IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Б. Иванчев: Жилищата са мъртви активи и убиват предприемчивостта ни

Ако парите не се консумират реално, те са само игра с егото и перверзното му самозадоволяване, твърди преподавателят по Поведенчески финанси

13:00 | 13.01.12 г. 115
<p>
	Боян&nbsp;Иванчев. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Боян Иванчев. Снимка: Личен архив

- Вие сте преживял ада да стоите пред борсов монитор 15 години, какво правехте и защо се отказахте от дилърството?

През 1993 г. започнах като брокер на  23 г. във великата ФБК София. Тогава сделките се правеха в кръчми, барове и на улицата. Всичко беше за първи път. До 2000 г. най-голямата единична сделка на ПБФБ беше моя с акции на София Банк. Участвах в превземането на БЗК АД като купувах акции от Съюза на глухите и научно техническите съюзи. Правих една от първите приватизационни сделки с Брейди облигации - фабриката за ски в Чепеларе. Това бяха щастливи години. От този период ми липсва Жоро Башикаров - Бог да го прости!

След това правих FX, и в някои от дните в дилинга почвахме водката от десет сутринта... После беше Хеброс Банк, 11 септември и суапа на министър Велчев. Тогава за половин година увеличих и current yield-a на портфейла на банката и оставих около 5 млн. долара unrealized capital gain. Междувременно се забих с мотора в една полицейска кола. Шефът на банката - индиецът - ме излъга за премия от 100 000 долара и тогава ударих моя "стоп лос" и затворих позицията "дилър". Слава на Бога, че се откачих от лудостта на дилинга, за което ми помогна и жена ми - Мариана Тодорова.

- А после?

После сам играх на БФБ в най-добрия период за около 3 години и преподавах на студенти, карах ски, играех тенис.

- Мнозина завиждат на направилите успехи, без значение дали спортни, бизнес, семейни и т.н. Може ли завистта да е градивна и защо често се случва хората да завиждат, без да могат да издържат на стреса и натоварването, което упражнява успелият?

Завистта не е български феномен, другите народи също са завистливи. При нас, според Иван Хаджийски, тя е резултат на опростените условия на живот (които продължават и днес близо 100 г. след И. Хаджийски) и отдаването на успеха на случайност и връзки, а не на умения, знания, издръжливост. Колкото по-сложен и урбанизиран е професионалният живот, толкова по-малко завист има. Сега се признава само видимото, а не мощта на интелекта.

В семеен, личен план завистта разрешава душевния дискомфорт или когнитивния дисонанс. Завистливите хора са обикновено много нещастни и те искат да вярват, че и другите са нещастни, изневеряват, мъжете по правило бият жените си и т.н., за да разрешат душевния си дискомфорт и така да избягат поне за малко от ада на собственото си нещастие.  

- Като говорим за "успелия", кога нашият успех се превръща в нашия провал?

Когато забравим ценностите от Библията и когато не сме в състояние да разберем, че вече имаме девиантно поведение.

- Казвате, че някои дори хиляда лева да откраднат не могат да спят с месеци, а други крадат милиони и лъжат наляво и надясно и пак спят спокойно. Когнитивният дисонанс ли е причината или има и друго обяснение?

За ценностната система на един човек кражбата на хиляда лева ще доведе до дискомфорт, а за друг когнитивният дисонанс вероятно ще настъпи едва при много тежко нарушение на възприетите норми - например убийство.

- В момента сте преподавател по Поведенчески финанси във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ). Какво включват поведенческите финанси, за кого са полезни те?

Поведенческите финанси изучават ирационалното поведение, склонностите и систематичните грешки, допускани  от психично здрави индивиди при управление на пари и богатство. Те са полезни за всеки, който иска да преодолее зависимостта си към ирационалното поведение и да постигне по-добри резултати в икономическата си дейност. В по-широк смисъл Поведенческите финанси могат да ни направят по-щастливи.

- Считате ли, че в България е време  да има успех професията личен финансов консултант? В крайна сметка всеки човек не може да придобие нужната финансова култура и вероятно е по-евтино да си плати, отколкото да прави едни и същи грешки в семейния си бюджет отново и отново. (Не включвам кредитните, застрахователните и  инвестиционните консултанти, а по-общ консултант, покриващ и тези области, но фокусиран силно върху  семейните бюджети.)

Кризата изяде много от парите на богатите в България и ги накара да търсят съвети от професионалисти. Но все още  е рано. При най-ценното, което имаме - здравето - богатите искат съвет, само когато има проблем, т.е. те са ирационални и  неграмотни за най-важното. Тези, които дават такива съвети, трябва да са истински професионалисти и да искат много високо заплащане. Или по-добре да не съветват.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

51
rate up comment 1 rate down comment 0
Jay Gould
преди 12 години
Ако сложиш и бебета и младежи може да са толкова. но те са толкова и тук ако сметнеш всички от една фамилия набутани заедно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 13 rate down comment 4
plamenov
преди 12 години
Абе едно ше ви кажа:На тия дето искат да живеят поднаем ми живейте бе :)))На тия дето искат да си купят жилище - еми купувайте бе, само внимавайте какво, от кой и за колко.А иначе от моята черга погледнато: Имам си хапартамент без ипотека и ми е мирна душата ...... ако нещата отидат много на зле поне ше имам покрив над главата ( може да е без ток и без вода защото не съм платил сметките ), па вънка нека си вали я съм си на сушинка. и само ша помоля да не ме убеждават че ако го продам и ги инвестирам на борсата или в други недвижими имоти ше стана богаТ. Това е смисъла на сигурността. Да имаш дом - но твой ( без ипотека), защото като си загубиш работата хазяйна няма да те търпи много преди да те натири. така мисля аз, пък сега каквото остане повече ще го инвестирам, но след като имам базата ....... а базата да градиш семейство е да има къде да го градиш ...... мдааа .... защото не мога да си помисля че някой хазяйн ше ме натири с 3 годишната ми щерка на улицата ..........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 3 rate down comment 1
emilyyyyy
преди 12 години
може също да се поинтересуваш и от трудовете на друг класик - Мейнрад Кейнс, а също и от "Капиталът" на Карл Маркс ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 15 rate down comment 2
sel4o
преди 12 години
Ще си позволя да предложа и моята сентенция за щастие:- Собствено жилище /но без ипотеки и заеми/, - Качествена храна /за добро здраве/, - Всеки останал леФ се превръща в спомени /екскурзии в страната и чужбина, СПА и природа, докато те държат краката/За всичко останало ще се погрижат банкерите и политиците да ти го изяде инфлацията!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 8 rate down comment 0
plamenov
преди 12 години
Е по-точно нямаше как да се каже :))) Евала!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 6 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
The Bandwagon effect..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 4 rate down comment 4
avramcho
преди 12 години
освен всичко написано , има нещо много важно !!!----------------авторът преподава Поведенчески финанси / т.е. Пазарна психология - бил е трейдър и много добре знае ролята на масовото мислене.........друг е въпроса дали в момента говори като Консултант или като СПЕКУЛАНТ !-----------Чудесна възможност имате да разберете в какво Качество говори в момента - просто всички сте убедени , всички мислите Еднакво по въпроса за имотите !----------напишете в Гугъл "когато всички мислят еднакво" и ще намерите отговора дали сте прави или неи да знаете - тези принципи работят навсякъде,дори на политически избори - защото всички мислят еднаквоУспех
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 5 rate down comment 1
nikolait
преди 12 години
а като казах Адам Смит и Богатството на народите - ето нещо, което се радвам че намерих - http://***.investor.bg/sviat/6/a/shotlandskiiat-filosof-adam-smit-predrekyl-krizata-predi-232-godini,75756/така че когато Класиците говорят ние простосмъртните си водим бележки:-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 26 rate down comment 2
Инвестиращ
преди 12 години
Твърдението от заглавието е приемливо като тема за обсъждане, но текстът не съдържа някакво откритие. Срещал съм значително по-добре обосновани доводи.Вербалната му копозиция, обаче, е трагикомичен атемпт за демонстрация на суперерудиция и ултраинтелект, което е евидентен симптом на девиантна ментална кондиция, директно конектирана с когнитивен дисонанс и психически дискомфорт и базирана на вокабуларна новофилия, като реакция на супресирано его и дисхармонизирани когници. Текстът преференцира формалния аспект, неглижирайки контента и сигнификационния сенс. ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 4 rate down comment 3
nikolait
преди 12 години
Направо автора ме хвърли в дълбок размисъл?!!! Чудя се тогава защо живее едно зайче или пиле? Може би, за да бъде изядено(но те ще са по-щастливи да умрат от старост, хрупайки трева и семена и невредящи на никого с нищо). За домашно предлагам на автора да се задълбочи в анализ на понятия като СВОБОДНА ВОЛЯ (СВОБОДА), РАВЕНСТВО, СИГУРНОСТ- абе с една дума да прочете нещо от Френската революция или мислители като Монтескьо, Русо, а защо не дори АДАМ СМИТ. Според мен оттам ще си отговори на много въпроси, които тук стигат на ниво Библията. А идеята за щастието е авторство на т.нар американски бащи-остователи, които решили да добавят и нещо от себе си и взели от библията идеята за ЩАСТИЕТО, като писали Конституцията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още