IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Брюксел се готви за битка заради плановете на ЕК за въглероден неутралитет до 2050 г.

Разходите за прехода са големи, но още по-големи ще бъдат за онези, които бездействат, предупреждава председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен

12:59 | 12.12.19 г. 52
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен. Снимка: Ройтерс

Лидерите на Европейския съюз (ЕС) ще се опитат да постигнат споразумение по-късно днес за очертаване на пътя към климатичен неутралитет до 2050 г., привличайки скептично настроените страни членки от Източна Европа с обещания за допълнително финансиране на техните силно замърсяващи икономики, пише Euractiv.

27-те държавни лидери ще се срещнат в Брюксел в 16 ч. българско време, ден след като Европейската комисия (ЕК) предложи своята „Зелена сделка“ за мобилизиране на инвестиции на стойност 100 млрд. евро, с които да се подпомогнат икономиките за дистанциране от въглеводородите.

На фона на наводненията, пожарите, сушите и отнетите човешки животи по целия свят, новият кабинет на изпълнителната власт на ЕС даде надежда на поддръжниците му, че големите замърсяващи икономики също могат да се включат към този ангажимент. 

Но Полша, Унгария и Чехия, чиято енергетика е силно зависима от въглищата, не подкрепят идеята, заявявайки, че това прокторешение трябва да уточни мащаба и обхвата на финансирането, както и да включи ядрената енергия в опита на ЕС да свие емисиите на въглеродния диоксид.

„Със сигурност ни очаква голяма битка“, заяви бивш европейски дипломат от страна, която е значително по-ентусиазирана относно целите за 2050 г. „Ще трябват още пари, но някои страни членки ще бъдат по-малко оптимисти относно целта за набиране на 100 млрд. евро“, добавя той.

Според друг представител на ЕС изпълнението на целите, поставени от ЕК, „ще бъде много трудно“.

За да убеди скептично настроените държави, Брюксел планира да създаде „механизъм за справедлив преход“ на стойност 100 млрд. евро, за да помогне на тези страни да преминат към възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).

Премиерът на Чехия Андрей Бабиш посочи, че страната му се нуждае от 675 млрд. крони (26,5 млрд. евро), за да извърши тази трансформация.

„Разходите за (преминаването към) въглероден неутралитет ще бъдат астрономически“, написа в Twitter Бабиш, добавяйки: „Искаме ЕС да вземе това предвид в следващия си бюджет“, призовавайки Брюксел да приеме ядрената енергия като енергиен източник без емисии.

Докато западните страни членки на ЕС очакват да намалят количеството на емисиите до нула до 2050 г., чехите целят да свият вредните въглеродния диоксид с 80 на сто.

Но колкото и амбициозен да е планът на ЕК, той ще зависи от това колко пари са готови да изразходват самите страни за инициативата.

Не се очаква постигане на споразумение по отношение на предложението на Финландия за таван на общите разходи по ангажимента в размер на 1,087 трлн. евро за периода 2021-2027 г.

Лидерите обаче могат да постигнат съгласие за провеждане на среща на върха през следващия месец, за да подпишат споразумение.

Зелената сделка

Все пак „Зелената сделка“ на ЕК дава надежда, че може да се постигне споразумение.

Разкривайки плана пред Европейския парламент (ЕП), председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен също предупреди за риска от огромни разходи заради бездействие.

По-рано бившият германски министър на отбраната сравни плана на ЕК с американската мисия до Луната с кораба „Аполо 11“.

Ключовият елемент на плана ще бъде закон, задължаващ държавите членки да постигнат въглеродна неутрална икономика до 2050 г.

„Трябва да сме сигурни, че никой не изостава“, посочва Фон дер Лайен пред репортери. „Този преход или ще работи за всички и ще бъде справедлив, или изобщо няма да работи“, добавя тя.

Цената на бездействието

Пред ЕП Фон дер Лайен заяви: „Някои казват, че цената на този преход е твърде висока. Нека никога да не забравяме каква би била цената на бездействието. Тя се увеличава с всяка изминала година“.

„Зелената сделка“ е първото голямо политическо предизвикателство за председателя на ЕК, откакто тя пое ръководството по-рано този месец.

Основните цели на документа са да се използва комбинация от по-чисти технологии и методи за улавяне на въглерод, за да може Европа да се превърне в първа въглеродонеутрална икономика до 2050 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:14 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

22
rate up comment 7 rate down comment 8
Hahoto
преди 4 години
Зелка, всичко това е много хубаво - екологично, зелено, прекрасно. Но крайна недостатъчно, за да замени фосилите в обозримо бъдеще. Нека се развива, нека се натиска в този посока, все пак наличните полезни изкопаеми за горива ще стигнат за 200-250 години, нещо ще трябва да ги смени. Но тази лудост "глобално затопляне" е просто пирамида на столетието - хем социалистическа по своя характер и желание за контрол над хората, хем финансова!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 8
khao
преди 4 години
мерси за линковете, да знаеш че поне един ще ги прочете :):) и не е било загубена кауза
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 10 rate down comment 6
Hahoto
преди 4 години
кухий, да закриват и Мариците и АЕЦ Козлодуй, да внасяме енергия и да се спасяваме като Solar Power, с индивидуални средства. Кво толкова, вие в Перник вече свикнахте без вода и без ток ще свикнете! :))Най-голямата "субсидия" за въглищарите е данък СО2 емисии, които отиват в джобовете на зелените господа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 8
zelka007
преди 4 години
това мише е в мароко , толкова е успешно че ще го удвоят и ще строят нови централи от този тип :https://***.moroccoworldnews.com/2019/09/282767/morocco-lights-solar-power-production/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 7
zelka007
преди 4 години
това мише е хибридна централа , която захранва близкото градче и целият минен комплекс в близост 24 часа , 365 дни :https://cerrodominador.com/en/home-en/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 7
zelka007
преди 4 години
това мише е цял остров , 100 къщи и хотелчета - 500 постоянни жители , дръпни на жълтия бутон по-надолу в сайта и виж генерацията в реално време . откато е пусната инсталацията НЕ Е ВКЛЮЧВАН дизеловият генератор за резервното захранване ...http://eunice-group.com/projects/tilos-project/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 6
zelka007
преди 4 години
здравей мише , това е в България , *** и виж :https://***.filkab.solar/projects/autonomous-systems/110-inhom-54-kwp
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 11
khao
преди 4 години
тъъъп, а да спрем събсидиите ба въглищарите?защо така удобно забравяте че въглищата са силно субсидирани навсякъде !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 12 rate down comment 7
Hahoto
преди 4 години
Основната заплаха за човечеството не е глобалното затопляне, а премахването на изобилната и достъпна енергия, базирана на изкопаеми горива. Всички тези зелени комунисти превзели Брюксел искат да отнемат правото да ползваме евтина енергия за движение, отоплени, производство. Те до такава степен зомбират обществото! В западната част на Европа хората са подложени на свирепа медийна пропаганда в това отношение - по обществени медии се рекламира изборът да нямаш деца (щото, нали, да спасим планетата), а най-новият хит е вълната страдащи от "климатична депресия" (холандската национална телевизия е посветила една трета от новинарската си емисия на този феномен), заради които трябвало да се вземат още по-сериозни мерки за недопускане на климатичен Армагедон. И резултатът е налице - за гражданите на ЕС климатичните промени са по-сериозен проблем в сравнение с тероризма, безработицата и миграцията. И Аспарух се напъва по темата, ама тук нещо не му се вързват! Кво стана, кафето,ябълките, лимоните, житото изчезнаха ли вече от климатичните промени? Чакаме!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 7
michaelis20
преди 4 години
Разходите за прехода са големи, но още по-големи ще бъдат за онези, които бездействат .....----------------------------------------------------------------------тоя лозунг да ти е познат ?!, шот аз тоя филм го гледах преди 30г. и верно разходите по "прехода" беха бая големи върнаха ни у Африка и народа избега "от прехода" са не знам еврогейците с мозък в главите си накъде ше тръгнат, че от тия бабетии в менопауза кат тая, където се вози в лимузини произведени с много CO2 не знам къде ше му излезе края .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още