IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Д. Димитрова: Потърпевшите се примиряват с увеличените разходи по кредити

С дела срещу банките се захващат тези със силно увеличена вноска или тези, за които спазването на закона е принципен въпрос, споделя адвокатката

08:30 | 19.09.12 г. 61
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Десислава Димитрова. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Десислава Димитрова. Снимка: Личен архив


- Скоро изтича 5-годишния давностен срок по ЗЗД за обжалване на кредитите от 2007 г., които са болшинството проблемни, тъй като са правени на промоционални ниски лихви, а вече са при други лихвени нива. Какво трябва да направят кредитополучателите, трябва ли да бързат?

Погасителна давност тече само за вземания и тя не касае правото на съдебна защита на кредитополучателите срещу неравноправни клаузи в договорите за кредит. По давност ще се погасят сумите, надвзети преди повече от 5 години. Ако кредитополучателите не искат да изгубят правото си да търсят пълната надвзета сума вследствие увеличена лихва, следва да подадат в съда искова молба, за да спрат погасителната давност за тези вземания.


- Трябва ли кредитополучателите да подписват анекси към договорите си (например за преструктуриране) или това намалява шансовете им за съдебна битка?

Зависи от съдържанието на анекса и как конкретно се предоговарят условията по кредита.

В случая със съдебните франкови кредити анексите за преструктуриране на кредита водят до намаляване на вноските за определен период, дават временно решение при невъзможност за плащане на завишените вноски и предотвратяват, или по-скоро отлагат, предсрочната изискуемост на кредита. Тези преструктурирания обаче са изключително неизгодни за кредитополучателите, тъй като с анекса към главницата на кредита се прибавят лихви и тя нараства. Освен това през периода на облекчено погасяване обикновено главница не се погасява.

В резултат на това след изтичане на периода на преструктуриране остатъкът по главницата е увеличен, респективно е увеличена и месечната вноска до края на срока, и кредитополучателят се оказва в още по-тежка ситуация отколкото е бил преди анекса за преструктуриране. Тогава единственото, което му остава, е да подпише нов анекс за преструктуриране, за да не стане кредитът му предсрочно изискуем. Така кредитополучателите се оказват в омагьосан кръг да плащат максимума, който могат, а в същото време не само, че задължението им към банката не намалява, а расте и става все по-непосилно. Именно тази банкова практика неизбежно ще доведе до още по-голям ръст на лошите кредити в перспектива.

Стабилността на банковата ни система се дължи, от една страна, на преобладаващата част от българските банки, които при необходимост договарят разумно преструктуриране на задължението и дават реален шанс на кредитополучателите да се справят със затрудненията си и да продължат да обслужват кредита си, макар и това да не е толкова печалившо за банката. От друга страна, по мои наблюдения, българинът като цяло е коректен и почтен кредитополучател и продължава да плаща колкото и докогато може, дори когато условията по кредита му станат очевидно неизгодни и непосилни за него. 


- Колко струва един иск по кредит и не е ли цялата тази суматоха около делата начин за забогатяване на адвокатурата?

Това определено не са делата, от които може да се забогатее. Вноските по кредитите на потърпевшите кредитополучатели са се увеличили, а в общия случай доходите им са намалели поради кризата. Затова и за да има такива дела, те трябва да са достъпни за хора в затруднено положение, а адвокатският хонорар да е разумен. От друга страна, банковите дела са сравнително сложни, изискват специални знания и костват много работа. Затова и не са много колегите, които се наемат с такъв тип работа.


- Оборим ли е начинът за изчисляване на базовия лихвен процент на банките?

Всяка банка си има собствена методология за изчисляване на базовия лихвен процент. Както споменах, законът допуска лихвата да се променя, но само на база предварително заложени обективни критерии и при наличието на останалите законови условия. Затова и промяната на базовия лихвен процент от управителния орган на банката е оборима, ако почива на субективната преценка на този орган и не е мотивирана от обективните пазарни условия. За щастие по-голямата част от банките в България се съобразяват с изискванията на закона и не си позволяват да злоупотребяват с икономически по-силната си позиция. Считаме, че е наложително БНБ като надзорен орган и съдът да съдействат за привеждане на лихвената политика на всички банки в рамките на закона. В свое решение от 2011 г. Комисията за защита на потребителите също изрично обяви за неравноправни клаузи от договорите за кредит на някои банки относно правото на банката едностранно да променя лихвата.


- Масова практика ли е нарушаването на договорите за кредит от банките?

Не бива да се правят заключения за банковата ни система на база отделни лоши банкови практики. Факт е, че огромната част от банките в България предлагат на клиентите си разумни условия за кредитиране, впоследствие спазват тези условия и така рискът и тежестта от финансовата криза се разпределят между банката и клиента. Има и банки, които едностранно и по своя инициатива намаляват лихвите по кредити в резултат на промените на финансовия пазар. Считам, че трябва да се дава гласност и на положителните банкови политики, за да може пазарът по естествен начин да наложи коректните кредитори като алтернатива на подвеждащите агресивни реклами на банкови продукти.

За съжаление сме свидетели и на отделни лоши банкови практики. Националното и европейското законодателство обаче предвиждат възможност за кредитополучателя като потребител и икономически по-слаба страна да защити правата си в такива случаи. Считам, че това дали неравноправните клаузи в договорите за кредит, с които се ощетяват кредитополучателите, ще се наложат като трайна банкова политика и ще обхващат все по-голяма част от банковата система, или тяхното прилагане ще бъде ограничено своевременно, зависи преди всичко от това доколко всички ние проявяваме търпимост към тях.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 5 rate down comment 0
hellwitch
преди 11 години
Поради факта ,че франка е валута "убежище" при края на кризата много капитали ще се изтеглят от нея и курса ще спадне.Така, че който може да издържи още някоя друга година да не си пипа "франковия" кредит, а да следи какво се случва по света.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 0
hellwitch
преди 11 години
За мен лично въпроса за използването на други валути - шв. франк, долар(той също поскъпна но по малко) по кредита си е голяма грешка на кредито-получателя. Дори това, че реалната сума не е получена в тази валута щом си подписал условията си се съгласил на цялата схема.Проблема е по скоро в това, че банката не е обяснила риска достатъчно. А именно, че връзвайки се с валута различна от евро и лев - почваш да играеш на ролетката. Най-голямата грешка е в точно този лош момент да се преструктурира, защото така само се "отписва" загубата от курсовата разлика. А сега си представете как след 2г. шв. франк се върне на старата цена, а вие сте превалутирали точно сега - втори път ще сте прецакани. Така, че трябва да се следят новини и да се мисли - например в последната година швейцарската централна банка сложи "таван" на поскъпването на франк т.е. риска условията да стана още по лоши е минимален, докато има реален шанс при излизане от кризата нещата да се подобрят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 1
Kris_2
преди 11 години
За да вземат такива кредити явно от банката са ги накарали да си мислят, че са много изгодни. Все пак не може да се очаква от всеки един обикновен човек да е финансов специалист. Затова има закони и институции, които трябва да следят за спазването ан тези права, но явно някой някъде спи или си затваря очите.Според мен хората са напълно прави да си търсят правата в съда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 0
hellwitch
преди 11 години
Проблем е, че банките действат в картел т.е. точно по въпроса с условията като цяло. Например е доста абсурдно, че предложенията за банков кредит са еднакви за всички физически лица. Например за един и същ апартамент от 150хил. ако единия клиент му трябват 120хил. а на другия 50хил. то условията са еднакви?!? А риска не е един и същ в никакъв случай.Отделно банките когато искат могат да кредитират наистина изгодно и това се вижда при вътрешните кредити за служители само на база юрибор(който в момента е под процент). За мен лично банките в БГ предлагат много лош продукт като цяло - висока цена(7-9% лихви), а риска е почти изцяло за кредитополучателя. За банките основния риск идва от много високите срокове по кредитите - 30г?!? Това е вечно дължим кредит, а и за 30г целия свят може да е коренно различен, че и пари вече да няма като понятие. То изначало с тези лихви(7-9%) всеки кредит на 15г е пълна набутвация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 1
mos70
преди 11 години
Абсолютно си прав! Абе дай да я ........... ......., като вкупом спрем да плащаме!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 1
mos70
преди 11 години
а кой е виновен на банките, че отпускат необезпечени кредити, въз основа на една хвърчаща бележка за доходи 6 месеца, а кредита е за 25 години напред? Кой е тоя *** бенкер? И кой ще и е виновен на банката, че утре като спра да плащам, няма да може да ми вземе нищо...освен апартамента и ще е на загуба!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 2
nikolait
преди 11 години
според мен има логика за франковите кредити, щом са получавани в евро или лева(като се абстрахираме от лихвата и минималните резерви). Чисто теоретично, ако човек е получил реално кредита в шв. франк, може да чака по-късен период, за да използва парите. Или пък да държи франкове, а да купи в лв., предвид, че е направил прогноза за поскъпване на франка(или ако забележи подобна тенденция). Въобще струва ми се некоректно да не получаваш реалната валута, а да плащаш със значителни загуби в други пари. Иначе се оказва, че банката не носи реално никакъв риск, защото тя не заема реално франкова позиция, а печели и от лихвата и от валутата, но не може да загуби(а само да пропусне допълнителни ползи при поевтиняване на франка, който така или иначе не са купували реално).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 7
atanasovg
преди 11 години
Интересно кой им е виновен на кредитополучателите,че са си мислели,че са големи тарикати като вземат кредити в швейцарски франкове,заради по-ниските лихви,но не са предвидили,че има и голям валутен риск? Всеки трябва да е готов да носи последствията както от печалбите,така и от загубите си,а и проблеми с кредити във франкове има и други държави като Унгария например. За това,че банките увеличават лихвите не никак коректно,но за съжаление е законно и докато не се промени законодателството,те ще го експлоатират
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още