IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Върви ли България към изгубено десетилетие?

Страната ни е попаднала в омагьосан кръг на слаб растеж, фискални икономии и устойчиво високи дългове, според икономисти на Capital Economics

13:07 | 18.01.13 г. 51
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Върви ли България към изгубено десетилетие?

За страни като Гърция, напускането на еврото и завръщането към собствена валута се приемаше за потенциална панацея, която ще върне конкурентоспособността на страната, ще възстанови растежа и ще доведе до финансова стабилност.

България обаче, която девалвира валутата си, за да възстанови конкурентоспособността си, сега изглежда е изпаднала в „чистилище и преживява поредното изгубено десетилетие“, пише CNBC.

Доскоро България се смяташе за „остров на стабилността“ на фона на проблемите в еврозоната. През есента на 2012 г. новоизбраният президент на страната Росен Плевнелиев се похвали в интервю за CNBC, че страната е в добро фискално здраве, има конкурентна данъчна политика и бюджетен излишък въпреки рецесионния натиск, последвал финансовата криза.

Според някои анализатори обаче ситуацията далеч не е толкова розова. Вътрешната девалвация е довела до кошмарен сценарий, при който България „е попаднала в омагьосан кръг на слаб растеж, фискални икономии и упорито висока дългова тежест в частния сектор“.

В изследване, озаглавено „Изгубеното десетилетие на България“, публикувано вчера, Нийл Шеринг и Лиза Ермоленко, икономисти на Capital Economics, посочват, че корените на българските проблеми се крият в натрупаните по времето на кредитния бум от преди кризата дисбаланси, както и в метода, избран за справяне с тях – вътрешната девалвация. Стратегията беше предложена и като потенциална панацея за Гърция, докато все още не беше ясно дали страната ще остане в еврозоната или не.

Опитът на България да възстанови конкурентоспособността си и да премине към ориентиран към износа модел на растеж се оказа неуспешен, тъй като българският лев е с фиксиран към еврото курс, се изтъква в изследването.

„Фиксираният валутен курс в България означава, че страната трябваше да извърши вътрешна девалвация – процес, при който конкурентоспособността се възстановява чрез понижаване на заплатите и цените. Както стоят нещата сега, въпреки няколкото години на бюджетни икономии този процес все още не е завършен“, се посочва в доклада.

„Ако страната имаше плаващ валутен курс, възстановяването на конкурентоспособността щеше да бъде извършено чрез понижаване на курса на лева, което от своя страна би позволило преминаването към по-експортно ориентиран модел на растеж“.

Икономистите коментират, че „вътрешната девалвация“, извършена в България, е довела до друг вид проблеми, тъй като „свиването на заплатите и цените увеличава реалната стойност на вътрешния дълг и пречи на така необходимото понижаване на дълговата тежест“ - фактор, който води до вече споменатия „омагьосан кръг на слаб растеж, фискални икономии и упорито високи дългове“.

„Вътрешната девалвация“ все пак може да проработи в останалите страни от групата „BELL“ - Естония, Литва и Латвия - ако балтийските страни се завърнат към растеж, след като преживяха подобни на българския колапси на пазара на недвижимите имоти.

Анализаторите прогнозират, че растежът в България ще остане анемичен - около 2% (значително под нивата от около 6% преди кризата). Те предупреждават, че възстановяването на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната до нивото от 2008 г. може да не се случи до 2015 г.

„Ако това се окаже вярно, българската икономика ще се окаже, че е преживяла почти едно цяло изгубено десетилетие“, отбелязва те.

Подобно на Латвия България стана жертва на горещи капиталови потоци, особено в сектора на недвижимите имоти. Това доведе до прекомерно задлъжняване в частния сектор, бум на вътрешното търсене и разширяване на дефицита по текущата сметка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:52 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 4 rate down comment 1
data
преди 11 години
А снощи на подобен въпрос проф.Кристина Вучева и Красен Станчев отговориха : Пълни глупости
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 0
hellwitch
преди 11 години
Не трябва да се забравя, че именно източването на капитали от банките(най-вече гръцките) е причина за намаляване скоростта на парично-стоковите потоци и блокажът на бизнеса.Това е допълнително утежнено от липсата на добри процедури по частичен и пълен фалит, както липсата на фалит на физически лица. Последното принуждава физическите лица с неизплатими дългове да са в сивия сектор, за да ме могат да им прихванат приходите. Друг проблем е администрацията и безбройните лицензни режими за какво ли не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 18
krasus
преди 11 години
Една икономика расте когато има износ, а не внос. А как се стимулира износа -когато местната валута поевтинее. В БГ няма износ само внос,а валутата ни е фиксирана към еврото. Просто и логично.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 4
hellwitch
преди 11 години
Статията е напълно права, че икономиката ни е блокирана от високия размер на между фирмените задължения, но за курса на лева и необходимостта да се обезцени е напълно погрешно. България не е Китай с стотици милиони хора готови на евтин труд. Като част от ЕС по скоро всички биха заработили в Европа отколкото за по ниски заплати. Пътя за постигане на растеж в малка отворена икономика като нашата е висока квалификация и образование и конкурентен внос най-вече с високо качество, а не с ниска цена.А и времето от началото на кризата няма да е загубено, защото в момента произвеждаме близък по стойност БВП, с по малко заети хора и без балона в строителството т.е. извърши се преструктуриране на икономиката, която е повече насочена към производство и селско стопанство отколкото към строителството както беше 2008. Това, което е необходимо е една сериозна кредитна инжекция в частния сектор, която да развърже възела на задълженията. А това ще стане към края на тази година с по високо потребление
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 5
vzhekoff
преди 11 години
Редки глупости в тази статия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 21 rate down comment 3
Tony
преди 11 години
Такаааа! Това само показва, че държавното управление никак не е конкурентно на държавното управление на Европейските и Балканските страни!Некадърника тук е пределно ясен - Българското правителство!!!Ако нямаше Валутен борд, правителството, щеше плавно да обезцени лева и така щеше да прикрие своята некадърност! При Валутен борд не може да я скрие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още