IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Б. Иванчев: Жилищата са мъртви активи и убиват предприемчивостта ни

Ако парите не се консумират реално, те са само игра с егото и перверзното му самозадоволяване, твърди преподавателят по Поведенчески финанси

13:00 | 13.01.12 г. 115
<p>
	Боян&nbsp;Иванчев. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Боян Иванчев. Снимка: Личен архив

- Вие сте преживял ада да стоите пред борсов монитор 15 години, какво правехте и защо се отказахте от дилърството?

През 1993 г. започнах като брокер на  23 г. във великата ФБК София. Тогава сделките се правеха в кръчми, барове и на улицата. Всичко беше за първи път. До 2000 г. най-голямата единична сделка на ПБФБ беше моя с акции на София Банк. Участвах в превземането на БЗК АД като купувах акции от Съюза на глухите и научно техническите съюзи. Правих една от първите приватизационни сделки с Брейди облигации - фабриката за ски в Чепеларе. Това бяха щастливи години. От този период ми липсва Жоро Башикаров - Бог да го прости!

След това правих FX, и в някои от дните в дилинга почвахме водката от десет сутринта... После беше Хеброс Банк, 11 септември и суапа на министър Велчев. Тогава за половин година увеличих и current yield-a на портфейла на банката и оставих около 5 млн. долара unrealized capital gain. Междувременно се забих с мотора в една полицейска кола. Шефът на банката - индиецът - ме излъга за премия от 100 000 долара и тогава ударих моя "стоп лос" и затворих позицията "дилър". Слава на Бога, че се откачих от лудостта на дилинга, за което ми помогна и жена ми - Мариана Тодорова.

- А после?

После сам играх на БФБ в най-добрия период за около 3 години и преподавах на студенти, карах ски, играех тенис.

- Мнозина завиждат на направилите успехи, без значение дали спортни, бизнес, семейни и т.н. Може ли завистта да е градивна и защо често се случва хората да завиждат, без да могат да издържат на стреса и натоварването, което упражнява успелият?

Завистта не е български феномен, другите народи също са завистливи. При нас, според Иван Хаджийски, тя е резултат на опростените условия на живот (които продължават и днес близо 100 г. след И. Хаджийски) и отдаването на успеха на случайност и връзки, а не на умения, знания, издръжливост. Колкото по-сложен и урбанизиран е професионалният живот, толкова по-малко завист има. Сега се признава само видимото, а не мощта на интелекта.

В семеен, личен план завистта разрешава душевния дискомфорт или когнитивния дисонанс. Завистливите хора са обикновено много нещастни и те искат да вярват, че и другите са нещастни, изневеряват, мъжете по правило бият жените си и т.н., за да разрешат душевния си дискомфорт и така да избягат поне за малко от ада на собственото си нещастие.  

- Като говорим за "успелия", кога нашият успех се превръща в нашия провал?

Когато забравим ценностите от Библията и когато не сме в състояние да разберем, че вече имаме девиантно поведение.

- Казвате, че някои дори хиляда лева да откраднат не могат да спят с месеци, а други крадат милиони и лъжат наляво и надясно и пак спят спокойно. Когнитивният дисонанс ли е причината или има и друго обяснение?

За ценностната система на един човек кражбата на хиляда лева ще доведе до дискомфорт, а за друг когнитивният дисонанс вероятно ще настъпи едва при много тежко нарушение на възприетите норми - например убийство.

- В момента сте преподавател по Поведенчески финанси във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ). Какво включват поведенческите финанси, за кого са полезни те?

Поведенческите финанси изучават ирационалното поведение, склонностите и систематичните грешки, допускани  от психично здрави индивиди при управление на пари и богатство. Те са полезни за всеки, който иска да преодолее зависимостта си към ирационалното поведение и да постигне по-добри резултати в икономическата си дейност. В по-широк смисъл Поведенческите финанси могат да ни направят по-щастливи.

- Считате ли, че в България е време  да има успех професията личен финансов консултант? В крайна сметка всеки човек не може да придобие нужната финансова култура и вероятно е по-евтино да си плати, отколкото да прави едни и същи грешки в семейния си бюджет отново и отново. (Не включвам кредитните, застрахователните и  инвестиционните консултанти, а по-общ консултант, покриващ и тези области, но фокусиран силно върху  семейните бюджети.)

Кризата изяде много от парите на богатите в България и ги накара да търсят съвети от професионалисти. Но все още  е рано. При най-ценното, което имаме - здравето - богатите искат съвет, само когато има проблем, т.е. те са ирационални и  неграмотни за най-важното. Тези, които дават такива съвети, трябва да са истински професионалисти и да искат много високо заплащане. Или по-добре да не съветват.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

41
rate up comment 6 rate down comment 6
Tony
преди 12 години
Това е първата истинска статия за пари в инвестор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 6 rate down comment 2
Djo
преди 12 години
Този пич просто прави елементарно инвестиционно сравнение.Тристаен партамент в центъра на софия струва 200 000 лева.Лихвите на сумата ти излизат по 1500 - 1600 лв на месец.Наема за същия апартамент ти струва 600-700 лева.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 3 rate down comment 1
Fiscalist
преди 12 години
Ох той ако знае колко съм перверзен :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 16 rate down comment 2
абитуриент
преди 12 години
Всеки си гледа от неговата КАМБАНАРИЯ......!!!!!????...жалко ,че много студенти слушат преподавателя и приемат всичко за ЧИСТА МОНЕТА..........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 7 rate down comment 0
Crux
преди 12 години
За богатите спор няма. Проблемът е, че у нас всеки, дори последният ***, е с нагласа да има собствено жилище.А парите от разликата между вноска и наем можеш да ги правиш каквото си искаш. Ако щеш ги спестявай за старини, ако щеш ги пилей за коли, парцалки и екскурзии, ако щеш плати с тях следването на децата - опции бол.А аз пък да попитам - а какво се случва, когато се нагрухаш с огромна ипотека, после доходите ти рязко паднат и вече не можеш да си плащаш? А? Щото ако си под наем, се изнасяш скоропостижно в по-малко, по-отдалечено или по-кофти обзаведено жилище. Ама с ипотека?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 19 rate down comment 1
vzhekoff
преди 12 години
Иначе покрай интервюто имам въпрос (то добре, че Мариан е вмъкнал доста бележки на редактора). За чий се ползват толкова чуждици ? Не може ли човекът, който при това е преподавател, да се изрази понятно и разбираемо на български ? За мен лично, онези които не могат да обяснят нещата с прости думи на български, просто прикриват зад чуждиците собствената си неграмотност. Няколко примера (освен тези, които редакторът е пояснил вече):консумеризмапазар-консумеризъм и перцепция за щастиеда хармонизират когнициите /атитюдите, емоциите, вярванията или ценностите/ си и следователно да облекчат менталния си дискомфорт.Особено втрисаща е перцепцията за щастие. баба ми гледайки този учЕн би поклатила глава с насмешка и би казала; "Дрън-дрън ярина"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 6 rate down comment 2
ivasilev1
преди 12 години
Ами то първо вече трудно се намират 6-7%, а и все по-трудно ще се намира. Второ, дори при 7% ако точно смятам е 240 евро на месец - е че какъв супер готин и го.ям апартамент за 240 евро има в центъра... и така... А като станат лихвите отново 4-5%, тогава месечната лихва ще е едва 170Е. Какво праим тогаз :) Иначе аз също лично последно съм купувал за 360Е/кв.м.. и нямам опит в покупките над 1000Е. За купуване има смисъл само силно подценени имоти. Такива има - със 70% спад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 10 rate down comment 5
vzhekoff
преди 12 години
Кажете ми кой богат човек няма имот. Има ли богаташ, който няма собствен имот, а живее само под наем ? Т'ва, че под наем било изгодно са пълни глупости. Освен това, какво ще правите с парите, които не отиват в имота, ако приемем, че вноската ви е по-голяма от наема, т.е. разликата между вноската и наема ? Ще ги спестите ? За чий - да си купите имот ? Или парцалки ? А какво правите като ви вдигнат наема ? Местите се да ? Колко струва преместването в пари и време ? А какво става с мебелите ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 11 rate down comment 3
plamenov
преди 12 години
и си прав и не си прав - защото бай Иван от Люлин дето си е купил панелката преди 5 години с парите от продажбата на нива в долно нанагорнище за да живее в нея, знаеш ли от къде му минава цената на недвижимите имоти и колко струва сега тая панелка??? Той си я е взел за да живее в нея а не да прави пари. А тези които са купували с цел инвестицияя ......... е то не може всички да правят пари .... нали ...... някой трябва и да губи :))) кой кеширал .... кеширал ...... който не е ..... еми ГОРИ :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 9 rate down comment 6
първи стъпки
преди 12 години
Браво за интервюто, доста интелигентен събеседник, хубаво е да има повече такива в БГ! Въпреки 5те си страници го прочетох с интерес и понаучих нещичко за себе си :).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още