IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономисти не виждат проблем в нарастването на щатския дълг

Аргументът, че високите дългови нива забавят икономическия растеж, не е много състоятелен, коментира анализатор

16:33 | 23.03.13 г. 41
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Председателят на Бюджетната комисия към щатския конгрес Пол Райън. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Председателят на Бюджетната комисия към щатския конгрес Пол Райън. Снимка: Ройтерс

По-рано този месец председателят на Бюджетната комисия към щатския конгрес Пол Райън заяви, че дълговете на САЩ „пречат на икономическия растеж на страната“ - идея, защитавана от почти всички републиканци и дори някои демократи, пише Bloomberg.

Икономическите данни, както за заетостта, така и за пазара на недвижими имоти и инвестициите обаче не подкрепят това твърдение.

Икономисти от целия политически спектър също оспорват най-известното изследване в тази насока на носителя на Нобелова награда за икономика Кенет Рогоф и Кармен Рейнхарт, според което страните с дългова тежест, надхвърляща 90% от брутния вътрешен продукт (БВП),  нарастват по-бавно. 

Три години след като правителствените разходи бяха увеличени заради програмите за стимулиране на икономиката, САЩ преминаха въпросната граница. Днес възлизащият на 16,7 трлн. долара американски дълг достига 106% от БВП на страната и въпреки това ключови за щатската икономика индикатори изглеждат все по-добре.

От края на 2009 г. бизнесът е увеличил инвестициите си с 27%. Годишният темп на изграждане на нови жилища е скочил с около 60%, а работодателите са създали 6 млн. нови работни места.

При това сега, когато цената за финансиране е почти на рекордно ниски нива, тежестта за обслужването на щатския дълг е по-ниска, отколкото в годината, когато Роналд Рейгън напусна Белия дом.

„Аргументът, че високите дългови нива забавят икономическия растеж не е много състоятелен“, казва Гай Лебас, главен стратег на Janney Montgomery Scott LLC в Филаделфия, който управлява 12 млрд. долара.

„Този аргумент има объркана причинно - следствена връзка. По-несигурните макроикономически условия карат правителството да харчи повече, за да стимулира икономиката, а не обратното“, допълва той.

Републиканци като Пол Райън от Уисконсин и демократи като бившия председател на бюджетната комисия към щатския сенат Кент Конрад от Северна Дакота повтарят като мантра хипотезата за критичната точка, след чието достигане ситуацията около щатския дълг ще излезе извън контрол.

Редица изследвания не откриват връзка между високите дългови нива и забавянето на растежа особено в страни като САЩ, които могат да печатат неограничено количество пари. Според доклад на френски икономисти от 2012 г. растежът дори се ускорява, когато дълговата тежест надхвърли 115% от БВП.

„90-процентовата граница, предлагана от Рогоф-Рейнхарт, е наистина доста неубедителна“, коментира Джоузеф Гагнън, бивш икономист на Федералния резерв (Фед). „Подобна граница не съществува за страни, които имат контрол над валутите, в които издават облигациите си“.

В своя доклад от 2010 г. Рейнхарт и Рогоф твърдят, че след като дълговата тежест надхвърли 90% от брутния вътрешен продукт (БВП) на дадена страна, средният икономически растеж се понижава с един процентен пункт. 

САЩ преминаха границата от 90% в началото на 2010 г., разкриват данни на Международния валутен фонд (МВФ). „Както в развитите страни, така и на развиващите се пазари, високите нива на дълг към БВП (над 90%) се свързват с чувствително по-нисък растеж“, се посочва в изследването на икономистите, позоваващи се на данни от 44 страни за период от 200 години.

През последните 3 години щатската икономика е нараствала средно с около 2,2% спрямо 2,5% за периода 1989 г. - 2009 г. Последното забавяне може да бъде приписано или на наложените във Вашингтон бюджетни съкращения или на тенденцията „за пролетен спад“, отбелязана от председателя на Фед Бен Бернанке на 20 март.

Въпреки че няма начин да знаем, дали икономиката щеше да нараства по-бързо, ако дълговата тежест беше по-ниска, цената на кредитирането за частния сектор не се увеличава, а това всъщност е един от традиционните признаци за забавяне на икономиката.

Докато САЩ продължават да издават облигации, за да покрият предвидения за тази година бюджетен дефицит от 845 млрд. долара, облигационните пазари остават спокойни. Преди дни доходността по 10-годишните щатски облигации се понижи до 1,91% - стойност, която е по-ниска, от тази, когато Барак Обама започна първия си мандат в Белия Дом. Тя е и доста под средните за последните 25 години 5,3%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:52 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 7 rate down comment 2
Pyramid
преди 11 години
Добре де, що не купуваш в евро, в юани, в йени? А, ако сериозно, май започвам да усещам, откъде иде сериозна част от злините: Инвеститорите в ДЦК, реално, не инвестират в реален продукт, а в очаквани приходи от лихви по тях - нещо, което може и да твърдят, че е сигурно но, на практика, щом никой не знае, кога пак ще пуснат печатницата... Основно положение при книжните пари е доверието и, щом то пострада, и висока доходност да имаш, вече я е изяло.Възможна предпазна мярка /вярно, не за всички, а само за тези, които я приемат/ е инвестиции в реален бизнес, с реален продукт. Нещо като това, например, в моя подпис. Дори при рязка инфлация, то остава веществено и може не само да се пипне, а да се произведе, натрупа, и да се продаде по /новите/ актуални цени, като ви предпази от сътресения и фактори извън вашия контрол. Не ме слушайте. Мобилните оператори не ме послушаха преди три години. Сега реват, спаднали им печалбите. Не инвестирайте разумно, ами действайте, както си знаете. Пука ви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 18 rate down comment 3
Сините камъни
преди 11 години
Съгласна, само с уточнението че доларът не е желано, а наложено разплащателно средство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 19 rate down comment 0
bgMan
преди 11 години
Докато доларът е желано разплащателно средство из целият свят и облигациите се купуват не е проблем.После обаче....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 16 rate down comment 2
nobel
преди 11 години
Амчи то като така стоят нещата с дълговете аз да взема да отида при тези господа, дето ги твърдят тези неща и да им поискам по десетина милиона долара назаем. Нали дълговете нямат значение. Интересно дали ще ми дадат, за да подкрепят твърденията си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 0
albobo76
преди 11 години
Т.е. QE до безкрайност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 2
Pyramid
преди 11 години
Съгласен. Не може....ала е факт. Ха сега де !?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 32 rate down comment 4
prectical
преди 11 години
За милиони няма закони,за кокошки като нас няма прошка. Когато ние и някой други държави от нашият калибър бяхме толкова задлъжняли, си спомянм как МВФ и нейните господари от САЩ,Германия,Франция,Великобритания и Япония ,чрез така наречените шокови терапии ни накараха да върнем парите.Поради тази причнина страните от бившият източен блок обеднях нейстово, а ние вече 20 години неможе да достигнем средните нива за ЕС. Япония са толкова задлъжнали ,но явно и те немислят да връщат парите, все пак са основни играчи в престъпният и обслужващ интересите на великите сили МВФ и световната банка.Китай пойска повече квтори за развиващите се страни в МВФ,а САЩ вече 2 години бавят споразумението и се оглеждат с надежда Китай да се откаже.Време е да има еднакви правила за всички.Аз лично се надявам развиващите се страни да притиснат тези организации и да има изравнени сили.Неможе ние да живеем в мизерия и да спазваме бордове и дългове,а разни богопомазани държави да си правят каквото искат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 0
Pyramid
преди 11 години
Че какви проблеми бе? Пак че печатат, колко му е ;-P
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 0
ivancholak
преди 11 години
Подобна граница не съществува за страни, които имат контрол над валутите, в които издават облигациите си : просто гениално.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още