IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Адам Михник: Путин се държи като мафиотски бос

Сега не е време за дипломатически компромис, а за силна реакция срещу имперските планове на Русия, смята полският интелектуалец

08:45 | 28.03.14 г. 75
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Адам Михник: Путин се държи като мафиотски бос

Руският президент Владимир Путин се държи като мафиотски бос, пише полският интелектуалец Адам Михник за сайта project-syndicate.org. Михник е един от лидерите на полското движение Солидарност през 80-те и основател на вестник Газета Виборча.

С нахлуването, окупирането и накрая анексирането на Крим Путин насочи руските оръжия към Украйна и каза: "Териториалния суверенитет или живота!" Засега изнудването работи - и той го знае.

В речта, с която обяви анексирането на Крим, Путин каза това, което мисли - неговият режим се смята за безнаказан и ще прави каквото си иска. Крим е само първата стъпка към реализирането на мечтата му за възстановяване на руското величие.

Неговото обръщение в Кремъл бе низ от лъжи и манипулации, но задълбочен анализ би бил загуба на време. Простият факт е, че президентът на една от най-мощните държави в света пое по пътя на конфронтацията с цялата международна общност. Речта му напомня за трескавия, параноичен свят от "Демони" на Фьодор Достоевски, извиквайки един паралелен свят - място, което не съществува и никога не е съществувало.

Какво общо има Косово, където албанците претърпяха гонения и етническо прочистване със ситуацията в Крим, чийто хора никога не са били потискани от украинците? Какъв е смисълът да се показва открито презрение към правителството, парламента и хората на Украйна? Защо украинските власти се наричат фашистки и анти-семитски?

Кримските татари не обръщат внимание на приказките за фашисти, управляващи Украйна, те все още могат да си спомнят бруталното масово депортиране, придружено с убийства, на техните родители, баби и дядовци, наредено от Сталин и извършено от НКВД.

В съзнанието на Путин целият свят дискриминира Русия през последните три века. Кръвожадните деспоти на Русия - Екатерина II, Николай I или Сталин явно никога не са дискриминирали никого.

Путин също предупреждава, че "ние - руснаците и украинците - може да загубим Крим напълно", но не успява да се определи кой - може би поляци и литовци - отново гледа към Севастопол.

Според Путин Русия не може да остави хората на Крим „сами в беда". Тези думи предизвикват тъжна усмивка: Леонид Брежнев използва точно същата фраза през август 1968 г. да оправдае навлизането на Червената армия в Чехословакия, за да помогне на обсадените комунистически хардлайнери да смажат Пражката пролет.

"Искаме Украйна да бъде силна, суверенна и независима държава", казва Путин. Сталин каза същото за Полша през 1945 година. Смели руски демократи, които все още не са накарани да млъкнат, вече отбелязаха приликата между позоваването на Путин на етническата солидарност при анексирането на Крим и позицията на Хитлер по време на Аншлуса и Судетската криза през 1938 година.

Това е истинският край на историята - историята на мечти за свят, управляван от демократичните ценности и пазарната икономика. Ако демократичният свят не разбере, че сега не е време за вяра в дипломатическия компромис и че трябва да отговори достатъчно силно, за да спре имперските планове на Путин, събитията могат да се развият по твърде страховит сценарий. Необходима е сила, за да се спре тиранин, а не резки думи или козметични санкции.

Аз харесвам и се гордея с полската благоразумна и решителна политика и отношението на нейната общественост, което ни прави чест, казва Михник. Трябва да признаем обаче че най-добрият четвърт век в последните 400 години от полската история е на път да приключи пред очите ни. Времето на тектонични размествания е започнало. Трябва да ценим това, което успяхме да постигнем, и да се учим да го защитаваме.

Мафиотските босове често имат нещастна участ, и аз не мисля, че Путин в крайна сметка ще направи изключение. За съжаление междувременно много хора вероятно ще пострадат, и то не само тези, които сега го подкрепят, завършва полският интелектуалец.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:57 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

34
rate up comment 4 rate down comment 0
марин
преди 10 години
"Малко повече" не означава достатъчно.В историята са известни поне четири грандиозни битки, определени като "Битката на народите". Едната от тях е дори на наша територия.Но аз писах за друга, от 5 век пр. н. е, състояла се на Каталунските полета /на територията на днешна Франция/, в която участвуват даже наши предци и то на страната и на двете воюващи армии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 9 rate down comment 1
iivanoff
преди 10 години
"Трансатлантически съюз - първа стъпка към консолидация на зони ЕС и САЩ"----------------------------------------------------------------не, по-скоро всички ЗОНИ ще имат такива обвързвания помежду си (1) както и ОБЩО обединение ще е единствено възможно най-накрая (2)!! Сега на това ниво на изпълнение на плана, нужда от такава цел няма!(1) - изграждането на всякакви официални взаимоотношения м/у зоните е с цел не да ги обедини, а да ги направи контролирани чрез невъзможността на други взаимоотношения! - Като правилата в ЕС - правила за всичко - и без квота е забранено! Който е извън Зона, ще бъде подложен на всевъзможен натиск - пари, движение, рестрикции, данъци, мита и т.н.(2) - на първо време трябва да се елиминират местните различия и особенности, закони и т.н. до ЗОНА! Сега на това ниво на органиозация на света няма как да се направи отведнъж плануваното. В последствие, обединението на готовите зони ще стане безпроблемно автомарично и почти от самосебе си...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 1 rate down comment 0
georgi_shum
преди 10 години
А за Русия, подкрешпям и "зададената друга роля" -> според мен - катализатор на ЗОНИРАНЕТО. Както се случва с катализатора -->химия за 6-7 клас :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 1 rate down comment 0
georgi_shum
преди 10 години
Бе горе долу за едно и също говорим. Ама не мислиш ли, че тихомълком объсъждания, без много много шум Трансатлантически съюз не е първа стъпка именно към консолидация на зони ЕС и САЩ в една ЗОНА? Според мен е неизбежно именно с цел ефектифно противодействие/балансиране на оформящата се могъща ЗОНА Китай? За Япония си прав. Само дето ще трябва да се мине през една тежка лидерска битка в ЗОНАТА, в която Япония има своите, макар и малки шансове... Много зависи колко ще се концентрирани "печатарите". в хода на "играта".. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 2 rate down comment 1
kalendar
преди 10 години
чел съм "малко повече", за това ти го казвам:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 2 rate down comment 0
data
преди 10 години
"Голямата шахматна дъска " З.Бжежински
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 10 rate down comment 1
iivanoff
преди 10 години
абе може да е за последно ;)))))САЩ и ЕС не са една ЗОНА!! Това е масова наложило се заблуждение, възникнало поради грешна предпоставка, че САЩ е първото изкуствено творение създадено като инструмент да създава ЗОНИ, а ЕС е първата ЗОНА създадена след това (даже тук има една манипулативна конспиративна теория, че САЩ Е създаден САМО за да смаже стара Европа, а това като всяка конспирация е НЕвярно!).=> ЗОНИ САЩ, ЕС и създаване и консолодиране около ЗОНА Китай са вече видими! - имам косвено потвърждение, че Япония ще е към ЗОНА Китай...Русия засега има "зададена" друга функция (затова я отделят чрез противопоставяне от всички), но лично смятам (косвени доводи) че след приключването и (на функцията), ще е в ЕС, или ЕС и Китай, а не САЩ - на ЗОНА САЩ им се падат 2-та цели континента :))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 5 rate down comment 0
georgi_shum
преди 10 години
Днес много ме кефиш:) За пръв път да си толкова подробен и обяснителен. Само малка корекция ( без да оспорвам иводите ти)- съвсем наскоро КЦБ повиши процента на дневно движение на юан/$ до 2 % :). А какво следва - консолидация в ЗОНА САЩ - ЕС, създаване и консолодиране около ЗОНА Китай. И понеже Русия, както правилно казваш не може да определи собствена ЗОНА, както и да участва в ЗОНА доминирана от друг -> разпределение на тази НЕЗОНА между 2те основни ЗОНИ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 10 rate down comment 2
iivanoff
преди 10 години
Ха, Ха,... знаех си че това ще напишеш!! Което те прави точно толкова умен, колко предполагах - за съжаление!относно "отрязаното парче" - не е такова, а общ алгоритъм, от който са премахнати аргументите които са така контролирани (без свобода), че анализа им е безсмислен! Съжалявам наистина, че не си го разбрал... мога да дам и примери (конкретно допълнение към 3-те последователни поста по-долу - кое е махнато и ЗАЩО), ама вече не съм сигурен докъде ще я докараме, и дали има смисъл :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 12 rate down comment 1
iivanoff
преди 10 години
"човече-силна ли е валутата на Китай?"-----------------------------------------------------------въпроса ти е наполовина безсмислен, а ако питаш в смисъл на покупателна способност е напълно безсмислен: Китайския йоан е с еластичен /не напълно свободен/ валутен курс Йоан/$, изкуствено поддържан занижен => централната банка позволява движение в рамките на +/- 1% спрямо обявявания всекидневно официален референтен курс -> понижения курс на йоана спрямо $ изкуствено намалява себестойността на производството и стойността на продукцията за износ.валутните им резерви в $, са по-големи от раздадените кредити в $! От тук следва, че нямат задължение в "първокласна валута"... от тук следва че ТЕ ще определят ЗОНА!ако прочетеш 3-та ми последователни поста по-долу, и осмислиш, ще разбереш какво следва после САМ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още