IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Свърши ли златният век на САЩ?

Слуховете за смъртта на американската икономика са прибързани, смята Мартин Фелдстейн

08:38 | 12.09.15 г. 54
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Американският икономист Робърт Гордън от Northwestern University повдигна през последните дни важен дебат за бъдещия икономически ръст на Съединените щати. Книгата му The Rise and Fall of American Growth ще излезе едва през януари 2016 г., но централни тези от нея вече бяха публикувани в Economist и Foreign Affairs. Мнението на Гордън за бъдещото развитие на американската икономика е мрачно. Но дали е вярно?

Гордън се аргументира, че големите технологични промени, които в миналото увеличиха стандарта на живот, са били по-широкомащабни, отколкото всичко, което може да дойде сега. Като примери той цитира канализацията в къщите, появата на автомобилите, на електричеството, на телефона и централното отопление. Тези изобретения са по-важни за стандарта на живот от по-новите нововъведения, като например интернет или мобилните телефони.

Мартин Фелдстейн, професор по икономика от Харвардския университет, е съгласен с Гордън, че по-скоро ще се откаже от мобилния си телефон или дори от интернет, отколкото от канализацията и електричеството. Но това означава само, че имаме късмета да живеем в момента, а не преди 100 години (да не говорим за преди 200 години, или през Средновековието). Фактът, че основните нововъведения са се случили през миналото, не е причина да сме песимисти за бъдещето, смята Фелдстейн. 

Гордън посочва сегашното забавяне на реалния (коригиран спрямо инфлацията) растеж на БВП в САЩ. Според официалната статистика на САЩ реалният БВП на работник нараства в периода 1891-1972 с годишен темп от 2,3 на сто, а след това само с 1,5%.

Въпреки това официалната статистика за растежа на БВП в момента не отразява положителните влияния върху жизнения стандарт, получени от новите и подобрените продукти и услуги. Това означава, че официалният ръст не отразява увеличението на стандарта на живот, причинено например от наличието на противоракови лекарства, нови хирургични техники и много други иновации. Тъй като БВП обобщава само това, което се предлага на пазара, огромното разширяване на телевизионните развлечения, или появата на услуги като Google или Facebook, не се отразява в националния баланс.

С други думи: благосъстоянието се разраства по-бързо, отколкото официалната статистика ни кара да вярваме - може би дори много по-бързо. Това се отнася и за данните от първата половина на ХХ век, а все още вярно е и днес. Така че може би няма основание за мненията, които често са представяни в проучвания, а също и в книгата на Гордън, че стандартът на живот на децата от настоящото поколение ще бъде по-нисък от тази на родителите им. За някои хора, особено за такива с относително високи доходи, това може и да е вярно. Но за повечето това определено не е вярно.

Да вземем за пример един млад, тридесетгодишен родител с едногодишно бебе и със средностатистическа заплата. След 30 години детето му бъде на толкова години, на колкото е неговият родител днес. Дори ако ръстът на реалните доходи годишно възлиза само на 1,5%, то средният доход след 30 години ще бъде почти със 60 процента по-висок, отколкото е днес.

Дори ако детето след това печели с 30 процента по-малко от средната заплата на родителя си в този момент, доходите му все още ще са по-високи от сегашния среден доход. Ако заради продуктови иновации и подобрения реалните доходи на глава от населението се увеличават с три процента годишно, средният доход след 30 години ще бъде повече от два пъти по-висок, отколкото е днес.

Това обаче не бива да е причина за политическа небрежност, смята Фелдстейн. САЩ могат да продължат да увеличават своя бъдещ растеж чрез подобряване на образователната система, увеличаване на дела на спестяванията и иновациите до техните нива от миналото и да премахнат онези фактори от данъчната система и трансферите, които имат отрицателно въздействие върху заетостта и доходите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

31
rate up comment 6 rate down comment 5
ing5roff
преди 9 години
А тука е още по зле положението , щото тоя екземпляр си мисли че знае всичкопо всички въпроси .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 17 rate down comment 10
Mavi Goz
преди 9 години
Нищо, светът доста пъти се е връщал там, откъдето е тръгвал - това е доказано вече, въпреки, че не е супер желано от средноомозъченото население на териториите! Сега на теб и вашето поколение от мозъчни конвулсии ще ви бъде дадена възможност да преживеете интересни времена, за да си заврете в *** целото самочувствие на разбиращи нещо от това, което се случва, а наказанието ви ще бъде привикване към социалистически обществен строй, но при значително по-сурови условия от "онзи"... хехе..!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 6 rate down comment 5
Сините камъни
преди 9 години
Излагаш групата на Маранду груп!За кой свят говориш?За сирийците, за либийците, може би за Ирак, за китайците?И за какво повторение става дума?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 4 rate down comment 4
Сините камъни
преди 9 години
Преди това им сравни бюджетите и кой кого купува и откъде!Ще се получи добра аналогия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 13 rate down comment 19
Nikola666
преди 9 години
Добре бе, кухи червени матрошки. От времето на Карл Маркс едно и също повтаряте. Нормално е да изглеждате смешни и жалки. На света му се драйфа от вас. Затова всички ви зарязаха. Историта получи разстройство от вас. И затова ви *** в *** в едно с абсурдната ви идеология, смешни ритуали и препарирани лидери.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 9 rate down comment 5
ing5roff
преди 9 години
Толкоз му е оперативната памет...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 4 rate down comment 4
белот
преди 9 години
То вече няма такива . Свършиха се .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 7 rate down comment 4
белот
преди 9 години
Защо , да не би да е тема табу ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 16 rate down comment 9
honaniga
преди 9 години
Обявяването на водещия крах на Западна Европа и Щатите е все едно ЦСКА да играе срещу Реал Роналдо да се спъне и феновете на ЦСКА да обявят краха на Реал. Даже започват да предвиждат кога Астана Казакстан вече ще е европейски шампион
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 6 rate down comment 8
Сините камъни
преди 9 години
Ейййй, не можа толкова време да се изучиш малко и да смениш латерната!Какви ОФ-та, какви функционери!Та кои са днес най-големите демократи, а?Вчера ли се родиха?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още