IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как Кейнс би решил дълговата криза

Един от уроците на историята е, че националните дългове трябва да се управляват по начин, който не унищожава икономиката и умерения политически център

08:50 | 17.05.12 г. 83
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Как Кейнс би решил дълговата криза

И все пак Гърция е краен пример

Центристките правителства в редица средиземноморски страни са приемани като безпомощни марионетки. Те нямат независима монетарна политика, нямат възможност да девалвират валутата си, нямат право да налагат капиталови контроли и разполагат със съвсем ограничени възможности да подкрепят изпитващите затруднения местни бизнеси. Отгоре на всичко сега трябва да затягат фискалната си политика допълнително.

Когато подобна политика се провали, гражданите се обръщат или на ляво, или надясно, избирайки всичко друго, но не и умерените партии, придържащи се към мерките за икономии.

Именно това се случи през 30-те години. Историческа ирония е, че европейските страни, които избегнаха повторение на Голямата депресия след финансовата криза от 2008 г., сега следват глухата улица, която през 20-ти век доведе до екстремизъм и война.

В германската историческа памет има ясен спомен за хиперинфлацията от 1920 - 23 г. Възможно е обаче, германците да са забравили, че именно дефлацията и Голямата депресия доведоха Хитлер на власт през 1933 г.

Един от уроците на историята е, че националните дългове трябва да се управляват по начин, който не унищожава икономиката и умерения политически център. Европа разполага с едни от най-добрите финансови експерти на света. На тях трябва да бъде позволено да приложат модели за понижаване на дълговото бреме без налагането на бюджетни икономии.

Ако това означава отпускане на европейски фондове, финансирани чрез общоевропейски облигации или специални данъци, нека бъде така. Ако означава чувствително преструктуриране на суверенните дългове, заменени за индексирани облигации или облигации, обвързани с растежа или със значителен гратисен период, докато страните не се възстановят – добре. Ако това означава тежестта за обслужването на дълговете да бъде прехвърлена върху по-старото поколение, което на практика дължи тези пари, тази политическа възможност също трябва да бъде разгледана.

На страните от еврозоната трябва да бъде позволено да се върнат към растеж

За толкова закъсала страна като Гърция контролиран изход от еврото изглежда най-добрата опция, тъй като би помогнал за нейната конкурентоспособност. В интерес на Гърция и нейните кредитори е девалвацията на новата гръцка валута да бъде контролирана.

Какъв е пътят за изход от икономическата криза - подходът на Кейнс или строгите икономии? Кой е прав в своите предложения Пол Кругман или Ангела Меркел? Изпратете ни вашата позиция на адрес info@investor.bg и ние ще я представим на останалите читатели. Очакваме ви!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:05 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

30
rate up comment 0 rate down comment 0
data
преди 12 години
И да те питам икономически грамотния - какъв е смисълът да се поставят бюджетни цели който е ясно че не могат да се изпълнят ? Или като в Испания циркът че ЕС бил им поставя цели за дефицит а после да им разрешава да го нарушават ? Къде къде по добре било тези цели да се реалистични и плавни - средата за бизнес би била доста по спокойна и предвидима , а не инфантилна каквато е в момента
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 0 rate down comment 5
bzm
преди 12 години
Да ти кажа нещо за законите,природните,та:По всички закони на физиката,пчелата не може да лети-има голямо тяло и малки криле,но...пчелата не знае за тези закони и си лети ли лети,така е и с други неща,случващи се по-света.Това се случи и в Гърция,таке е и у нас...Ние не би трябвало да съществуваме с тези доходи и с това потребление,но съществуваме,не би трябвало да ни управляват неграмотни политици,много от тях би трябвало да са на топло местенце,но не са,то...:Д
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 2 rate down comment 1
bzm
преди 12 години
Цитат:" Европа разполага с едни от най-добрите финансови експерти на света. На тях трябва да бъде позволено да приложат модели за понижаване на дълговото бреме без налагането на бюджетни икономии."Същите тези добри експерти ни докараха до тук,разбира се с техните събратя отвъд океана,на същите тези експерти бяха поверени преди 2-3 г пове4е от трилион евро и още толкова $,и какво се случи?Разпределиха си налятите средства и пак ни докараха до същото положение,така,че явно,не са много добри или пък са добри,но в краденето :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 1 rate down comment 1
data
преди 12 години
Защо 150 г? 2009 г. дефицита на Гърция е около 15 % , ако беше плавно намаляван с около 1.5-2 % годишно можеше да е балансиран около 2020 г. и нямаше кризата да ескалира през 3 м. и да се чудим ще фалира или не гърция . Да малко дълъг период но плюсовете : стабилна и предвидима среда са много повече от минусите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 0 rate down comment 0
ihrivanov
преди 12 години
Другото е бла -бла
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 1
ihrivanov
преди 12 години
Нещата са много прости , просто харчиш толкова колкото си изкарал , не повече за да не поставяш икономиката в зависимост от *** а те това искат ,, направи човека длъжник и му вземи душата ,, това не трябва да се допуска .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 5 rate down comment 0
jasmine
преди 12 години
Поздравления за хубавата статия - при все леко провокативна и разбунваща духовете, заслужава да бъде прочетена. Инвестиции, стимулиращи растежа, ок, но не и инвестиции водещи до постоянен и дългосрочен дефицит. Продължат ли да карат по старо му, само ще задълбочат проблема и ще се опитат да го забравят и разсрочат във времето. А проблемът е, че Европа като цяло е фалирала - с неблагоприятна демографска структура и при все идеалистична, неработеща пенсионна система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 1 rate down comment 0
Боян
преди 12 години
Да само хора без икономическо мислене, може да си повярват в това значи според тебе Европа трябва да плаща на Гърците още 100-150 години докато те евентуално си реформират икономиката и решат да вземат да работят, колко си смешен ако знаеш, няма такава наивност да не използвам друга дума.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 1
dean.jordanov
преди 12 години
И аз ще вкарам моите 2 стотинки тук. Така наречената "Българска работа" се оказа, че не е само българска, а направо "Европейска". Докато политиците управляват икономиката, с презумцията, че трябва всичко да се направи така, че да не си загубят мястото другия мандат - икономиката никога АМА НИКОГА няма да се върне към разтеж. Докато държавите и правителствата се управляват от Лобита (в сянка) посоката е само тази в която сме в момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 3 rate down comment 2
Бате Пешо
преди 12 години
Каролев нещо много бъркаш.Понеже си нов тук специално за теб повтарям.Света се управлява от природни закони физически и духовни.Тези закони не се променят независимо дали ние знаем за тяхното съществуване и дали ги харесваме.Та теориите ги остави.Това е чесане на езици пред банята и шменти капели.Природния закон тук е ясен не можеш да харчиш повече отколкото си събрал.Има години в които събираш повече има и години в които е по малко.Толкова ли е трудно да се разбере че за база ще вземеш лошавите години и по тях ще си направиш бюджета.Като дойдат добрите дай бонуси или задели за магистрала.Не може когато имаш добра година да увеличаваш дълговете и после като дойдат лошите ау ама кво да правя.Щото хем по малко събираш хем се налага повече да харчиш.В години на възход харчовете са по малки а приходите са по големи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още