IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономисти не виждат проблем в нарастването на щатския дълг

Аргументът, че високите дългови нива забавят икономическия растеж, не е много състоятелен, коментира анализатор

16:33 | 23.03.13 г. 41
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Председателят на Бюджетната комисия към щатския конгрес Пол Райън. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Председателят на Бюджетната комисия към щатския конгрес Пол Райън. Снимка: Ройтерс

По-рано този месец председателят на Бюджетната комисия към щатския конгрес Пол Райън заяви, че дълговете на САЩ „пречат на икономическия растеж на страната“ - идея, защитавана от почти всички републиканци и дори някои демократи, пише Bloomberg.

Икономическите данни, както за заетостта, така и за пазара на недвижими имоти и инвестициите обаче не подкрепят това твърдение.

Икономисти от целия политически спектър също оспорват най-известното изследване в тази насока на носителя на Нобелова награда за икономика Кенет Рогоф и Кармен Рейнхарт, според което страните с дългова тежест, надхвърляща 90% от брутния вътрешен продукт (БВП),  нарастват по-бавно. 

Три години след като правителствените разходи бяха увеличени заради програмите за стимулиране на икономиката, САЩ преминаха въпросната граница. Днес възлизащият на 16,7 трлн. долара американски дълг достига 106% от БВП на страната и въпреки това ключови за щатската икономика индикатори изглеждат все по-добре.

От края на 2009 г. бизнесът е увеличил инвестициите си с 27%. Годишният темп на изграждане на нови жилища е скочил с около 60%, а работодателите са създали 6 млн. нови работни места.

При това сега, когато цената за финансиране е почти на рекордно ниски нива, тежестта за обслужването на щатския дълг е по-ниска, отколкото в годината, когато Роналд Рейгън напусна Белия дом.

„Аргументът, че високите дългови нива забавят икономическия растеж не е много състоятелен“, казва Гай Лебас, главен стратег на Janney Montgomery Scott LLC в Филаделфия, който управлява 12 млрд. долара.

„Този аргумент има объркана причинно - следствена връзка. По-несигурните макроикономически условия карат правителството да харчи повече, за да стимулира икономиката, а не обратното“, допълва той.

Републиканци като Пол Райън от Уисконсин и демократи като бившия председател на бюджетната комисия към щатския сенат Кент Конрад от Северна Дакота повтарят като мантра хипотезата за критичната точка, след чието достигане ситуацията около щатския дълг ще излезе извън контрол.

Редица изследвания не откриват връзка между високите дългови нива и забавянето на растежа особено в страни като САЩ, които могат да печатат неограничено количество пари. Според доклад на френски икономисти от 2012 г. растежът дори се ускорява, когато дълговата тежест надхвърли 115% от БВП.

„90-процентовата граница, предлагана от Рогоф-Рейнхарт, е наистина доста неубедителна“, коментира Джоузеф Гагнън, бивш икономист на Федералния резерв (Фед). „Подобна граница не съществува за страни, които имат контрол над валутите, в които издават облигациите си“.

В своя доклад от 2010 г. Рейнхарт и Рогоф твърдят, че след като дълговата тежест надхвърли 90% от брутния вътрешен продукт (БВП) на дадена страна, средният икономически растеж се понижава с един процентен пункт. 

САЩ преминаха границата от 90% в началото на 2010 г., разкриват данни на Международния валутен фонд (МВФ). „Както в развитите страни, така и на развиващите се пазари, високите нива на дълг към БВП (над 90%) се свързват с чувствително по-нисък растеж“, се посочва в изследването на икономистите, позоваващи се на данни от 44 страни за период от 200 години.

През последните 3 години щатската икономика е нараствала средно с около 2,2% спрямо 2,5% за периода 1989 г. - 2009 г. Последното забавяне може да бъде приписано или на наложените във Вашингтон бюджетни съкращения или на тенденцията „за пролетен спад“, отбелязана от председателя на Фед Бен Бернанке на 20 март.

Въпреки че няма начин да знаем, дали икономиката щеше да нараства по-бързо, ако дълговата тежест беше по-ниска, цената на кредитирането за частния сектор не се увеличава, а това всъщност е един от традиционните признаци за забавяне на икономиката.

Докато САЩ продължават да издават облигации, за да покрият предвидения за тази година бюджетен дефицит от 845 млрд. долара, облигационните пазари остават спокойни. Преди дни доходността по 10-годишните щатски облигации се понижи до 1,91% - стойност, която е по-ниска, от тази, когато Барак Обама започна първия си мандат в Белия Дом. Тя е и доста под средните за последните 25 години 5,3%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:52 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

39
rate up comment 0 rate down comment 0
stoiloff
преди 11 години
Икономистите по - слепи от всякога! Blind ECONOMISTS!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 9 rate down comment 0
lordrad
преди 11 години
Смъртта идва по два начина след дълго или кратко боледуване и изведнъж.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 5 rate down comment 3
data
преди 11 години
Зависи . Няма универсална парична политика - има добра или лоша парична политика за дадена страна . Големите икономики , с голям процент на самозадоволяване на икономиките няма как да не печата - в противен случай ще им с срине банковия сектор . Малките отворени икономики - и да печата нищо няма да постигната . България и нейния валутен борд - в момента няма какво да прави освен да крепи борда - 1.Няма полезен изход за България от валутния борд освен през ЕЗ . 2. Няма историческо доказателство че без валутен борд България ще се справи по добре даже напротив Няма как да разглеждате паричната политика на ангро . Просто конкретизирайте спрямо конкретната старана и съответните плюсове или минуси за даден страна .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 3 rate down comment 2
deant
преди 11 години
Дата, айде да решиш вече, полезно ли е печатането или не. Ако толкова се възхищаваш на Хамериканците, защо продължаваш да защитаваш валутния борд тук, който напълно противоположно на това което прави целия свят... ама нали тряба да има роби да вършат черната работа...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 5 rate down comment 0
deant
преди 11 години
Докато хората вярват, че с печатане се вдига стандарта. Примери в този форум много.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 7 rate down comment 2
markov
преди 11 години
Въпрос за милиони, даже за милярди.Колко още време ще могат да си помпат стандарта с печатане на долари ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 0 rate down comment 9
data
преди 11 години
А то бива да си *** , но ти и тук постигна висоти - *** със самочувствие
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 1 rate down comment 10
data
преди 11 години
ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха Куха система ? Подавай гражданство в Северна Корея - там имат желязна система по твой вкус . Само дето няма кво да преразпределят ама кво ти пука - богати също няма :):):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 8 rate down comment 0
Anyone
преди 11 години
Не е важно колко Рипаш,важно е кой ти Мери!Поздрави и успехи!:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 7 rate down comment 4
iivanoff
преди 11 години
Хората докато не стигнат до ада, ще си "мислят" че вървят към рая :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още