- Скоро изтича 5-годишния давностен срок по ЗЗД за обжалване на кредитите от 2007 г., които са болшинството проблемни, тъй като са правени на промоционални ниски лихви, а вече са при други лихвени нива. Какво трябва да направят кредитополучателите, трябва ли да бързат?
Погасителна давност тече само за вземания и тя не касае правото на съдебна защита на кредитополучателите срещу неравноправни клаузи в договорите за кредит. По давност ще се погасят сумите, надвзети преди повече от 5 години. Ако кредитополучателите не искат да изгубят правото си да търсят пълната надвзета сума вследствие увеличена лихва, следва да подадат в съда искова молба, за да спрат погасителната давност за тези вземания.
- Трябва ли кредитополучателите да подписват анекси към договорите си (например за преструктуриране) или това намалява шансовете им за съдебна битка?
Зависи от съдържанието на анекса и как конкретно се предоговарят условията по кредита.
В случая със съдебните франкови кредити анексите за преструктуриране на кредита водят до намаляване на вноските за определен период, дават временно решение при невъзможност за плащане на завишените вноски и предотвратяват, или по-скоро отлагат, предсрочната изискуемост на кредита. Тези преструктурирания обаче са изключително неизгодни за кредитополучателите, тъй като с анекса към главницата на кредита се прибавят лихви и тя нараства. Освен това през периода на облекчено погасяване обикновено главница не се погасява.
В резултат на това след изтичане на периода на преструктуриране остатъкът по главницата е увеличен, респективно е увеличена и месечната вноска до края на срока, и кредитополучателят се оказва в още по-тежка ситуация отколкото е бил преди анекса за преструктуриране. Тогава единственото, което му остава, е да подпише нов анекс за преструктуриране, за да не стане кредитът му предсрочно изискуем. Така кредитополучателите се оказват в омагьосан кръг да плащат максимума, който могат, а в същото време не само, че задължението им към банката не намалява, а расте и става все по-непосилно. Именно тази банкова практика неизбежно ще доведе до още по-голям ръст на лошите кредити в перспектива.
Стабилността на банковата ни система се дължи, от една страна, на преобладаващата част от българските банки, които при необходимост договарят разумно преструктуриране на задължението и дават реален шанс на кредитополучателите да се справят със затрудненията си и да продължат да обслужват кредита си, макар и това да не е толкова печалившо за банката. От друга страна, по мои наблюдения, българинът като цяло е коректен и почтен кредитополучател и продължава да плаща колкото и докогато може, дори когато условията по кредита му станат очевидно неизгодни и непосилни за него.
- Колко струва един иск по кредит и не е ли цялата тази суматоха около делата начин за забогатяване на адвокатурата?
Това определено не са делата, от които може да се забогатее. Вноските по кредитите на потърпевшите кредитополучатели са се увеличили, а в общия случай доходите им са намалели поради кризата. Затова и за да има такива дела, те трябва да са достъпни за хора в затруднено положение, а адвокатският хонорар да е разумен. От друга страна, банковите дела са сравнително сложни, изискват специални знания и костват много работа. Затова и не са много колегите, които се наемат с такъв тип работа.
- Оборим ли е начинът за изчисляване на базовия лихвен процент на банките?
Всяка банка си има собствена методология за изчисляване на базовия лихвен процент. Както споменах, законът допуска лихвата да се променя, но само на база предварително заложени обективни критерии и при наличието на останалите законови условия. Затова и промяната на базовия лихвен процент от управителния орган на банката е оборима, ако почива на субективната преценка на този орган и не е мотивирана от обективните пазарни условия. За щастие по-голямата част от банките в България се съобразяват с изискванията на закона и не си позволяват да злоупотребяват с икономически по-силната си позиция. Считаме, че е наложително БНБ като надзорен орган и съдът да съдействат за привеждане на лихвената политика на всички банки в рамките на закона. В свое решение от 2011 г. Комисията за защита на потребителите също изрично обяви за неравноправни клаузи от договорите за кредит на някои банки относно правото на банката едностранно да променя лихвата.
- Масова практика ли е нарушаването на договорите за кредит от банките?
Не бива да се правят заключения за банковата ни система на база отделни лоши банкови практики. Факт е, че огромната част от банките в България предлагат на клиентите си разумни условия за кредитиране, впоследствие спазват тези условия и така рискът и тежестта от финансовата криза се разпределят между банката и клиента. Има и банки, които едностранно и по своя инициатива намаляват лихвите по кредити в резултат на промените на финансовия пазар. Считам, че трябва да се дава гласност и на положителните банкови политики, за да може пазарът по естествен начин да наложи коректните кредитори като алтернатива на подвеждащите агресивни реклами на банкови продукти.
За съжаление сме свидетели и на отделни лоши банкови практики. Националното и европейското законодателство обаче предвиждат възможност за кредитополучателя като потребител и икономически по-слаба страна да защити правата си в такива случаи. Считам, че това дали неравноправните клаузи в договорите за кредит, с които се ощетяват кредитополучателите, ще се наложат като трайна банкова политика и ще обхващат все по-голяма част от банковата система, или тяхното прилагане ще бъде ограничено своевременно, зависи преди всичко от това доколко всички ние проявяваме търпимост към тях.
преди 12 години Ами ти сам си противоречиш.Айде стига преписвайте далавераджиски характер на хората (ако вие носите това в себе си - няма проблеми).Първо, не мисля че съм оревала, каквото и да е ... но ще ти отговоря ....Взехме такъв кредит, защото бях убедени от банковите служители и от финансовият експерт (да изненада, ползвахме и такъв, не претендираме че разбираме тънкостите на финансите, доверихме се на експерт, пост фактум разбрахме че банката плаща на тези финансови специалисти процент от сумата на кредита). Ползвахме и адвокат - основно по проверка на имота. Банковият договор съм го чела и много добре знам подводните камъчета .... но както каза един виден български журналист "Този който е успял персонално да си договори кредита с банката - нека да ми се обади. Банките твърдят, че всеки един кредит е лично преговарян, но досега аз не съм намерил такъв човек." Искахме договаряне на някой клаузи ... но ... мисля че знаеш по-добре от мен как стоят нещата ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Имам един много *** въпрос към всички тук които ореваха орталъка как банката ги прецакала с кредитите в швейцарски франкове,защо бе джанъм взехте кредити в швейцарски франкове при положение,че не сте виждали такива и на снимка? Да ви отговоря ли,защото си мислехте,че вие сте открили голямата далавера и ще плащате по-малко от другите балъци,ами да бяхте чели и дребния шрифт както се казва и сега всички като вас си плащат за тарикатлъка.Който не се е правил на много хитър и си е теглил кредита в левове или евро в каквито си получава доходите няма такива проблеми.И това няма нищо общо с лоша банкова практика на една определена банка,има го и при други български банки,както и в Унгария имаха големи проблеми с такива кредити в швейцарски франкове,а и в други европейски държави. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Мале, от кога хората решили да имат собствено жилище, се оказаха форекс спекуланти?!Ама при българските банки - за съжаление така си е .... Но добре направо скачай на руската рулетка - повече шансове имаш за оцеляване! :)Гледам темата се е напълнила със софиянци, водени от изконния шопски девиз "Аз не сакам да съм добре, сакам Вуте да е зле". Това че на половин България били покачили лихвите - не значи че е правилно! И това че в съда падат тези покачвания, независимо по какви кредите, е достатъчно показателен факт.Опасявам се че хората завели дела искат не повече от това, ДА СЕ СПАЗВА ДОГОВОРА, които са подписали. Ако някой има претенции че банката е в правото си да върти клаузите, както и е угодно - да заповяда.p.s. До колкото схващам статията, тя се отнася до конкретна лоша банкова практика. Други банки постъпват по-друг начин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години до VP, за рекламите. Прав си, рекламират се много *** и хората ГИ купуват! Преди 5-6 години НЕ беше ясно, че лесните кредити са ***. Т.Е. беше ясно за много малък % от населението. Аз дори сега се учудвам как хората продължават да теглят жилищни кредити, след всички сътресения последните години! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години НЕ означава, че е правилно! Дори не означава, че е законно! Айде ти ми се подпиши утре, че ми позволяваш по всяко време да ти отрежа един пръст. Ок подписали сме, заверили сме и няма проблем по закон??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Не бива да се изказваш така за кредитополучателите. Масово хората вземаха кредит не за да прецакат системата а за да обслужат някаква потребност и най-вече да имат жилище. Повечето от тях са способни на нормални бакалски сметки. Пример: искам жилище, банката ми казва ще ми плащаш толкова пари на месец - толкова години. Поглеждаш си чека със заплатата и казваш - добре, мога да си го позволя, някой ден ще имам жилище. Проста договорка, защото така са ти го рекламирали - погледни рекламите. 2 милиона хора са взели кредити!!! Това не са случайно заблудени единични случаи, това е масова пропаганда - 20000000 кредита са кажи речи 100% от семействата в бг! И накрая след сметките които сте правили с банката, те едностранно ти казват след 5 месеца - сори пич, финансовя свят кихна, има много лоши кредити твойта лихва скача с 5%.. Това че са си оставили вратичка в договора отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Цитат: "А тука разни финансови корифеи дето се изказват,че банката е знаела какъв ще бъде курса на франка след една година например,значи нямат елементарна идея как работят валутните пазари,тя банката ако е знаела,че франка толкова ще поскъпне изобщо няма да се занимава с вашите пикливи заеми,а е цяла да направи милиарди на Форекс пазара."...Има ли някой, който поставя под съмнение, че не го е напривила!? Продължавам да твърдя, че банката е прогнозирала спада на еврото! Ти си мошенник, бе пич! Мога да ти го кажа в очите, ако ми кажеш кой си!И мога да ти гарантирам, че ако дойде момента в който спра да плащам, няма да получиш нищо повече от апартамента, който си получил в залог...просто не мажеш да вземеш нещо, което го няма! Това трябва да ви е ясно на вас банкерите- няма как да вземеш нещо, което го няма! няма как!И допускате груба грешка, като съвсем съзнателно отпускате необезпечени кредити, при падащ пазар! Кредит, обезпечен със доход, е необезпечен кредит! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Прав си швейцарски франкове няма, но има клауза в която се посочва вида на валутата в която ще се погасява и изплаща кредита отпуснат в ЕВРО/ЛЕВА. Въпроса е колко е кредита? Колко е месечната вноска? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Офф, ей такива пък финансови "експерти", дето чули два лафа и се изживяват тежки и прогледнали направо ме убиват. Каква финансова култура и какво означава въобще това. Като си купуваш кола трябва сигурно да имаш култура по двигатели с вътрешно горене ли, що ли? Или пък си го пишеш в CV-то - много *** културен финансово. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Господин Коен/Леви/Бронщайн, моите извинения, че обидихме така скъпата за Вас банкова и пазарна система, за която разбира се всички нямаме никакви съмнения, че работи напълно автономно, без намеси "отгоре" (на държавно, та и на друго ниво) и лобистки закони и е чиста като роса. И видиш ли ние, наглите клиенти и обикновени хора, които по цял ден мислим как да изтеглим пари, които да не връщаме, сме най-черното зло. Ужас, за миг даже си представих че е истина и се чудя как изобщо спите и се гледате в огледалото. А този спор кой какво дължи какво има да връща мисля, че е по-добре да го решаваме в съда, щото е очевидно че по форумите не е особено практично. отговор Сигнализирай за неуместен коментар