Гърция отново е в новините. Това обаче не трябва да изненадва никого. Би било наивно да се мисли, че гърците ще искат да са роби на дълговете си вечно, пише в свой анализ икономистът от Mises Institute Франк Нолънбек.
Въпреки всички приказки как Гърция ще бъде принудена да напусне еврозоната реално няма механизъм, с който страните от Европейския съюз (ЕС) да могат да принудят една страна да напусне валутния блок. Това е стандартна тактика, с която правителствата подмамват хората да се откажат от свободата си в замяна на малко повече сигурност.
В момента Гърция дължи малко над 300 млрд. евро на различни кредитори. Около 200 млрд. евро се дължат на институции от еврозоната – Европейския фонд за финансова стабилност и Европейския механизъм за стабилност, които събират средства благодарение на гаранции от еврозоната. Останалата част се дължи на Международния валутен фонд, Европейската централна банка (ЕЦБ) и на частни кредитори.
Според Нолънбек ако Гърция фалира, това ще се държи най-вероятно на задълженията към членовете на еврозоната. За да се свали дългът на Атина до управляемо ниво, ще бъде нужно отписване на поне 150 млрд. евро.
Естествено такова отписване ще означава, че гаранциите ще влязат в сила. Политиците от Европа в момента са в паника, тъй като това би бил момент, подобен на фалита на Lehman Brothers, който активира финансовата криза през 2008 г. Испания, Италия и Франция са гарантирали около 50% от този дълг. Един фалит би довел до значително увеличение на дълга на всяка от тези страни. Това най-вероятно би бил повратният момент за Италия, чийто настоящ дълг спрямо брутния вътрешен продукт (БВП) е над 130% и има няколко десетилетия практически без растеж.
Спасявания на банки и произтичащите от това банкови кризи стават все по-вероятни. ЕЦБ най-вероятно ще трябва да се намеси, за да монетаризира дълга на тези страни. Натискът върху Германия да напусне еврозоната би бил огромен.
Всъщност Гърция е на шофьорското място. В момента тя отчита първичен излишък. Историческите данни показват, че когато една страна достигне такава ситуация е много вероятно тя да фалира в следващите две години. През 1947 г. списание Time цитира следните думи на икономиста Джон Мейнард Кейнс: „Ако дължиш на банката хиляди, тогава имаш проблем. Ако дължиш на банката милиони, тогава банката има проблем“. В сегашната ситуация Европейският съюз има проблем.
Германия заплаши да блокира отпускането на допълнителни средства, ако Гърция отмени или забави настоящите реформи. Това също е блъф. Ако сме научили нещо от европейските правителства, това е, че те нямат характер и винаги ще вземат лесното решение. Гърция най-вероятно ще вземе още пари от ЕС, за да плати лихвите и главницата с обещание да проведе реформи. Това разбира се противоречи на един от основните финансови уроци – не хвърляй добри пари при лошите.
В Европа ние постоянно слагаме временни превръзки на неизлечимо болния пациент. Кризата може да бъде забавена като само ще стане по-лоша в бъдеще. Просто не можеш да решиш проблем с дълга със създаване на нов дълг.
Един ден цялата система ще се срине. С изключение на Унгариядържавните разходи като процент от БВП се увеличават всяка година навсякъде в ЕС от финансовата криза от 2008 г. насам. За 28-те страни от Евросъюза правителствените разходи достигнаха 49% от БВП през 2013 г. спрямо 45,5% през 2007 г. За Гърция съотношението се увеличи от 46,8% през 2007 г. до 59% през 2013 г. Толкова за илюзията за орязване на разходи.
Неразумно е да се вярва, че ръстът ще се завърне, когато управляваш икономиката в посоката на комунистическа Куба вместо капиталистическия Сингапур. Марио Драги говори за реформи като например промяна на трудовото законодателство към по-гъвкаво. Това щеше да бъде смешно, ако той не беше сериозен. Истинският проблем е векът на социалистическа намеса във всичко и ставаща все по-всеобхватна от 60-те години на миналия век. Не можеш да поправиш системата. Трябва да я разрушиш, започвайки от основите ѝ.
От 2003 г. до 2013 г. Франция изпитваше постоянна „инфлация на законите“. Да вземем например законите за ползване на земя. От 80-те и 90-те години на миналия век природозащитниците успяха с помощта на институциите на ЕС да издигнат планина от регулации. Използването на земя трябва да пасва на правителствения урбанизационен план, да отговори на планина от ограничения като закони за крайбрежната ивица, закон за мократа земя, закони за биоpазнообразието и закони за защита на природни зони. Земята за строителство близо дори до малки градове може да е до 1000 пъти по-скъпа от земеделската земя. Тези по-високи цени и хилядите други ограничения доведоха частното строителство във Франция до пълен застой.
При правителствени харчове в много европейски страни на нива над 50% от БВП мнозинството от хората работят за правителството или зависят от правителството. Почти половината от заемите, които вкараха Гърция в този капан, бяха за привличане на гласове на работещите в публичния сектор чрез увеличаване на заплатите им. Въпреки това дори и днес заплатите в държавния сектор в Гърция едва са помръднали. Ако гръцката крайнолява партия СИРИЗА спечели предстоящите избори, тя обеща да отмени минималните орязвания на заетостта в публичния сектор, които бяха приети.
Европа спаси Гърция, за да спаси банкерите си. Без помощта Гърция щеше да фалира и да се завърне към драхмата. Тя щеше да бъде принудена драстично да намали заплатите и бонусите в държавния сектор. Щеше да ѝ се наложи да ореже увеличенията на заплатите, които я вкараха в дълговия капан. Сега Гърция може да потопи цяла Европа, а европейският данъкоплатец и гражданин не знаят какви трудности ще ги сполетят скоро. И всичко това - за да се премести богатство от нямащите към имащите.
За съжаление икономическата платформа на крайнолявата партия на Алексис Ципрас ще направи икономическата ситуация много по-лоша. Не можеш да отмениш икономическия закон за недостига на ресурси. Същото е валидно и за икономическата платформа на „Подемос“ в Испания и Националния фронт във Франция. Дръжте се, тъй като навлизаме в бурно бъдеще за Европа. А не трябваше да става така...
преди 9 години Ще ти дам следния пример за управление. Фирмата на (мисля, че Ивайло Пенчев се казваше) за стени за катерене-данъкоплатец, КТБ- too big to fail (държавна подкрепа-данъкоплатеца ще го усети) и БДЖ-изцяло държавна фирма. Направи си извода. Дай да не се връщаме назад когато всичко се дотираше за да е качествено и накрая изгърмяхме, за което ние сме си виновни най-вече. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Мави, след като сме имали толкова добри продукти, защо държавата е фалирала няколко пъти? Къде са били тези велики ръководители или както ти им казваш управители, които да управляват? Разбирам, че завърташ всичко към политиката, но все пак има и икономика. Няма как държавата и чиновника да са добри стопани. Те нямат интерес от това. В Германия един от най-доходоносните консултантски бизнеси е този при регулиране на управлението на семейни фирми. Две или три поколения, всичко е било добре, но следващите не стават. Хората плащат луди пари само и само да останат фирмите. Парите остават в семейството, но управлението се поема от външни хора. Хора с визия и идеи-това, което държавният чиновник никога няма да има! Аз пък имам сако от велур!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Това се отнася с пълна сила и за България. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ако спасиш някого - му ставаш роб. Има такава поговорка. Има и обратната - но тя е само в приказките и романите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години O sancta simplisita. Целият запад се прекланя пред четенето на книги, но за теб това не е от голямо значение...тия западняци, които претрепаха СССР не само са се скъсали да четат, но и са се скъсали да пишат. Обаче на обслужващият персонал(дори и добре заплатен) не му трябва да е чел(перифразирам някой съфорумник, дето викал това на децата си, извинявам се, че не помня кой). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години а изваждането на революцията е в същност малко или много Енгелс или градивната критика на Маркс. Съвременните социал-демократи си мислят, че от там тръгват. Ама до там не съм стигнал, да ги чета подробно, все пак съм само на 30. Все пак трябва да имаш предвид и за упадъкът на лявото последните 25 години. За да победят леви идеи трябват леви водачи. Тук не говоря за комсомолският секретар Меркел, за маоистът Барозу или пък за охраната на Тошо. Преди да видим някой от ранга на...да кажем Шмит или искам да кажа Бисмарк, ама той е много отдавна, та преди да видим от тоя ранг политици лявото няма да го бъде. Щото аз сега ляво мислене не виждам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години не казваше май това Маркс, поне не точно това. Ама карам по спомен. Мисля казваше, че революцията ще победи първо в развитите държави, па после на другите места. А не че на другите няма да се случи. И строго погледнато е прав-е гледай в Германия за 150 години имат едни 10-16 да не са били в социализъм. Иначе за Ленин съм съгласен и аз, макар, че не съм чел всичко и то двамата. Хеле пък Ленин- оня писал 12 тома за революцията. Освен ако не искам да ставам ПР на протестърите не знам за какво ми е да го знам това. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години А колкото до фабрикантите, които произвеждат харесвани от хората продукти, пълна заблуда е, че държавна фабрика не може да произвежда такива неща! Това са догми и празни мисли на празни хора!Нито един фен на Ролс Ройс не се отказа да си купува кола от там, защото след всеки фалит държавата ставаше сбственик на компанията!След всеки фалит на ФИАТ държавата Италия придобиваше контрола върху компанията, но никой фен не спираше да си купува с удоволствие коли от тази марка!Едни от най-хубавите костюми, които съм носил през живота си са шити по времето на соца в завод Дружба - Варна!Най-вкусните и качествени колбаси, консерви, кашкавал и мляко съм ял в България, когато държавата притежаваше производителите им!Най-хубавото розово малсло в света се произвеждаше от държавна фирма в България!Няма никакво значение за работника кой е собственик на фабриката, а как се управлява! Малко трябва да помислиш, за да разбереш. Не става с клишета... хаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Пагубно нещо са това съюзите. Един като се разболее - всички прихващат. Накрая са разпадат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Врабчо, капитализмът е нещо чудесно, защото е естествено възникнала обществено-икономическа система, но като всяко нещо, има начало и край. За капитализма начало и край се явява пазарът. Пазарът се отваря и храни капитализма. Пазарът се затваря и убива капитализма. До сега капитализмът се е спасявал чрез последната си фаза - империализма - завладявайки чужди територии за пазари и суровини. Това вече е все по-трудно, скъпо и опасно. Затова пазарът спира да работи по естествения си начин и капиталът се обръща към държавата. Държавата вече има грижата с административни лостове да създава псевдопазар, за да съхрани собствените си играчи. Това я натоварва с огромни разходи, които се трупат като дълг. Държавата задлъжнява, за да усигурява функционирането на частния капитал. Това ще доведе до все по-силна държавна регулация на всичко в икономиката и накрая - до общствена собственост върху средствата за производство. отговор Сигнализирай за неуместен коментар