„Режим, основан на престъпността и корупцията“
Все пак резултатите са отрезвяващи. Голямо мнозинство от населението подкрепя Путин. Малко мнозинство подкрепя войната. В по-голямата си част руснаците изглежда не се интересуват от страданията на украинското цивилно население. Тези, които са против войната, я критикуват главно заради последиците за собствения им живот.
Как е възможно руското общество да е толкова „мъртво“? Какво могат да постигнат западните санкции при тези условия? Има ли изобщо някаква надежда, че Русия ще се отклони от курса на войната по своя собствена воля - или ще преодолее системата на Путин?
Кристиан Мьолинг не се надява на смяна на режима в Москва, която би могла да сложи край на войната. „Няма да има щастлив край", казва ръководителят на Центъра за сигурност и отбрана към Германския съвет за външни отношения (DGAP). Проблемът, казва той, е, че в момента в Русия няма граждански структури. И така дори един наследник на Путин би могъл да действа изцяло по неговата линия: „Тук имаме режим, който се основава на престъпността и корупцията“.
Ясавеев, който иска да остане в Русия, се опитва да намери обяснение: „Хората разбират рисковете, знаят, че ще бъдат арестувани, ако излязат на улицата". В Казан например редовно се провеждат индивидуални протести. „Тогава обикновено не те арестуват директно, но трябва да платиш глоба“.
Едва в неделя, например, 30 души са се събрали на митинг за свободата на словото и срещу цензурата на книгите. Хората в Русия не са лоши сами по себе си, убеден е социологът: „Те са трансформирани от институциите на руския авторитаризъм“.
Самият Путин играе ключова роля за това. Година след инвазията в Украйна президентът се показва като циничен и закоравял. На една жена, чийто син е загинал в боевете в Източна Украйна през 2019 г., Путин казва на руския Ден на майката: „Вашият син живя. Той постигна целта си". Като майка тя можело да се радва, че синът ѝ е загинал в бой, а не от прекомерна консумация на водка, казва президентът.
Путин е загрижен за сакрализирането на държавната власт като най-висша ценност, за абсолютния приоритет на това, което той определя като „държавни интереси", заяви Ян Рачински, когато в средата на декември прие Нобеловата награда за мир за забранената вече руска група за защита на човешките права „Мемориал" в Осло. „Хората са само ненужен материал за решаване на държавните проблеми", каза представителят на организацията, която от десетилетия се занимава с престъпленията от епохата на Сталин - при условия, които стават все по-трудни.
Смесица от страх и омраза
Днешният властелин на Кремъл вече прилича в някои отношения на самия жесток съветски диктатор - като изключим геноцида на последния над милиони от собствения му народ. Подобно на Сталин и Путин е трудно достъпен дори за някогашните си близки съратници.
Поне така го описват високопоставени руски политици и бизнес лидери, които имат или са имали достъп до вътрешния ръководен кръг на Путин. Сред различните лагери, които са следили отблизо Путин през различните етапи на неговото управление, сега се е оформила смесица от „омраза и страх" към президента.
Страх от отхвърляне, подобно на бившия вицепремиер, а сега хладнокръвен Дмитрий Козак. Путин беше отрекъл договореното от него споразумение с Украйна и нареди нападението.
Омраза, каквато някои от бизнес магнатите, наричани „олигарси", изразяват при закрити врата, защото войната на Путин в Украйна затруднява безгрижния им луксозен живот между Москва, Лондон и Ибиса. И защото представителите на така наречените „силовици", органите за сигурност на полицията, прокуратурата, армията и тайните служби, вече се отбиват при тях все по-открито и искат дялове в бизнеса им. Снимка: EPA/MAXIM SHIPENKOV
Представители на чуждестранни компании, които са преустановили дейността си в Русия, но все още не са напуснали страната, също съобщават: „Почти всеки ден ни се обаждат, че искат да ни превземат" и: „Сред тях има и много еполети", тоест представители на органите за сигурност.
Надеждите, че западните санкции бързо ще доведат до срив на руската икономика и по този начин до разклащане на управлението на Путин, не се сбъднаха. През лятото Международният валутен фонд (МВФ) все още предполагаше, че през 2022 г. икономиката на Русия ще се свие с шест процента.
Днес МВФ очаква за 2022 г. спад само от 2,2 процента. За 2023 г. той прогнозира ръст от 0,3 процента за Русия, а за 2024 г. - дори 2,1 процента.
Въпреки това санкциите не останаха без ефект в Русия. В неотдавнашен анализ експертите на DGAP Андраш Рач, Гунтрам Волф и Оле Шпилнер стигат до заключението, че западните санкции „значително са отслабили способността на Русия да води война", наред с другото и защото западните високотехнологични стоки, които са важни за много оръжейни системи, вече не са достъпни както преди.
Икономиката се е свила много по-малко, отколкото се предполагаше първоначално, отчасти защото най-важните източници на доходи на Русия - петролът и газът - останаха до голяма степен незасегнати от санкциите за дълъг период от време. Ограничението на цените на петрола влезе в сила едва през декември.
преди 1 година До: khao: Леле, че сте ми сладурчета двете - като Пенда и Дженда. Дженда е бившият Пижо, който си сменил пола заради облог. Един мъж, който ще загуби мъжествеността си след 5 дни и една жена, която най-вероятно *** права. Като логотип на новите либерални ценности сте. Муцки. Или Шмуцки (от Schmutz - нем.) По-често си общувайте тук, щом сте се взели - радост за душата на публиката сте. И опора на обективната истина. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: baybay11 ... ти искаш да им спреш основния начин за троллене :):) ... това няма да стане с тия! При тях винаги всичко започва с едно лъжливо твърдение, върху което градят цялата си теза! Примери колкото искаш отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Нека да е ясно на руССките ''защитници''- ЗАБРАНЯВАМ ви от мое име и за моя сметка да твърдите, какво ТОЧНО съм искала да кажа. Не съм упълномощавала пред нотариус нито с общо, нито със специално пълномощно с цел създаване на такива волеизявления. Каквото съм искала да кажа, съм го казала/ написала. Точка. Вие НЕ КОМАНДВАТЕ моя интелект- АЗ ГО командвам и не ви разрешавам да пишете от мое име каквото и да е било. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: baybay11 Можи искаш - т.е. може би искаш отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Tikva007 Ти нормален ли си, а... Можи искаш да правиш и секс със съпругът ми, вместо мен, - така, де- в МОЕТО тяло да вложиш ТВОЕТО собствено разбиране за съпружески секс;0 А не искаш ли един звучен женски ШААААМАР зад врата, м.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Tikva007 ''... След критика, че с високото си IQ неграмотно си написал *байбай*, ти заяви, че целта ти е била да напишеш *баубау*. ...'' Целта ми НИКОГА не е била моят ник да съдържа една цяла съществуваща в която и да е било човешка писменост дума, независимо какво твърдиш ти. Още малко, и ще ми влезеш в ГЛАВАТА и ще ми ЗАПОВЯДВАШ какво съм искала или какво не съм искала да напиша като мой ник, а;0 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: baybay11: Аз че няма да ти прочета ферманите и да ги коментирам, е сигурно, но ще ти споделя нещо: продължава да ме човърка истината за твоя ник. След критика, че с високото си IQ неграмотно си написал *байбай*, ти заяви, че целта ти е била да напишеш *баубау*. Няма лошо, но последно да уточним - баубау, или ваувау, че микс от кирилски и латински букви може да обърка кореспондента ти. Нали си юрист, буквата е важна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година И да припомня безсмъртната реч на Кенеди в Западен Берлин 26.06.1963г. "Freedom has many difficulties and democracy is not perfect, but we have never had to put a wall up to keep our people in, to prevent them from leaving us!" В превод: "Свободата има много перипетии и демокрацията не е съвършена, но на нас никога не ни е трябвало да построим стена, за да задържаме народа си вътре и да не напуска границите ни!"Замислете се! Колко вярно, точно и силно го е казал Кенеди! Кой бяга от хубаво? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Къде обикновеният човек и работник (като мен) живее по-добре? В русия ли? В китай ли? В северна корея ли? В иран ли? А може би едно време в ссср и нрБ? Или в Германия, Франция, Испания, Италия, Швеция, Норвегия, Дания, Белгия, Нидерландия, Португалия, Финландия, Чехия, Австрия, Великобритания, Швейцария, Канада, Австралия или САЩ? Ако ви подарят самолетен билет до избрана от вас дестинация и работна виза, за къде ще отлетите утре? Не им вярвайте на разни платени с рубли тpолове и промити мозъци! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Tikva007 бре сега имало глобален план :):):) и путин-умника с двата крака в капана (при все че тоя грандиозен план е известен на всяка бг копейка), а уж беше супер-друпер големия стратег дето никога не греши и цялата страна е под контрола му! Дай още забавно инфо от актуално.бг скандално.бг невероятно.бг ... и жълто.бг моля! отговор Сигнализирай за неуместен коментар