Лидерите на Европейския съюз (ЕС) ще се опитат да постигнат споразумение по-късно днес за очертаване на пътя към климатичен неутралитет до 2050 г., привличайки скептично настроените страни членки от Източна Европа с обещания за допълнително финансиране на техните силно замърсяващи икономики, пише Euractiv.
27-те държавни лидери ще се срещнат в Брюксел в 16 ч. българско време, ден след като Европейската комисия (ЕК) предложи своята „Зелена сделка“ за мобилизиране на инвестиции на стойност 100 млрд. евро, с които да се подпомогнат икономиките за дистанциране от въглеводородите.
На фона на наводненията, пожарите, сушите и отнетите човешки животи по целия свят, новият кабинет на изпълнителната власт на ЕС даде надежда на поддръжниците му, че големите замърсяващи икономики също могат да се включат към този ангажимент.
Но Полша, Унгария и Чехия, чиято енергетика е силно зависима от въглищата, не подкрепят идеята, заявявайки, че това прокторешение трябва да уточни мащаба и обхвата на финансирането, както и да включи ядрената енергия в опита на ЕС да свие емисиите на въглеродния диоксид.
„Със сигурност ни очаква голяма битка“, заяви бивш европейски дипломат от страна, която е значително по-ентусиазирана относно целите за 2050 г. „Ще трябват още пари, но някои страни членки ще бъдат по-малко оптимисти относно целта за набиране на 100 млрд. евро“, добавя той.
Според друг представител на ЕС изпълнението на целите, поставени от ЕК, „ще бъде много трудно“.
За да убеди скептично настроените държави, Брюксел планира да създаде „механизъм за справедлив преход“ на стойност 100 млрд. евро, за да помогне на тези страни да преминат към възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).
Премиерът на Чехия Андрей Бабиш посочи, че страната му се нуждае от 675 млрд. крони (26,5 млрд. евро), за да извърши тази трансформация.
„Разходите за (преминаването към) въглероден неутралитет ще бъдат астрономически“, написа в Twitter Бабиш, добавяйки: „Искаме ЕС да вземе това предвид в следващия си бюджет“, призовавайки Брюксел да приеме ядрената енергия като енергиен източник без емисии.
Докато западните страни членки на ЕС очакват да намалят количеството на емисиите до нула до 2050 г., чехите целят да свият вредните въглеродния диоксид с 80 на сто.
Но колкото и амбициозен да е планът на ЕК, той ще зависи от това колко пари са готови да изразходват самите страни за инициативата.
Не се очаква постигане на споразумение по отношение на предложението на Финландия за таван на общите разходи по ангажимента в размер на 1,087 трлн. евро за периода 2021-2027 г.
Лидерите обаче могат да постигнат съгласие за провеждане на среща на върха през следващия месец, за да подпишат споразумение.
Зелената сделка
Все пак „Зелената сделка“ на ЕК дава надежда, че може да се постигне споразумение.
Разкривайки плана пред Европейския парламент (ЕП), председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен също предупреди за риска от огромни разходи заради бездействие.
По-рано бившият германски министър на отбраната сравни плана на ЕК с американската мисия до Луната с кораба „Аполо 11“.
Ключовият елемент на плана ще бъде закон, задължаващ държавите членки да постигнат въглеродна неутрална икономика до 2050 г.
„Трябва да сме сигурни, че никой не изостава“, посочва Фон дер Лайен пред репортери. „Този преход или ще работи за всички и ще бъде справедлив, или изобщо няма да работи“, добавя тя.
Цената на бездействието
Пред ЕП Фон дер Лайен заяви: „Някои казват, че цената на този преход е твърде висока. Нека никога да не забравяме каква би била цената на бездействието. Тя се увеличава с всяка изминала година“.
„Зелената сделка“ е първото голямо политическо предизвикателство за председателя на ЕК, откакто тя пое ръководството по-рано този месец.
Основните цели на документа са да се използва комбинация от по-чисти технологии и методи за улавяне на въглерод, за да може Европа да се превърне в първа въглеродонеутрална икономика до 2050 г.
преди 4 години Ти като много умен напиши, що да търсим, ни ги виждаме по данни на ЕСО в момента, какъв *** за Зеле ток дават. Какво хвалите куца и не по-малко екологично замърсяваща и слабоефективна технология. И с тая технология ще спасите планетата! Смешковци, Да издърпат субсидиите от джоба на фотоволтаиците и са до там на мига! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години индия : https://ieefa.org/coal-fired-electric-generation-in-india-expected-to-fall-for-the-first-time-in-14-years/китай : https://e360.yale.edu/features/why-chinas-renewable-energy-transition-is-losing-momentumкато въведем в ЕС мита на база въглеродни емисии и ще се стабилизират чайниците ... ако не , ще си въртят юаните у тех си , русия , венецуела ... в прогресивният свят ...усато : https://***.smart-energy.com/renewable-energy/renewable-capacity-in-the-us-set-to-double-by-2030-report/хамериканците много много тромбона не ги грее , преобразуват си мрежата и са го оставили да си говори ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Honda Accord: The Joy of Creatinghttps://***.youtube.com/watch?v=4zWh5nv-ePwпроизводство на Хонда модел : Акорд в САЩ на площ от 260 акра в началото на клипа се вижда завода отгоре и аз не виждам кьорав вентилатор или слънчак там, а вътре роботиката е лудница .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години я покажи Тойота, Хонда, Хуйразавей или Интел и Бойнг как си произвеждат джаджите на слънчак да ни осветлиш и просветлиш тука всички невежи ?! Дай ни светлина в тунела и викни Зелевия той 100% знае за ядрения синтез как се прай .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Потърси малко как работят соларните панели, че се излагаш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Интересно е, ако не знаеш.Гарантирано САЩ се кефят, че техните конкуренти си бият камшик по разтежа.Без морковче. Само тояга! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Интересно какво мислят Индия, Китай, Пакистан, САЩ и др. държави по въпроса... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Разходи - космически, резултат - жалък или никакъв !!! Без изкопаеми горива, индустрията ще загине, защото една фабрика няма как да чака да духне вятър или да се разкарат облаци и мъгла, за да започне да работи. Или ще се върнем към ръчен труд на светлината на свещи? Край на индустрията - крах на всичко: огромна безработица, срив на данъчната система, на публичните разходи, апокалипсис... Кой ще отговаря тогава? Не и тая ***, разбира се !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Е, оказа се, че сме в списъка! Което е добре!https://uk.reuters.com/article/climate-change-eu-finance/update-2-eu-states-block-green-finance-deal-in-setback-for-climate-goals-idUKL8N28L3GD?utm_source=reddit.com&fbclid=IwAR0Y5f3g-9PfS6rSmlt-I4IojIiyl0O3HKUfmz1yJ58XL3aCj1tyqSspdwc отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "Зелен" комунизъм в действие. Със собствените ни пари ЕК да скапе икономиките на държавите-членки и да станем тотално неконкурентноспособни на останалия свят, докато той продължи да произвежда по "класическия" начин? И отгоре на всичко, тези усилия ще бъдат хвърлени на вятъра, тъй като общият световен обем на въглеродни емисии вероятно няма да намалее, а ще се увеличи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар