IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Естонското икономическо чудо и как да вземем пример от него

Естонците съградиха държава от нулата, а ние вече над 20 години не можем да излезем от блатото на прехода

08:20 | 11.06.12 г. 33
Автор - снимка
Редактор
Естонското икономическо чудо и как да вземем пример от него

Българският преход (без край)

В началото на 90-те години на миналия век за България може да се каже, че е с едни гърди напред пред Естония. На нас поне не ни се налага да градим държава от нулата и да правим парична реформа, а просто да се адаптираме към новите условия.

Вместо това тук успешно създадохме условия за развитие на определени кръгове и партийни елити.

За 20 години населението на България се стопява с ... една Естония (около 2 млн. души). Влошават се образованието и здравеопазването, в които вечно текат някакви реформи (по-скоро гръмки обещания). Администрацията работи неефективно, далеч сме от развитие на гражданско общество и върховенство на закона, а корупцията, нереформираната съдебна система и тежката и разпокъсана нормативна рамка остават основни проблеми за населението и бизнеса, заради които сме търпели, търпим и ще продължаваме да търпим тежки критики от европейските ни партньори и от големи и малки инвеститори.

Последствията от тези проблеми в условията на световна криза са изключително тежки и се изразяват в отлив на инвестиции, загуба на работни места и занижаване на жизнения стандарт.

Управляващите в момента ни плашат с гръцката криза, но по-скоро гърците биха ни настигнали трудно в пътя към дъното, освен ако Атина не реши да излезе от еврозоната. И сега южните ни съседи разполагат с по-висок доход от българите и имат спестявания, които могат да инвестират в безопасни дестинации.

Доходите в България чисто статистически нарастват, но по-скоро заради съкращенията по „ниските етажи“, което води до повишаване на средната заплата. Спестяванията у нас пък са концентрирани в един малък процент от вложителите в банките, а по-голямата част от населението разполага с микроскопични депозити в размер на една горе-долу добра месечна заплата.

В годините на прехода България така и не осъществи необходимите трудови и социални реформи, за да направи пазара на труда по-гъвкав. Заетостта в страната намалява, а няма по-ефективен начин от борбата с бедността от създаването на заетост. Не се и очертават структурни промени, тъй като в Националната програма за реформи са заложени предимно разходни политики за ограничаването на бедността и активни мерки на пазара на труда. Заради спадането на заетостта и непоследователните и неефективни политики се отдалечаваме от целта за 76% заетост към 2020 г.

Липсват и стимули за внасянето на осигуровки върху реалните доходи. Значителна част от трудещите се или изобщо не се осигуряват, или се осигуряват на минималния осигурителен доход за съответната професия заради липсата на ясна връзка между осигуровките и бъдещата пенсия. Осигуровките са просто данък върху труда, а не форма на спестяване за осигуряване на старините заради нереализираната пенсионна реформа и преминаването към лични пенсионни сметки. Тази мярка непрекъснато се отлага във времето без ясна причина.

Бизнесът в България все повече се оплаква от липсата на квалифицирани кадри, като донякъде фирмите имат право. Не говорим за компаниите, които нямат желание да потърсят или да си „произведат“ кадри, или тези, които не желаят да дадат добро възнаграждение за висококвалифицирания труд и им липсва всякакво отношение към човешкия ресурс. Говорим за бизнеса, който ежедневно се сблъсква с липсата на практическа подготовка на наетите заради некачественото образование.

Какво качество обаче да се гони, като образованието не претърпя фундаментални реформи и като цяло не се „свърза“ с бизнеса, с изключение на единици предимно професионални училища, които го направиха благодарение на далновидни директори.

България от години продължава да отделя под 5% от БВП за образование и под 1% за научна и развойна дейност, което доведе до сериозен недостиг на финансиране. В последните години се правят опити това да се преодолее с европейски средства, но натрупаните дефицити трудно могат да се изчистят бързо.

Дания е европейската държава, която отделя най-много публични средства за образование - 9% от БВП, а за научна и развойна дейност - почти 2%. Понеже се сравняваме с Естония, за образование Талин дава над 6% от БВП, а за научна и развойна дейност – около 2%.

България се провали и в здравната реформа. В Естония отдавна беше извършена демонополизацията на здравната система, а у нас това си остава все още реформа „на хартия“, заложена в политическите платформи на управляващите и безвъзвратно изоставена.

Влошава се и бизнес средата в България, което се потвърждава от Световната банка и различни международни неправителствени организации. Вечните ни проблеми са корупцията, административните тежести, размерът на държавните и местни такси, напредъкът по изграждането на електронното правителство, правната сигурност и предвидимост, реформата на съдебната система и прозрачността при обществените поръчки.

За пореден път ще кажем, че решението на всичките тези проблеми е едно – реформи. Закъснели сме с тях повече от 20 години, а е ясно, че заради изборите догодина нищо няма да се случи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:23 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

33
rate up comment 0 rate down comment 1
smart-ass
преди 12 години
Освободихме се от социалистическата собственост, соц дружбата и СИВ пазарите, затрихме поминъка на хората по селата и малките градчета, чалгизирахме се и опростяхме, но соц начина на мислене си е още в нас. Бивши бананови републики като Коста Рика и Малайзия ни задминаха по БВП на човек.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 0 rate down comment 0
smart-ass
преди 12 години
Не е случайно, че ние със власите и сърбите сме най-западналите. В нашия случай пост-социалистическите дадености (чакане държавата да ти направи всичко и начин на мислене като канцеларска мишка или соц труженик дето не го е грижа за колективното имущество) са посилени от балканския манталитет, беззаконие от османски тип, чорбаджии, феодали и монополи и чалгизиран лумпенизиран народ. Не случайно в граничната зона на чалгата минава по шенгенската граница - тоест Унгария и Словения. Ако и ние имахме индустриализиран съсед от западноевропейски тип - нямаше да сме толкова балканци в лошия смисъл. Затова подчертавам, че всички по-напреднали от нас държавици от ЦИЕ не са дръпнали сами.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 0 rate down comment 0
smart-ass
преди 12 години
Съгласен. Аз заради работата съм в Словакия. Словаците като народ не са много по-различни от другите страни от ЦИЕ - соц начин на мислене, липса на предприемчивост, силно безразличие на политиците към регионални проблеми, курупцийка колкото искаш, но Австрия е съсед. Летището на Виена е на 60км е убило Братиславското. В градчетата и селцата около Братиславкия край има реално работещи фабрички, центрове на големите компании за финансова маймунщина и бумащина и почти няма безработица, даже гърци, жабари и португалци работят в Братислава. В източна Словакия - до границата с Украйна - е тотален пущиняк, безработица, висока безработица. Същото е в Полша - районите до немската и чешката граница + Варшава - стават за приличен живот има работа и средна класа. Източна Полша (до границата с Беларус) - западнало и бедно почти като нашата провинция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 5 rate down comment 0
ravnovesie
преди 12 години
По данни от евростат за база е взета 2005 г. БВП 2008 България 120,4 Естония 114 - т.е. от 2005 до 2008 кумулативно ние сме пораснали повече2009 българия 113,8 Естония 97,7Т.е. Естония пада повече2011 България 116,2 Естония 107,6 Т.е. България е наваксала повече от ЕстонияТака че айде стига с тези безсмислени статии и сравнения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 3 rate down comment 0
ravnovesie
преди 12 години
Що не направите една статия за това как са се изменяли примерите за България във времето. Защото до колкото си спомням първо бе пак прибалтика и ирландия, като започна там кризата обаче и като се сринсаха прибалтийските държави с 20%, а ирландия се наложи да си национализа целия банков сектор защот осе оказа че всичко било въздух под налягане в имотния балон и медиите също както и ИПИ спряха да дават пример с тези държави. Почнаха със Сингапур, ама тама малко трудно идва сравнението, и в момента в който Естония навакса 1/3 от спада от въра си - и айде пак към естония като пример.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 0 rate down comment 0
STRAHO
преди 12 години
Има комунисти има и ***!:) Комунизъм от селяни не се прави!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 0 rate down comment 0
STRAHO
преди 12 години
цитат"STRAHO, аз съм на 54 г. и помня, че съм виждал 2-3 истински, убедени комунисти, все на преклонна възраст. Ти къде ги видя, че ми е интересно?".... И за да не ме заподозреш, в омраза към тия хора /"***"/, ще ти кажа, че от моя род са Георги Мильов Касабов (Гео Милев) както и буржоазнолибералния деец съосновател на БРЦК и ВРО Ив. Касабов! Познавам добре рода си! Аз просто безпристрастно излагам мнението си по темата.:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 0 rate down comment 0
STRAHO
преди 12 години
....Осъзнава ясно безнадеждността на ситуацията и взема далновидно решение за потомството си спасявайки се в чужбина! Поради първичността си, тия хора с власт / не визирам правителства а истинската власт в сянка/ , са склонни да подценяват или омаловажават интелигентността на "ПОДАНИЦИТЕ" си! Да у нас има ПОДАНИЦИ не ГРАЖДАНИ ! ...както си е било и преди девети септември между другото! Затова пак повтарям ..... цитат" Просто не можем, няма как, да вземем пример от тях. Различни общества сме." :)..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 0 rate down comment 0
STRAHO
преди 12 години
:D..... радвам се че ме подмладяваш. По темата: Не виждам съществени различия в постовете ни. цитат" Просто не можем, няма как, да вземем пример от тях. Различни общества сме."Нека все пак се уточня. Там промените се извършиха "от долу" а при нас "от горе". Там /както впрочем във всички демокрации/ . партиите са до голяма степен на идейна основа а при нас на лобистка . У нас властта /всички власти/ произтича от шепа хора и това са бивши властовици, за чиито произход няма съмнение предполагам, или наследниците им ! И да Произхода им е селски! От хора с "ръце челични"! Наследници на фамилии без история и традиции и възпитани в тоя дух! Тези хора трябваше да бъдат отстранени от всички етажи на властта още в началото на прехода. Сега дори и да имаме правителство с воля за реформи "ръцете му ще са вързани" и няма да се задържи достатъчно дълго за да се пребори с икономическата им власт. И не е затъпял народа Български, напротив. Осъзнава ясно безнадеждността на ситуацията.........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 1 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 12 години
Кажете, господа капитаисти, след като се освободихме от комунизма и унищожихме почти всичко, (слава богу ПОЧТИ, с останалото изкарахме до тук), какво очаквахте да се покаже изпод развалините на омразната къща на тъпите ***? Блясъкът на Велика България?Индустрия? 2-3 цигарени фабрики на Реемтсма и една за кожухчета, или наследниците на великите български банкери?Драмата на българина е в неговото самочувствие, но то беше отгледано точно от ***. Те ни набиваха в главите, че сме нещо! Първата работа на новите демократи беше да обяснят на народа колко е изостанал, затъпял и беден и той хукна да се спасява в чужбина.От останалите тук - такава държава, такива реформи и такава икономика! Това е родината, синко! :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още