По-рано този месец председателят на Бюджетната комисия към щатския конгрес Пол Райън заяви, че дълговете на САЩ „пречат на икономическия растеж на страната“ - идея, защитавана от почти всички републиканци и дори някои демократи, пише Bloomberg.
Икономическите данни, както за заетостта, така и за пазара на недвижими имоти и инвестициите обаче не подкрепят това твърдение.
Икономисти от целия политически спектър също оспорват най-известното изследване в тази насока на носителя на Нобелова награда за икономика Кенет Рогоф и Кармен Рейнхарт, според което страните с дългова тежест, надхвърляща 90% от брутния вътрешен продукт (БВП), нарастват по-бавно.
Три години след като правителствените разходи бяха увеличени заради програмите за стимулиране на икономиката, САЩ преминаха въпросната граница. Днес възлизащият на 16,7 трлн. долара американски дълг достига 106% от БВП на страната и въпреки това ключови за щатската икономика индикатори изглеждат все по-добре.
От края на 2009 г. бизнесът е увеличил инвестициите си с 27%. Годишният темп на изграждане на нови жилища е скочил с около 60%, а работодателите са създали 6 млн. нови работни места.
При това сега, когато цената за финансиране е почти на рекордно ниски нива, тежестта за обслужването на щатския дълг е по-ниска, отколкото в годината, когато Роналд Рейгън напусна Белия дом.
„Аргументът, че високите дългови нива забавят икономическия растеж не е много състоятелен“, казва Гай Лебас, главен стратег на Janney Montgomery Scott LLC в Филаделфия, който управлява 12 млрд. долара.
„Този аргумент има объркана причинно - следствена връзка. По-несигурните макроикономически условия карат правителството да харчи повече, за да стимулира икономиката, а не обратното“, допълва той.
Републиканци като Пол Райън от Уисконсин и демократи като бившия председател на бюджетната комисия към щатския сенат Кент Конрад от Северна Дакота повтарят като мантра хипотезата за критичната точка, след чието достигане ситуацията около щатския дълг ще излезе извън контрол.
Редица изследвания не откриват връзка между високите дългови нива и забавянето на растежа особено в страни като САЩ, които могат да печатат неограничено количество пари. Според доклад на френски икономисти от 2012 г. растежът дори се ускорява, когато дълговата тежест надхвърли 115% от БВП.
„90-процентовата граница, предлагана от Рогоф-Рейнхарт, е наистина доста неубедителна“, коментира Джоузеф Гагнън, бивш икономист на Федералния резерв (Фед). „Подобна граница не съществува за страни, които имат контрол над валутите, в които издават облигациите си“.
В своя доклад от 2010 г. Рейнхарт и Рогоф твърдят, че след като дълговата тежест надхвърли 90% от брутния вътрешен продукт (БВП) на дадена страна, средният икономически растеж се понижава с един процентен пункт.
САЩ преминаха границата от 90% в началото на 2010 г., разкриват данни на Международния валутен фонд (МВФ). „Както в развитите страни, така и на развиващите се пазари, високите нива на дълг към БВП (над 90%) се свързват с чувствително по-нисък растеж“, се посочва в изследването на икономистите, позоваващи се на данни от 44 страни за период от 200 години.
През последните 3 години щатската икономика е нараствала средно с около 2,2% спрямо 2,5% за периода 1989 г. - 2009 г. Последното забавяне може да бъде приписано или на наложените във Вашингтон бюджетни съкращения или на тенденцията „за пролетен спад“, отбелязана от председателя на Фед Бен Бернанке на 20 март.
Въпреки че няма начин да знаем, дали икономиката щеше да нараства по-бързо, ако дълговата тежест беше по-ниска, цената на кредитирането за частния сектор не се увеличава, а това всъщност е един от традиционните признаци за забавяне на икономиката.
Докато САЩ продължават да издават облигации, за да покрият предвидения за тази година бюджетен дефицит от 845 млрд. долара, облигационните пазари остават спокойни. Преди дни доходността по 10-годишните щатски облигации се понижи до 1,91% - стойност, която е по-ниска, от тази, когато Барак Обама започна първия си мандат в Белия Дом. Тя е и доста под средните за последните 25 години 5,3%.
преди 11 години "Според доклад на френски икономисти от 2012 г. растежът дори се ускорява, когато дълговата тежест надхвърли 115% от БВП."Тия французойки открай време ме карат да се притеснявам- по ред причини... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Няма проблем с дълга , но само докато има доверие във валутата.По подобие на паунда през 18 век и испанския реал през 15 век. Спре ли разплащането в долари ,само ФЕД ще купува дълга на Щатите ! И тогава - хиперинфлация ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Хаха... Той и капитализмът катастрофира, ама някои не си го дават... хаха! :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Мислиш се за много оригинален с теорията си за преразпределението ли ? За твое сведение "трудовата теория за стойността" е написана от Карал Маркс доста отдавна , както и доста отдавна катастрофира ! :):):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Изчакайте още 1г. ФЕД да ви вдигне процентчето и после ще разберете на практика полуграмотните си и противоречиво-манипулационни теорийки... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години В момента сме във фазата, в която частния капитализъм се провали (както е ставало много пъти) и се върви към фазата на държавният капитализъм (за това се говори за все повече регулации) с който се цели да се тушира кризата. В момента в който това стане и системата се успокои и заработи, ще последва ново лашкане към частния капитализъм...т.е. принципа на махалото. При държавният капитализъм, чрез регулациите графиките на заплатите и добавената стойност са по-малко раздалечени, и това води до привидно (лъжливо) успокояване на нещата.....но реално НЕ променя нищо! В дългосрочен перспектива, държавният капитализъм не устройва капиталиста, защото той харчи повече и в един момент ще натисне управляващите да отпуснат примката, под "благородното" мото- за повече "частна инициатива" и "стимулиране на бизнеса"! Баланса в обществото може да се постигне само когато се промени начина на разпределяне на създадената добавена стойност, а именно: добавената стойност да се разпределя между тези, които реално я създават! Всичко друго води до прогресивно увеличаване да дисбаланса в обществата- рязко забогатяване на една тясна прослойка и рязко обедняване на всички останали!НУЖНА Е ПРОМЯНА НАЧИНА НА РАЗПРЕДЕЛЯНЕ НА ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ, а не по-високи заплати! По-високите заплати няма да решат дисбаланса в обществото и "ножицата" ще продължа да се разтваря все по-широко! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Мерси, сега като истински евроскептик, ще си обърна всичкото евро в юани. То и без това не е много :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Мдаааа , все пак онзи дърт вещер проф. Иван Ангелов ще се окаже прав:):):) - става дума за това че държавните дългове ще растат и това няма как да не се случи , както и че нивата им ще достигнат 200 % / БВП отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години deant не съм сигурен но на сайта на tavex.bg гледам че имат котировка на китайския юан може и да обменят не знам не съм сигурен отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Аз искам юани - но никой не продава тази валута. Ако сега намеря някой да ми продаде си обращам еврото моментално... но ниц - няма китайски банки тука. отговор Сигнализирай за неуместен коментар