за гяволъка,но да нямаш елементарна финансова култура и да не ти е ясно,че с валута като швейцарския франк имаш много голям валутен риск,си е твой проблем и няма никакво значение,че не получаваш франкове,важното е,че си се задължил да ги връщаш в равностойността на франковете по актуалния курс.А тука разни финансови корифеи дето се изказват,че банката е знаела какъв ще бъде курса на франка след една година например,значи нямат елементарна идея как работят валутните пазари,тя банката ако е знаела,че франка толкова ще поскъпне изобщо няма да се занимава с вашите пикливи заеми,а е цяла да направи милиарди на Форекс пазара.Кредитите тогава са били изгодни,защото тогава цената на ресурса в случая швейцарски франкове е била изгодна,но сега нещата са се променили,това е истината. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ще подпишеш няма къде да ходиш.1.Платил си капаро 10%2.Платил си такси за необходими документи (около 10бр.)3.Платил си такси за разглеждане и отпускане на кредита.4.Платил си на вещо лице да те консултира, за което по-късно си разбрал че е поставено лице на банката и има кредит в нея.5.Платил си на второ лице за да ти каже, че във всички договори са заложени подобни клаузи и това е нормално за България.6.До тук си се изръсил с над 15% от цената на имота и си подготвил още 30-50% от нея кеш. Виждаш, че имотите поскъпват и усещаш с всеки ден как и твоите спестявания също.7. Налагат ТИ рефинансиране, чрез заплаха от предсрочна изискуемост (А те го могат по закон) защото не се съгласяваш да актуализираш цената на покритието (т.е.ипотекирания имот които е обезценен.8.Цените на жилищата се напомпаха от банкерите с отпускане на лесни кредити за жилища, за които ти отново нямаш вина.9.Заплаха и реална възможност да прехвърлят кредита ти на фирми събирачи и продажба на ниска цена... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ясно е че в България действа банков картел . Или най-общо олигополен пазар . Проблема е не че банките си координират политиките , а че им се позволява . И пак се завъртваме в българската действителност : уж имаме изградени институции - но те не работят в полза на клиентите . Защо БНБ позволи фриволното едностранно предоговаряне ? Щом тя е контролния орган - тя носи отговорност , както и нейният Управител ! Кой позволява банките да прехвърлят 100 % от риска върху своите клиенти ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Кредит килър, тук повечето не познаваме в детайли законодателството, а спорим за това, че за грешките трябва да се плаща. На половин България и се вдигнаха лихвите, просто тук има и валутен риск.Ако ми сложат документи за жилищен кредит в документите за валутната сделка ще се запитам WTF преди да се подпиша... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Нали осъзнавате, че уронване "престижа" на банкова институция се наказва сурово. Едва ли Д.Димитрова ще си позволи да цитира имена и конкретизира детайли, ако не 100% сигурна в правотата на тезите си?Един въпрос към валутните спекуланти. Когато правите валутна сделка в документите за покупко-продажба фигурират ли точки и клаузи за жилищен кредит? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Първо поздравления за Марян, малко медии биха се престрашили да публикуват подобен материал. Второ сагата с "фрнаковете" е следната:Отпускат евро на клиента. Със законно или незаконно "Бордеро за Обмяна на Валута" с "отпуснатите" евра се закупуват франкове и се взема комисионна от отпуснатата сума. След като вече в "ИМА" франкове по сметка на клиента, тя се блокира и кредита се отдава на цесия НО в евра. От клиента се иска левовата равностойност по-курса на деня на всяка вноска. Увеличава се и лихвата по кредита но на думи, без документ. Които платил добре които не, ако има банката изгода, предсрочно изискуем по чл. 417 т.2 от ГПК и си прибира печалбата.Това законно ли е? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Това се опитвам да обясня и аз отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Това се опитвам да обясня и аз отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години За лихвите много ясно, че трябва да се спори, понеже самите договори са неясни и банката си ги променя едностранно. Дано и съда уважи това.Обаче за превалутирането на франковете сте в голяма грешка. Парите си ги получавайте в каквото искате, ама след като сте обещали да връщате франкове, ще връщате франкове.Или както е казал народния гений, "Га яде кифтета ни рива..." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Не всички сме се изтарикатили. Мен общо вземо ме излъгаха да го взема във франкове - тогава бях на 21, вече бях платил капаро за апартамента и няколко банки ми отказаха заради възрастта. ПБ се съгласиха, но казаха, че ако е евро няма да дадат, защото вноската била висока и понеже нямам 23, правели изключение от "правилото" им и затова може да ми предложат само в изключително стабилната валута "швейцарски франк" :) И тя вярно се оказа стабилна, ама не и еврото... На мен общо взето ми беше все тая колко ще плащам на месец, имах и нужният доход и осигуровки.Грую Груев, ако франкът щеше да поскъпва, вместо да поевтинява, ПБ нямаше да предлагат такива кредити. Неслучайно ги рекламираха и ги раздаваха, когато франкът беше най-евтин. После когато почна да поскъпва, няколко пъти ми отказаха превалутиране, щото било неизгодно за мен, рийш ли... Обаче като стигна до паритет с еврото и като стана ясно, че няма къде повече да поскъпва, изведнъж стана много изгодно да превалутираме в евро или лев отговор Сигнализирай за неуместен коментар