IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Б. Иванчев: Жилищата са мъртви активи и убиват предприемчивостта ни

Ако парите не се консумират реално, те са само игра с егото и перверзното му самозадоволяване, твърди преподавателят по Поведенчески финанси

13:00 | 13.01.12 г. 115
<p>
	Боян&nbsp;Иванчев. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Боян Иванчев. Снимка: Личен архив

Д-р Боян Хр. Иванчев е преподавател във  Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) по специалността "Поведенчески финанси". Член е на СД и Инвестиционния комитет на частния инвестиционен фонд „Адванс Екуити” АД. Член е на Международната асоциация на политическите консултанти. Консултирал е множество преки чуждестранни инвестиции в страната.

Професионалният си опит започва през 1993 г. като брокер на фондовата борса. Има над петнадесет години опит като банков дилър и портфолио мениджър. В периода 2005-2009 г. е икономически съветник на заместник министър-председателя Ивайло Калфин.

Завършва средно образование в Чехословакия, а висше образование и докторска степен придобива във Warsaw School of Economics. Специализира в Harvard Kennedy Scholl of Government, Academy for Macroeconomic Research-Beijing, ENA-Paris и други. Бил е основен участник в инвестиционен форум R.I.S.E. Dayton-USA и на световния конгрес на IAPC Washington-USA. Публикува материали в областта на финансовите пазари, макроикономиката и поведенческите финанси. Владее пет чужди езика. Семеен, с едно дете.

- Г-н Иванчев, в България имаме голям процент  на притежание на собствено жилище. Дали това не е един от проблемите, поради които стандарта ни на живот е по-нисък, тъй като жилищата поемат голям ресурс и не достига за инвестиции в хората, особено след като много жилища погиват - било във вилни зони, било в малки градове, или пък стоят заключени, след като собствениците са емигрирали?

Българите сме много богати с мъртви активи - в София жителите са с над 90% собствени жилища. И ги тътрузим до гроба си, като те убиват в изключително голяма степен предприемчивостта ни. Защото сме смазани от мъртвия актив, който изпива силиците ни всеки ден и ни кара да си мислим: "Каквото ще да става, нали имам покрив над главата."

- В книгата си, въвеждаща понятието Postmoney, посочвате примера на Ник Лийсън, фалирал банката Беърингс със загуби от 600 млн. паунда. Какво казва той за парите?

За Лийсън парите на пода на борсата са нереални. Реални пари са стоте долара, с които ежедневно се е басирал на колко ще затвори борсата. Реални са и парите, с които си е купувал шоколадови яйца Киндер за да сглобява малките играчки и да забрави поне за малко лудостта на пазарите.

- Човек често си поставя цели, например да изкара 300 000 лв., или 1 млн. лв., но след това вдига летвата, защо става така?

Римляните например са се опитвали да преодолеят закона за пределната полезност чрез пируване в легнало положение - коремът  не е прегънат и поема повече храна. След това повръщали с помощта на гъше перо и започвали  отново... Количеството пари, по-голямо от това за задоволяване на основните човешки потребности, за да бъде "изконсумирано" води до девиантен консумеризъм. Например извращения. А ако парите не се консумират реално, те са само игра с егото и перверзното му самозадоволяване. Дори благотворителността  е възможно да бъде определена  като перверзия - тя е емоционално решение. Истината е, че всяка година умират 11 млн. деца от недохранване.     

- Правенето на пари игра ли е и има ли тя край, или сме като хамстер във въртележка?

Въпрос на ценности. Поради това въвеждам понятието Postmoney - то отразява развитието на човешкото общество към безпътицата. Ако не е възможно проглеждането извън консумеризма, играта приключва с пълно душевно опустошаване. Правенето на пари също може да бъде и заместител, сублимация на липсата на задоволяване, най-общо казано на желанието за удоволствие.

А сублимацията според Зигмунд Фройд е сексуалният нагон, който се отказва от своята насоченост към физическа наслада, или размножаването, и приема друга цел, която е свързана генетично с предишната, но вече не може да се нарече сексуална. Тя трябва да бъде определена като социална.

Последна актуализация: 10:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

31
rate up comment 8 rate down comment 2
OPASEN
преди 12 години
Подкрепям тезата на колегите, защитаващи хората, живеещи под наем, но наслаждавайки се на живота ;-)В подкрепа на това една супер лесна сметка:Вместо да купувате имот сложете кинтите в Банка на 6-7 % и с радост ще видите, че на 80'000 лева лихвата ще покрие наема и дори ще остане за харчене ;-)Не забравяйте и, че така допълнително спестявата пари от комисиони за брокери при покупката, нотариални и държавни такси, данъци, ремонти и ставате доста по-мобилни ;-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 7 rate down comment 3
индианеца
преди 12 години
Ами абсолютно съм съгласен. Имотите обаче засягат почти всички, а акциите само някои :).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 11 rate down comment 2
plamenov
преди 12 години
Ами щом ще смятаме дай да сметнем цените на акциите преди 4г. и сега и да видим какво ще излезе ??? сходна или по-лоша картинка .......... нормално е при криза стойността на инвестициите на хората които не са успяли да ги обърнат в пари на време да е доста под туй което са инвестирали !! Не мислиш ли ?? защото аз познавам хора чийто инвестиции на БФБ Дек 2007 се оценяваха на над 350 000 лв а сега са на 25 000 лв. :)))) същото важи и за недвижимитте имоти :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 5 rate down comment 4
IvanG
преди 12 години
Прав е човека за жилищата. Когато човек има покрив става вързан за мястото където работи т.е. често в времето се примирява се да върши по малко продуктивна и интересна за него работа за сметка на комфорта да живее на мястото където е ипотекирал. Освен това жилищата като всеки актив се обезценяват предвид разходите които поглъщат за ремонт, застраховки и овехтяване. Инфлацията която идва ежегодно от банките тласка цените им нагоре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 7 rate down comment 1
Voldemor
преди 12 години
Какви панелки? Говорим за инвестициите в последните 15-20 години, които са основно в ново строителство. Инвестиции в панелки може да е правил само някой ***, но и те не са много.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 12 rate down comment 1
plamenov
преди 12 години
НЕ ИСТИНАТА Е ЧЕ ЖИВОТА ЗАПОЧВАА ....... КОГАТО ЖЕНАТА И ДЕЦАТА ЗАМИНАТ НА ВИЛАТА!!!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 11 rate down comment 1
индианеца
преди 12 години
Споделям мението на автора дотолкова, колкото живота на повечето хора е един най-обикновен rat-race. Цял живот търкаля на едно място, докато си мисли, че печели много. За България говорим за имоти, понеже това е ТОП инвестицията тук. Като добвите и дълг към уравнението и нещата стават катастрофални. Който не вярва да вади калкулатора и да смята какво е 40% номинален спад за 4 години в цените, минимум 10% официална инфлация за периода, и ГПР около 10% в лихвите. Ами честито.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 15 rate down comment 3
plamenov
преди 12 години
Не забравяй че една друга голяма част от населението се подведоха по такива като г-н Иванчев и си инвестираха спестяванията по фондове където сега стойността им е 10% от това което бяха ??? Така че и твоята теория издиша:) А истината е че всеки отделен хомо сапиенс си има глава на раменето и ако една инвестиция е изгодна на някой то това не означава че тази инвестиция не е крайно НЕизгодна за някой друг. Тъй че недей оплюва цчл сектор на който се крепи 30% от икономиката :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 9 rate down comment 1
dean.jordanov
преди 12 години
Под собствен имот имах в предвид такъв, който не е ипотекиран:) т.е. говорех за хората, които *притежават* имота си. Било то къщичка построена на село или панелка в града, или апартамент в блок даден защото са ти съборили къщата за да построят блока. За другото категорично не споря с теб, особено за кредитите:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 10 rate down comment 7
Crux
преди 12 години
Кое точно е "стабилното" нещо на 30-годишен панел, купен през 2008-а с 20-годишна ипотека на цена 1000 Евро/кв. м?Каква "сигурност" имаш, когато за покриване на вноската по ипотечния кредит отива над половината от месечния ти доход?Как точно ще "осигуриш" децата си, при условие, че когато дойде време да наследят панелката, тя или ще се е срутила, или ще е в такова състояние, че и *** няма да искат да живеят в нея?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още