IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Свърши ли златният век на САЩ?

Слуховете за смъртта на американската икономика са прибързани, смята Мартин Фелдстейн

08:38 | 12.09.15 г. 54
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Американският икономист Робърт Гордън от Northwestern University повдигна през последните дни важен дебат за бъдещия икономически ръст на Съединените щати. Книгата му The Rise and Fall of American Growth ще излезе едва през януари 2016 г., но централни тези от нея вече бяха публикувани в Economist и Foreign Affairs. Мнението на Гордън за бъдещото развитие на американската икономика е мрачно. Но дали е вярно?

Гордън се аргументира, че големите технологични промени, които в миналото увеличиха стандарта на живот, са били по-широкомащабни, отколкото всичко, което може да дойде сега. Като примери той цитира канализацията в къщите, появата на автомобилите, на електричеството, на телефона и централното отопление. Тези изобретения са по-важни за стандарта на живот от по-новите нововъведения, като например интернет или мобилните телефони.

Мартин Фелдстейн, професор по икономика от Харвардския университет, е съгласен с Гордън, че по-скоро ще се откаже от мобилния си телефон или дори от интернет, отколкото от канализацията и електричеството. Но това означава само, че имаме късмета да живеем в момента, а не преди 100 години (да не говорим за преди 200 години, или през Средновековието). Фактът, че основните нововъведения са се случили през миналото, не е причина да сме песимисти за бъдещето, смята Фелдстейн. 

Гордън посочва сегашното забавяне на реалния (коригиран спрямо инфлацията) растеж на БВП в САЩ. Според официалната статистика на САЩ реалният БВП на работник нараства в периода 1891-1972 с годишен темп от 2,3 на сто, а след това само с 1,5%.

Въпреки това официалната статистика за растежа на БВП в момента не отразява положителните влияния върху жизнения стандарт, получени от новите и подобрените продукти и услуги. Това означава, че официалният ръст не отразява увеличението на стандарта на живот, причинено например от наличието на противоракови лекарства, нови хирургични техники и много други иновации. Тъй като БВП обобщава само това, което се предлага на пазара, огромното разширяване на телевизионните развлечения, или появата на услуги като Google или Facebook, не се отразява в националния баланс.

С други думи: благосъстоянието се разраства по-бързо, отколкото официалната статистика ни кара да вярваме - може би дори много по-бързо. Това се отнася и за данните от първата половина на ХХ век, а все още вярно е и днес. Така че може би няма основание за мненията, които често са представяни в проучвания, а също и в книгата на Гордън, че стандартът на живот на децата от настоящото поколение ще бъде по-нисък от тази на родителите им. За някои хора, особено за такива с относително високи доходи, това може и да е вярно. Но за повечето това определено не е вярно.

Да вземем за пример един млад, тридесетгодишен родител с едногодишно бебе и със средностатистическа заплата. След 30 години детето му бъде на толкова години, на колкото е неговият родител днес. Дори ако ръстът на реалните доходи годишно възлиза само на 1,5%, то средният доход след 30 години ще бъде почти със 60 процента по-висок, отколкото е днес.

Дори ако детето след това печели с 30 процента по-малко от средната заплата на родителя си в този момент, доходите му все още ще са по-високи от сегашния среден доход. Ако заради продуктови иновации и подобрения реалните доходи на глава от населението се увеличават с три процента годишно, средният доход след 30 години ще бъде повече от два пъти по-висок, отколкото е днес.

Това обаче не бива да е причина за политическа небрежност, смята Фелдстейн. САЩ могат да продължат да увеличават своя бъдещ растеж чрез подобряване на образователната система, увеличаване на дела на спестяванията и иновациите до техните нива от миналото и да премахнат онези фактори от данъчната система и трансферите, които имат отрицателно въздействие върху заетостта и доходите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

41
rate up comment 15 rate down comment 7
ing5roff
преди 8 години
Абе ти верно си голем *** бе кольо...четеш ли се кво пишеш ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 9 rate down comment 20
Nikola666
преди 8 години
*** смрадливо, кой изобщо заминава за Русия? И коя е твоята страна бе, българофоб презрян? Русия ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 17 rate down comment 12
Bones57
преди 8 години
Ххахахахаааааа....Абе, мунтант нещастен. Заминават хората, защото могат. Днес за Америка, утре за Русия, а после, където намерят за добре. А ТИ що не заминаваш за никъде, а тролиш тука за центове..Ми те и ирландците не се кефят на краварите, но има симбиоза.https://***.youtube.com/watch?v=ObknfrVoP9sЗамисли се, малко, егоистично човече. АЗ съм готов да умра за станата си. А ти, къде ще се свиеш мишко посрана???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 13 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 8 години
Ти да не мислиш, че някой в САЩ ги брои тези дългове така, както на теб ти ги брои банката? Хахаха! Това ефедин голям финансов Дисниленд - може така да си кара, докато на чорбаджията му се доспи и реши да затвори панаира... хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 10 rate down comment 9
Mavi Goz
преди 8 години
Ми не знам! Като съм във Виена или на Корсика, идват да се видим. Даже ме целуват! Тук обаче не искат да стъпят! Може и от *** като теб да ги е гнус...? Ще ги питам и ще ти отговоря, ама не е сигурно, че ще ни хареса отговорът, особено на малката! хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 14 rate down comment 9
Grosss
преди 8 години
Според мен идва краят на целият нео-либерален капитализъм.Планините от дългове ще погребе не само САЩ,но и всички държави изповядващи тозимодел на развитие,правене на пари от нищото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 12 rate down comment 20
Nikola666
преди 8 години
Абе лайнарино, защо децата ти избягаха от теб и отидоха да живеят в агонизиращите САЩ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 5 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 8 години
Хаааахаха...! Че колко да са дълголетни *** японците, като само от 40 годин' ядат ерзац българско кисело мляко, а аз съм го почнал още на петия си месец, хем истинско, когато на майка ми е спряла кърмата! хаха!Сетих се за оня виц, дето разгневили владиката на 60-тия му рожден ден, като му пожелали да живее "100 години"... хаха!Иначе, нали знаеш, че има и не-естествена смърт - тя връхлита неочаквано... хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 2 rate down comment 3
kalendar
преди 8 години
нема...САЩ са колос, че пада-пада. Ама агонията ще е много бавна. Нема да го види той, нито аз. За теб(предвид, че си с поне едни 20 год по-стар от мен) съм сигурен, освен ако не си дълголетен, като японец.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 8 rate down comment 3
scott
преди 8 години
щи отговорим с думи на Бил Гейтс "изкуствения интелект е страшно нещо: може да бъде накаран да строи ируши, но не може да бъде накаран да КУПУВА!" Кой щи купува "продукзията"? Мисли що па ше стане така. гейтс вече знае.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още