IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Коя идея би продавала българския капиталов пазар отново?

В годините преди финансовата криза хората бяха привлечени от бляскавите светлини на финансите и красивите истории за успех, смята блогърът BigBear. Какво е положението сега?

14:55 | 22.06.10 г. 40
Коя идея би продавала българския капиталов пазар отново?

Когато не става въпрос за стоки от жизнена необходимост, причината за покупка не е нуждата, а добре разказаната история – примерно - с нашия шампоан ще забравите за пърхота, ножчето следва извивките на лицето Ви и ароматът на парфюма ще обърне погледите на жените към Вас.

В резултат на “консумирането” на историите на подобни продукти имаме една огромна група от чисти, добре избръснати и парфюмирани потребители, които все още не са получили това, за което всъщност са платили – вниманието на противоположния пол. И тогава отново се прегръща нова идея - “купуват” се историите за сигурните печалби на финансовите пазари.

Годините преди Финансовата криза бяха златни времена за българските наследници на Шехерезада. Инвестиционните посредници разказваха за нарастващи годишни възвръщаемости на доверителното управление, мажоритарните собственици правеха успешни първични увеличения на капитала, разказвайки истории за бъдещо възходящо развитие у нас и в съседни страни, Борсата обсъждаше варианти за регионални пазари. Привлечени от бляскавите светлини на финансите и красивите истории за успех към всеобщата веселба се присъединяваха все повече хора. Еуфорията стана толкова голяма, че всяко нещо, което се появеше на общата “шведска маса” от инвестиционни възможности, бързо изчезваше.
 
След изчерпването на качествените компании акциите дори на компании без бъдеще, перспективен бизнес или даже без активи се разграбваха, като цената нямаше значение. Накрая се видя, че Страхът продава дори по-добре от алчността. И макар да последва финансово опустошение, на инвеститорите сега отново компаниите продължават да предлагат варианти на старите истории – гарантирани резултати от бизнес или валутен пазар – под формата на обещания за месечна гарантирана доходност или привилегировани акции с гарантиран дивидент.

На инвеститорите обаче им е трудно да повярват, че компания, която няма практика да споделя печалбата си под формата на дивидент с обикновените си акционери, ще имат различно отношение към привилегированите си акционери…

Брокерите и управляващите дружества пък се преквалифицираха от български на международни и започнаха да проповядват идеята, че няма да губят повече, защото не инвестират в България, а имат възможност да търгуват на далеч по-ликвидни пазари. Бягството от решение в позиция, където имат сравнителни езикови, културни и социални предимства, към чужди и познати само чрез интернет територии обаче трудно ще даде устойчив успех…

Борсата написа поредната приказка под формата на двугодишен план за развитие съобразно това, което искаха да чуят оредяващите инвеститори, и се оттегли на поредната си незаслужена многомесечна почивка. Вече изтича и второто тримесечие на 2010, но реални действия съобразно плана освен анкети с посредниците няма…

Другата история, която се разказва упорито напоследък, е за акциите на държавните компании, които ще раздвижат борсата, и затова брокери и борса се опитвали да се срещнат с правителството по темата, но все не успявали. И как и защо да се срещнеш с някой, който е сринал оборота си до 100 хиляди на ден, а ти отговаряш за 15 милиарда приходи на година?

Коя идея би продавала българския капиталов пазар отново?

Когато купуваш, даваш доверие на продукта, кредитираш го и от там, за да има отново капиталов пазар, участниците в него – компании, брокери и борса - трябва да върнат кредита на пазара. Първо, компаниите трябва да изградят корпоративно отношение към акционерите си не на база дълги правилници за това, а чрез ясни и конкретни действия, показващи еднопосочност на целите на малките и големите акционери и равна пропорция при споделяне на успеха.
 
Второ, посредниците трябва да инвестират във връщането на кредита на пазара – и като доверие и като реален кредит под формата на ресурс за маржин и къси продажби.

А Борсата, която остана с най-голям кешов ресурс от всички, вместо основно пасивно да кредитира банковия сектор с депозити, да си спомни, че тя е най-видният представител на небанковия сектор и затова да инвестира в ефективни механизми за създаване и развитие на ликвидност и да изгради опционен и индексен пазар.
 
Кредитът и като доверие в бизнес моделите и резултатите, и като финансов ресурс е в основата на трите най-важни изисквания за съществуване на капиталовия пазар – Ликвидност, Ликвидност и пак Ликвидност. А само ако подредим пазара си съобразно световните утвърдени правила, ще можем първо да повишим вътрешната ликвидност и едва тогава да разчитаме да внесем външни източници на ликвидност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:57 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

30
rate up comment 1 rate down comment 0
BigBear
преди 14 години
***, съгласен съм. Може би даже направо двигателят е изключен. Но промените реално могат да се направят само в лоша ситуация - при растящ пазар всички броят печалби...След рухването на пирамидите у нас борсите се обединиха в една , при следващата голяма криза когато Софиксът беше двуцифрен се промениха законите в посока силно ограничаваща ощетяванията на миноритарите. Сега борсата отново е в кома и може да се направи основен ремонт на всичко което пречи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 4 rate down comment 0
орк
преди 14 години
май отново от дърветата не виждаме горатаПри необлагаема капиталова печлба, 5% върху дивидента, изключително ниски такси и комисионни, много достъпен пазар и т.н. ... какъв ли може да ни е проблема?Само един единствен - липса на критична маса от качествени компании. Иначе всичко казано от голямата мечка е съвсем вярно и би свършило добра работа на работещ пазар. Само че на изключен от скорост запорожец колкото и да форсираш двигателя няма да тръгне. Само консултантите и въшнните услуги ще намажат филията
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 1 rate down comment 0
ravnovesie
преди 14 години
Всъщност се вижда и как пазара възнаграждава по-прозрачни компании. Те са горе долу единствените които и в момента се търгуват близо до съотношенията им на останалите развиващи се пазари в източна европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 1 rate down comment 0
ravnovesie
преди 14 години
Трябва повече информация. Това ми е тезата. Компаниите да дават повече информация, инвеститорите да търсят повече информация. Това което липсва е достатъчно информация, която да намали риска. Вече се вижда как пазара наказва някой компании за това че информацията им е неточна. И това е добро начало, но си е само начало. И не мисля че има бързо решение, защото първо инвеститорите трябва да се научат каква информация да изискват, след това да започнат да наказват компании които не им дават тази информация. Ако трябва дори да съдят компании за лъжлива информация. За което за съжаление трябва да се поправят не финансовите закони, а наказателния кодекс. Защото лесно се казват че се търгуват очаквания. Но всъщност очакванията са базирани на разкриваната информация. И липсата и води до липса на търговия. След първоначалния срив разбира се :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 1 rate down comment 0
BigBear
преди 14 години
Равновесие, какъв е всъщност отговора ти на въпроса - има ли как да се създаде капиталов пазар тук? Иначе съм съгласен с тезата че пазара ни трябва да се оценява като всеки друг и да се инвестира там където рискът съобразно оценката е най малък, но това е друга дълга тема. Това е погледа от наша страна, на инвеститора, той е от страната на търсенето, тезата която съм развил е от страната на предлагането - моят поглед на това какво трябва да се направи от страна на емитентите, брокерите и борсата за да стане смислено инвестирането тук...Дидката - писал съм .... Първо... компаниите трябва да започнат да делят успеха пропорционално... акцията да е единствен носител на стойност и доход чрез реинвестиране в бизнеса или диведенти, - иначе действително няма смисъл да се купува.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 0
vzhekoff
преди 14 години
Апропо - счетоводна печалба освен другото означава, че някой декларира - аз спечелих еди колко си. Ми щом си го спечелил с парите на инвеститорите, бъди така добър да го споделиш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 1 rate down comment 0
vzhekoff
преди 14 години
По-добре делистване и изчистване, отколкото въртене на кухи отчети.Който прави истински бизнес и споделя печалбите, лесно ще набере капитал.Няма нужда от хиляди "листвани" компании, чиято единствена задача е да приберат парите на поредните риби, може и между 19:00 и 21:00, както и да подхранят с дребни комисионни няколко посредника.Листването всъщност не е самоцел, а декларация за прозрачност и поемане на определени ангажименти към инвеститорите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 2 rate down comment 0
Didkata
преди 14 години
@vzhekoffдоста глупаво мнение - това е сигурният начин за делистване и на малкото останали свестни дружества. Заради 10-на пишман спекуланта да обезкръвиш финансово стабилни бизнеси?? Наясно ли си, че счетоводна печалба и паричен поток са две различни неща?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 0
Didkata
преди 14 години
Прочетете коментарите, и ще ви стане ясно защо ситуацията е такава. ravnovesie го каза точно - не може при номинален ръст от 15% средно, да имаш постоянен ръст на цение от 50%+. Останалите коментари се въртят около това как да се измъкнат парите от населението и професионалните инвеститори. А процесът е обратен- когато има качествени фирми, инвеститорите сами ще дойдат. Другото е пирамида - както казва Мариан, като скочат с 20%, айде всички на влака, и въпроса е кой първи ще излезе преди срутването. Това май не е борса, а Понзи схема.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 1 rate down comment 0
ravnovesie
преди 14 години
И само още едно нещо за чужди пазари - то всъщност върши работа и за България. Едно просто правило ако на някой оборота на портфейла му е по-голям от 100% на година, а резултатите по-слаби от елементарната бай и холд стратегия за индекса, това е много силен индикатор за слаби нерви, или да го кажа направо паника. Та как мислиш че търгуват в чужбина, разумно или панически, тедзи които губят там.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още