IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Коя идея би продавала българския капиталов пазар отново?

В годините преди финансовата криза хората бяха привлечени от бляскавите светлини на финансите и красивите истории за успех, смята блогърът BigBear. Какво е положението сега?

14:55 | 22.06.10 г. 40
Коя идея би продавала българския капиталов пазар отново?

Когато не става въпрос за стоки от жизнена необходимост, причината за покупка не е нуждата, а добре разказаната история – примерно - с нашия шампоан ще забравите за пърхота, ножчето следва извивките на лицето Ви и ароматът на парфюма ще обърне погледите на жените към Вас.

В резултат на “консумирането” на историите на подобни продукти имаме една огромна група от чисти, добре избръснати и парфюмирани потребители, които все още не са получили това, за което всъщност са платили – вниманието на противоположния пол. И тогава отново се прегръща нова идея - “купуват” се историите за сигурните печалби на финансовите пазари.

Годините преди Финансовата криза бяха златни времена за българските наследници на Шехерезада. Инвестиционните посредници разказваха за нарастващи годишни възвръщаемости на доверителното управление, мажоритарните собственици правеха успешни първични увеличения на капитала, разказвайки истории за бъдещо възходящо развитие у нас и в съседни страни, Борсата обсъждаше варианти за регионални пазари. Привлечени от бляскавите светлини на финансите и красивите истории за успех към всеобщата веселба се присъединяваха все повече хора. Еуфорията стана толкова голяма, че всяко нещо, което се появеше на общата “шведска маса” от инвестиционни възможности, бързо изчезваше.
 
След изчерпването на качествените компании акциите дори на компании без бъдеще, перспективен бизнес или даже без активи се разграбваха, като цената нямаше значение. Накрая се видя, че Страхът продава дори по-добре от алчността. И макар да последва финансово опустошение, на инвеститорите сега отново компаниите продължават да предлагат варианти на старите истории – гарантирани резултати от бизнес или валутен пазар – под формата на обещания за месечна гарантирана доходност или привилегировани акции с гарантиран дивидент.

На инвеститорите обаче им е трудно да повярват, че компания, която няма практика да споделя печалбата си под формата на дивидент с обикновените си акционери, ще имат различно отношение към привилегированите си акционери…

Брокерите и управляващите дружества пък се преквалифицираха от български на международни и започнаха да проповядват идеята, че няма да губят повече, защото не инвестират в България, а имат възможност да търгуват на далеч по-ликвидни пазари. Бягството от решение в позиция, където имат сравнителни езикови, културни и социални предимства, към чужди и познати само чрез интернет територии обаче трудно ще даде устойчив успех…

Борсата написа поредната приказка под формата на двугодишен план за развитие съобразно това, което искаха да чуят оредяващите инвеститори, и се оттегли на поредната си незаслужена многомесечна почивка. Вече изтича и второто тримесечие на 2010, но реални действия съобразно плана освен анкети с посредниците няма…

Другата история, която се разказва упорито напоследък, е за акциите на държавните компании, които ще раздвижат борсата, и затова брокери и борса се опитвали да се срещнат с правителството по темата, но все не успявали. И как и защо да се срещнеш с някой, който е сринал оборота си до 100 хиляди на ден, а ти отговаряш за 15 милиарда приходи на година?

Коя идея би продавала българския капиталов пазар отново?

Когато купуваш, даваш доверие на продукта, кредитираш го и от там, за да има отново капиталов пазар, участниците в него – компании, брокери и борса - трябва да върнат кредита на пазара. Първо, компаниите трябва да изградят корпоративно отношение към акционерите си не на база дълги правилници за това, а чрез ясни и конкретни действия, показващи еднопосочност на целите на малките и големите акционери и равна пропорция при споделяне на успеха.
 
Второ, посредниците трябва да инвестират във връщането на кредита на пазара – и като доверие и като реален кредит под формата на ресурс за маржин и къси продажби.

А Борсата, която остана с най-голям кешов ресурс от всички, вместо основно пасивно да кредитира банковия сектор с депозити, да си спомни, че тя е най-видният представител на небанковия сектор и затова да инвестира в ефективни механизми за създаване и развитие на ликвидност и да изгради опционен и индексен пазар.
 
Кредитът и като доверие в бизнес моделите и резултатите, и като финансов ресурс е в основата на трите най-важни изисквания за съществуване на капиталовия пазар – Ликвидност, Ликвидност и пак Ликвидност. А само ако подредим пазара си съобразно световните утвърдени правила, ще можем първо да повишим вътрешната ликвидност и едва тогава да разчитаме да внесем външни източници на ликвидност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:57 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 2 rate down comment 0
ravnovesie
преди 14 години
Инвестирането на борсата в България се разглежда като хазарт. Това е причината и да се появяват всякакви оплаквания от дейността на всички участници. Ама защо брокерите не рекламирари, защо пенсионните фондове не купували. Все някой друг е виновен. А основната вина носят самите "инвеститори". И то не защото не инвестират, а защото чакат удара на живота си. Нещо като тото. Ами средния номинален ръст на една бързо растяща икономика е около 11% годишно. Да кажем се сложи двойно еуфория - ами пак ръст от 30% на година вече ще е впечатляващ, а 10-11% съвсем нормален. Но такъв ръст не би привлякъл никой на БФБ. И то защото инвеститорите са комарджии. А защо са такива. Ами защото възприемания риск е голям. Компаниите не дават достатъчно информация. КФН с тези регламенти за препоръки напрактика спря всякакви ценни мнения за пазара, освен очевидно комерсиалните. Няма анализатори на отделни компании, на които да вярва човек че са независими.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 0
diletant
преди 14 години
Биг Беар, това което пишеш - "Второ, посредниците трябва да инвестират във връщането на кредита на пазара и като доверие и като реален кредит под формата на ресурс за маржин и къси продажби." е едно от основните липсващи неща на БФБ. Но още в миналото посредниците трудно се съгласяваха на подобен кредит. През 2003 г. (тогава все още не познавах тези инструменти) играех през Карол и им поисках да ми отпуснат пари срещу акциите ми като обикновен заем. Но те не искаха да рискуват и ми отказаха. Та, въпросът ми е, дали посредниците са готови да работят с подобни инструменти?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 0
BigBear
преди 14 години
А от по предната криза май нищо не остана - от времената на наличните акции - Лекс, ПЧБ, хотелите, текезесарските банки - съществува само Развитие и консолидираните банки - Булбанк и ОББ, но нищо от тези неща не се търгува публично...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 0
angel04
преди 14 години
Как се бори ниската ликвидност? С молби към чуждите инвеститори или нашите фондове, които са навън? Искаме нови инструменти, но при тази ликвидност не става. Какво ще кажете за една много проста възможност, а именно да се привлекат спестяванията на обикновенните хора? Как - ами просто, с една сесия между 19-21h.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 0
Мариян Йорданов
преди 14 години
Но трябва да се има предвид и че много от тогавашните компании блу-чипове "умряха", като например Златни пясъци е много под тогавашните цени, Агробиохим, Химко и Кремиковци гушнаха букета. Гоце-Делчев БГ и много други БТ-та си отидоха от ликвидност. Бившите приватизационни фондове като цяло носят разочарование, Полимери и други блу-чипове от 1998-2001.И част от блу-чиповете от 2007 г. няма да са такива след 9 г. Въпросът е кои, но отговорът е ясен - диверсификация.Не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
Мариян Йорданов
преди 14 години
Само ще цитирам нещо което ми каза един опитен инвеститор в далечната 2001 г. "Марияне при текущите цени на Нефтохим (4 лв. на акция, като дружеството работеше на перманентна загуба), никой не иска да купува, но като стане 50 лв./акция ще се редят на опашки". Дружеството беше отписано при цена 28 лв. и не видяхме опашките на 50 лв., но ги видяхме при другите тогавашни блу чипове - Софарма, Албена и др.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 0
Мариян Йорданов
преди 14 години
Нужно е да се събуди алчността, което ще дойде след ръст на акциите с 20-30%, подкрепен от фундамент. Лично на мен следващите тримесечни резултати ще са ми доста интересни.Да не забравяме, че очакванията бяха за масови фалити дори на големи компании и институции, а до момента нищо подобно не се е случило.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 0
BigBear
преди 14 години
Не мога да се съглася с тезата, че капиталовият ни пазар се е диктувал предимно от чужди инвеститори. Имаше момент в който УД се бяха запътили към един милиард активи под формата на договорни фондове. Българските пенсионните фондове също имат значителен дял в български акции. Кобосите също имаха дял най вече в движението на цените. Чуждите инвеститори бяха по-агресивни в продажбите и те диктуваха пазара когато той се срина Не са тези обаче които ще го възстановят ако това въобще е възможно. Тази е тезата ми ако пазарът може да се изгради на ново то това ще стане от вътре на вън. А борсата е само едната част от тройното уравнение компании, посредници, среда.В силното само подценяване и в надценяването на чуждите практики също не мога да се съглася един *** пример -пирамидата на бившия шеф на борса Мадоф.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 1
Didkata
преди 14 години
Авторът, за съжаление, залага предимно на формата, а не на съдържанието. Първо, ликвидността, съответно цените, на малкат БФБ са се диктували предимно от чуждестранни инвеститори. Преди кризата очакваните ръстове се обясняваха с конвърджънс към ЕС средните стойности на доходи и т.н. Сега, при традиционно ниска ликвидност, значителен макроикономически риск и малки публични дружества като капитализация, трябва да си як спекулант за да се набуташ на БФБ. Второ, качеството на корпоративното управление в България е под всякаква критика. Манталитетът да крадем от всички, и майната им на миноритарите, е добре известен - все пак фондовете, които инвестират в Източна Европа не са особено много. Неясно защо за ситуацията се обвинява БФБ. Ръководството на БФБ няма как да промени това, че фирмите са малки, че мениджмънта краде, че няма репортинг и корпоративно управление на ниво. Посредниците би трябвало да са тези, които да водят процеса, а не БФБ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 0
krasus
преди 14 години
За съжаление автора е прав.Нашата борса се оказа преди 3 години един голям балон -повтарям НАШАТА ,а не чуждите ,защото те вече почти се възстановиха,докато БФБ им диша прахта....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още