IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Високо напрежение за Tesla

Компанията на Илон Мъск се изправя пред най-голямото си изпитание

12:36 | 08.05.16 г. 14
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Tesla Model S с версия на софтуера 7.0, която съдържа и възможност за автопилот. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Tesla Model S с версия на софтуера 7.0, която съдържа и възможност за автопилот. Снимка: Ройтерс

Само батериите добавят над половин тон към теглото на колата, а и не се отличават с особено дълъг живот. В сравнение с електрическите си конкуренти Tesla изразходва доста повече енергия. Но пък има около 400 километра пробег и ускорява от 0 до 100 км/ч за по-малко от 4 секунди. Оказа се, че за клиентите това е доста по-важно. 

От основаването си през 2003 г. до днес Tesla е похарчила за изследователска и развойна дейност едва 3,8 млрд. долара - около половината от онова, което Merecedes харчи всяка година

„Tеsla показа, че бариерата за влизане в автомобилната индустрия е доста по-ниска, отколкото се предполагаше", коментира The Economist. Компанията направи своя пробив не само без никакъв предишен опит, но и без да се охарчва особено.

Заводът ѝ в калифорнийското градче Фримонт бе откупен от предишния му собственик - консорциум между GM и Toyota - на шокиращо ниската цена от 42 млн. долара (Мъск уцели точния момент през 2010 г., когато гигантите бяха принудени от кризата да намаляват драстично производствените си мощности). По изчисления на Sanford Bernstein от основаването си през 2003 г. до днес Tesla е похарчила за изследователска и развойна дейност едва 3,8 млрд. долара - около половината от онова, което Merecedes харчи всяка година.

А строящата се в момента „Гигафабрика" за батерии според Мъск ще понижи цената им с около една четвърт само благодарение на увеличаването на мащаба. В момента пакетът с батерии е най-скъпият компонент на Tesla - в каталога на компанията подмяната му за Model S струва 40 000 долара.

Има и други съществени разлики между традиционния бизнес модел в автомобилния свят и този на Илон Мъск. Тesla например почти не разчита на поддоставчици и изработва всички компоненти в собствения си завод. Но този подход изисква доста оборотен капитал и концентрира целия риск върху компанията.

 

По същия начин е организирана и дистрибуцията. Другите компании изполват дилъри, които откупуват автомобилите от тях и после ги продават на клиентите, поемайки по този начин загубите от непродадените бройки, както и разходите по изграждането и поддръжката на шоурумите. Teslа се отказва от тези предимства и предпочита да продава автомобилите си директно, спестявайки си търговската отстъпка. Но тепърва ще се разбере дали това реално няма да ѝ излезе по-скъпо.

Немалко анализатори се питат доколко оправдана е високата пазарна капитализация на Tesla. В момента компанията, която произвежда 50 000 автомобила годишно, е оценена на 29 млрд. долара - над половината от капитализацията на General Motors, която произвежда 10 милиона. Способностите на Мъск да продава електромобили вече не будят никакво съмнение, но способността му да печели пари от тях тепърва ще трябва да се доказва. По изчисления на Barclays компанията му ще погълне над 11 млрд. долара капитал през следващите пет години и ще започне да носи забележима печалба най-рано през 2021 г.

Междувременно GM, BMW, Mercedes и останалите все по-агресивно навлизат в електрическия сегмент; съвсем скоро Tesla ще се сблъска с конкуренция и от другата страна, от Apple и най-вече Google. Очевидно битката кой да прави „колата на бъдещето" тепърва ще се ожесточава.

---

* Статията е отпечатана в Bulgaria ON AIR THE INFLIGHT MAGAZINE, брой 70 / 2016

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

4
rate up comment 16 rate down comment 10
mvr0306
преди 8 години
Факт е, че макар и с недостатъци, ДВГ си има своите практически предимства...ако искаме да сме по-екологични може да ползваме повече обществен транспорт, да се ползват малолитражни коли...все неща които даже и с елеметрано данъчно регулиране може да станат...кола 60кс пътен данъл 20лв, кола 120кс = 200лв данък примерно. А между другото ДВГ може да се ползва спокойно в северните страни, а електриката??? При -15 градуса, което даже не е много студено, и даже и ние в Бг си имаме месеци с такива температури - колко ще е капацитета на батериите? И откъде "топло" в колата? Нафтова печка ли ще има?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 13
ing5rov
преди 8 години
А също и електричеството необходимо за зареждане...той тока не се въди по дърветата ...или след 10 години , както казва Люсиен и това може да се случи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 24 rate down comment 12
mvr0306
преди 8 години
Дай някакво доказателство за твърдението си. Батериите вече са достатъчно оптимизирани и не може да се очаква някакъв голям пробив. Второ - ако направим цялостен баланс на влиянието върху околната среда за жизнения цикъл на един електроавтомобил - производство, ползване и утилизиране и сравним с тези на един класически - не съм сигурен кой ще излезе по-екологичен. Вярно, ДВГ отделят СО2, но имат живот да кажем 20г, а производството на литиеви батерии, съчетано с краткия им живот + изграждане на инфраструктура за зареждане + въздействието върху околната среда при производтсттвото на тока също не са за пренебрегване!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 9
lyusien
преди 8 години
Бъдещето е на електромобилите и това което ще се случи с тях през следващите 10 години въобще не можете да си го представинте След 10 години светът ще бъде съвсем различен от сега Особенно светът на електромобилите СЛЕД 10 ГОДИНИ БАТЕРИИТЕ НА ел автомобилите ще бъдат съвсем различни от сега и ще изминават 500 мили с едно зареждане а не сегашните 200 Поверваите ми
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още