- Кои са трудните професии и защо?
Всички професии са трудни - пилотът отговаря пряко за човешкия живот, както и шофьорът на автобуса София-Варна. Някои професии са много бързи и са свързани с пари, които вече не са средство, a цел сами за себе си - т.е. те са Postmoney. При такива професии се полудява и е добре всеки участник да има "стоп лос" (ограничаване загубата - бел. ред.) на щастието си.
- Казвате, че трудни са професиите в които трябва да се вземат бързи решения, като например дилъри на ценни книжа и валути, полицаи, хирурзи, пожарникари и други. Защо това е така и трябва ли да избягваме тези професии?
Вероятно защото следват и бързи отговори - дали си бил прав или не. Ако дълго време си прав десетки пъти на ден е трудно да се издържи. Ако дълго време грешиш десетки пъти на ден отново е много трудно да се издържи. Всеки има право да изживее професията си. Но нека не приключва с алкохолизъм, самоубийства, наркотици. Тук става въпрос за създаване и спазване на личен "стоп лос" на щастието.
- Вероятно именно поради трудността на бързите решения Айнщайн нарича 8-мо чудо на света дългосрочното инвестиране, а не краткосрочното, което е доста изнервящо?
За бързите решения трябва интелект, смелост и желязна дисциплина. Всеки смел и умен войник става много добър убиец и самотник, той няма нужда от никой друг. Така са дилърите - имат нужда само от екран, нищо друго. По едно време ника ми беше Pana The Lonely Warrior - звучи секси, но е страшно да стигнеш до там. А за дългосрочното инвестиране е необходима мъдрост и дисциплина.
- Възниква въпросът защо някои предпочитат да не правят вертикално издигане в кариерата си, а други драпат с всички сили да правят бизнес и кариера. Дали вторите не играят Postmoney?
Вероятно да. Целта на такъв тип развитие е свързана с повече пари. А повечето пари са задължително Postmoney.
- Мнозина твърдят, че спестяват, развиват бизнес или строят къщи заради децата си, доколко това не е илюзорно и къде е границата между прехвърлянето на богатство между поколенията?
Доколкото протестантският дух и трупането на богатство е валиден, дотолкова е оправдано и това твърдение. В момента в консумеристките общества, и особено новите консумеристки общества, наследството и децата са по-скоро извинение за дивашкото желание за пари и потребление.
- Ако човек определи таргет от 20 000 лв. печалба за годината, трябва ли да определи предварително колко да изхарчи, особено ако планът бъде преизпълнен, например с 30%?
Една от известните в Поведенческите финанси склонности е "Менталното счетоводство". Бидейки ирационални, хората ментално разделят парите и тяхното харчене по различен начин. Например от заплата спестявам 20% всеки месец, а премията ще похарча наведнъж. Или пък - в къщи ще ядем боб чорба, а в заведение - френска лучена супа и гъши дроб, и като резултат спестеното се обезсмисля. Таргетът за изкарани пари и неговото преизпълнение не бива да води до възприемане на парите по различен начин и до задължителна промяна в поведението ни - нова кола, любовница и кока. Парите са едни и същи и е необходима дисциплина в отношението към тях, за да бъде постигната дългосрочната ни цел, без парите да изнасилят нас и душата ни.
- Менталното счетоводство има доста аномалии, като например крайно скъперничество или крайно прахосничество. Те вероятно се оформят в детството, случва се децата на скъперници да са прахосници. Тези поведения девиантни ли са и трябва ли да се лекуват?
Ирационалността на хората ги тласка към склонността им да допускат ситематични грешки, описани от менталното счетоводство. Това, което казвате за скъперници-прахосници е много интересно, но е по-скоро девиантно поведение и не е от областта на когнитивната психология и може да се търси помощ от специалисти - психотерапевти.
- Мнозина са закотвени към дадена ситуация. Например баби с големи апартаменти в центъра нямат пари за парно, но не искат да продадат жилището си за по-малко, често водени и от мотива да има наследство за децата. Други пък все още поддържат къщи и коли, отговарящи на загубен стандарт. Защо е толкова трудно да се пренастроят и да започнат на чисто?
Закотвянето е известна склонност, описана от поведенческите финанси. Тя се базира на възприемане на определена стойност, число, ниво, състояние като котва и след това всички съждения се правят от тази изходна точка. Много е трудно изкъртването на такава котва, особено при възрастни хора. Друг случай е известната грешка при дилърите "всяка позиция излиза" поради закотвянето към конкретно ценово ниво и актив. Най-сложното е, че при ирационалното поведение на хората никога не действа само една склонност, а по две, три и повече. Тогава самодеконструкцията на поведението е почти невъзможна.
- Има известен парадокс. Мнозина работят, за да може после да дадат на децата си бъдеще и да могат да си почиват. А всъщност в момента нито си почиват, нито са близо до семейството си, включително в мислите си. Защо отлагат щастието за бъдещето, което така и не идва?
Изцяло съм съгласен! Защото са загубили ценностите си. Помните ли от филма Семейство Сопрано - един от убийците мафиоти застреля приятеля си и след това се прибра и започна да гали и прегръща сина си.
- В книгата си споделяте изследването, че човек плащал някога за секс е по-нещастен от другите. Претендира ли плащащият, че с пари се купува всичко, включително любов?
Плутчик, определя изневярата като композитно чувство - удоволствие и страх. Удоволствие от действието и страх от последствията. Следва когнитивен дисонанс или душевен дискомфорт, който измъчва известно време извършителя - докато загрубее и вече няма значение, т.е. стане повече животно, отколкото човек. Консумеристите са повече животни, отколкото хора, и за тях любовта е всъщност подчинение, секс, пари и нова стока - те са новофилици (желанието за ново само защото е ново).
- Как може да се избяга от проблема да купуваме вещи, например коли и къщи, а после те реално да ни притежават, защото започваме да се грижим за тях?
Тук говорим за гладни очи, алчност, новофилия, липса на задоволяване на сексуалността в много широк смисъл и съответно живот и задоволяване чрез заместители и много правилно - ставаме техни роби и все по-несвободни хора. Решението е рационално поведение и постигане на щастие - не чрез предмети, а чрез душевно равновесие.
преди 12 години Ми... за разлика от повечето теоретици по темата аз живея под наем вече 10 години и нямам оплаквания. Местил съм се 3 пъти. Наемам само напълно обзаведени жилища, така че цялото местене отнема точно 2 дена - единия опаковаш и пренасяш, другия подреждаш. Не е приятно, но не е и болка за умиране.Второ, като наемаш жилище, трябва много внимателно да прецениш хазяина - точно както и той те преценява теб. Като го видиш, че те разглежда с блеснали очички, все едно си ходещ портфейл - бягай надалече.Трето, училището не е никакъв проблем - във всеки квартал има предостатъчно жилища под наем, нашите трите бяха в радиус от 500 метра.Животът под наем не е панацея, разбира се, че си има и недостатъци - не можеш да си обзаведеш жилището както ти харесва, има риск да те изгонят... Но пък грижите и най-вече разходите са в пъти по-малко. Всеки сам си преценява. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "хората без собствено жилище им е много по трудно в условията на криза... " Точно - ами ако се разболее бай ти Иван ? От НЗОК ли ще му плащат квартирата или от фонда в който си е вложил парите :)))))))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години И да няма работа бай ти иван какво ще прави дори да има пари? за няколко години ще ги издуха и ще е на същото положение но без покрив на главата. Пък и ако бе толкова хубаво на квартири нямаше Бъфет да си има собствено жилище купено за 38 000 долара още на младини, ами щеше да живее по квартири ;) *** работа е това квартирата. 7 години съм бил по такива само излишни нерви и набутвация.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Не говори глупости , хората без собствено жилище им е много по трудно в условията на криза отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години говорим за тия без заеми.. А за квартири и колко е хубаво не ми говори, ако човек е катунар и не му пука за обстановка и дали оня е сложил плочки в банята по твой вкус ок, но ако човек е домошар, то на квартира се чувства като *** дори да си носи мебелите и обзавеждането. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Бай Иван.. скоро ще разбере, че панелката не става за ядене.. особено ако не може да си намери работа в тая криза. А ако има и заеми да връща... направо му е сигурен покрива над главата.. Местенето от квартира в квартира е много по-лесно от смяната на жилище. Да не говорим, че когато човек си купи жилище дори на 350 евра/кв2 жилище после му прави основен ремонт за още толкова.. и ако например човек попадне на "добри" съседи... язък за ремонтите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Това е само голо теоретизиране. Да, всеки може да изчисли разликата между наема, вноската за ипотеката и т.н, а можеш ли да изчислиш мъките да се местиш от една квартира в друга с мебелите, децата и домашните питомци? Като го направиш веднъж, знаеш ли колко пъти ще ти се иска да го направиш пак - в България имам предвид, не в САЩ, където ще ти го направят както трябва??? А как ще местиш детето от едно училище в друго, всеки път като хазяина му щукне, че пазара се е вдигнал????? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Хахахахаха Нека ги боли :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А спора дали в акции или в недвижими имоти да се инвестира е безсмислен - според мен и в двете когато му е времето ....... сега акциите в средносрочен план мисля че ще предложът по-добра възвращаемост :) Но както се казва тъй е мое е мнение ...... а каква беше приликата между *** и мнението ...... че всеки има по едно :)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години " бай Иван от Люлин дето си е купил панелката преди 5 години с парите от продажбата на нива в долно нанагорнище за да живее в нея, знаеш ли от къде му минава цената на недвижимите имоти и колко струва сега тая панелка??? Той си я е взел за да живее в нея.." Точно.. ама някой много ги боли, че Бай ти Иван си е купил панелка и живее в нея, а не си е инвестирал парите от нивите при някой разбирач от някой фонд ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар