IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Първата война за газопроводи приключи

"Южен поток" последва съдбата на "Набуко" и двата проекта остават в миналото

08:31 | 03.12.14 г. 138
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Работници подготвят тръби за Южен поток. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Работници подготвят тръби за Южен поток. Снимка: Ройтерс

Една от най-странните войни на съвремието приключи. Става дума за продължилия седем години диспут за изграждане на газопроводи, който настрои САЩ срещу Русия в борба за влияние в Европа, пише Стив Ливайн в анализ за онлайн списанието Quarz. 

Последната глава бе затворена в понеделник с изявлението на президента на Русия Владимир Путин, че прекратява проекта за доставка на газ за Европа „Южен поток“. Решението му бе продиктувано от ефекта на санкциите от Запада, които на свой ред бяха предизвикани от 9-месечното руско нахлуване в Украйна.

Но завършекът на конфликта бе повече или по-малко вече започнал. Причината е същата, която прекратява повечето войни – тоталното изтощение, да не споменаваме абсурдността на самата битка.

Всичко започва в Баку, Азербайджан през 90-те години, когато Съединените щати решават да се противопоставят на силната хватка на Русия над централна Азия и Кавказ. САЩ решават да поведат строителството на независими тръби за нефт и газ от бившите вътрешни съветски републики към Запада. Идеята е била да се даде опция за икономическа и политическа независимост на Азербайджан, Киргизстан и Казахстан от Русия. До този момент тези страни са могли да изнасят въглеводородите си само през руска територия.

През 2006 г. бе открит първият газопровод с дължина 1000 километровият газопровод, започващ от Баку и стигащ до Средиземноморието. Все още не бе завършена линията, която по-късно ще бъде назована Набуко, която трябваше да достигне до централна Азия, започвайки от Туркменистан, минаваща приблизително по същия път до Турция и от там до Европа.

Не мина много време преди Щатите да разберат, че Туркменистан не е склонен да пренася газа си през Каспийско море, независимо кой е тръбопроводът. Рискът от събуждане на руския гняв бе прекалено голям.

Така в средата на миналото десетилетие Вашингтон рязко смени курса на Набуко. Тръбопроводът вече нямаше да започва от централна Азия, а от Кавказ, като начална точка отново щеше да е Баку. Този път целта нямаше да е по-голямата независимост за централна Азия, а енергийната сигурност на Европа.

Европейският съюз имаше отчаяна нужда от сигурност в този момент. През 2006 г. Русия прекъсна доставките на газ за Европа заради спор с Украйна. Още две подобни спирания се случиха през следващите три години.

През 2007 г. Путин, който се почувства засегнат от триумфа на САЩ в Баку, не искаше да остави Щатите да продължат без ответни действия. Той обяви строителството на конкурентния на Набуко газопровод „Южен поток“. Южен поток ще обслужва  като цяло същите европейски клиенти като Набуко. Така от самото начало бе ясно от икономическа гледна точка, че само един от тях може наистина да бъде построен.

Така започна войната на газопроводите, може би първият подобен конфликт в историята. Ето как изглеждаха проектите за конкурентните газопроводи тогава:

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 10:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

7
rate up comment 56 rate down comment 20
hagan
преди 9 години
без победител но има победени и губещи от шамарите между великите сили и това е България
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 54 rate down comment 23
0pk
преди 9 години
Аз в крайна сметка не можах да разбера, тая статия ме убеждава че е ЛОШО да има два конкурентни газопровода с различни доставчици и за това се е водила война и е трябвало да остане само единия газопровод, а най-добре нито единия? Абе да ги бяха построили и двата, файдата все щеше да е по-голяма от това да има николко. Логиката "нет газопровод-нет проблем" приляга на един поотминал строй, от който уж сме се откъснали, ама май не сме. Чудното е, че уж млади-умни-красиви-и-интелигентни хора я подкрепят същата тая логика.А най-ми хареса следното изречение в статията:"Но с инвазията в Украйна Европейският съюз най-накрая показа характер и притисна държавите-членки да спрат подкрепата си за Южен поток" - то макар и леко сбъркано, дали при превода дали не, отразява простата истина за нещата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 49 rate down comment 22
Lucifer
преди 9 години
Баракудата го предупреди, че Крим ще си има своята цена..мъчно ми е за братушките ама голям глад ги чака пак...както и нас, макар да ни смятат вече за "европейци" диетата не ни мърда
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 53 rate down comment 14
meto76
преди 9 години
Статията не е пълна да не казвам неточна. Газ от Азербайджан пак ще се пренася за Западна Европа, но не до Австрия, както се планираше чрез НАБУКО, а до Италия.Интерконекторна връзка се предвижда и за България, през Гърция, а чрез връзките с Румъния и Сърбия газ от Азербайджан може да стигне и до Унгария и Централна Европа.Така, че Запада своите проекти си ги прокарва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 59 rate down comment 19
Ironhorse
преди 9 години
Не бих казал, че няма победител.С навлизането на шистовата технология, изграждането на интерконекторите, изграждане на регионални терминали за втечнен газ, и най-вече с намесата на Израел с огромните си залежи от газ равняващи се на около 30 трилиона м3,ЕС и САЩ не позволиха Русия да увеличи влиянието си в Европа.От тук насетне ще има само спад в купуването на газ от Русия, не само по политически причини, а най-важната е по икономически.Дори в Газпром вече свободно говорят, че трябва да променят договорите си в следните направления:1. Да се намали дългосрочното обвързване.2. Клаузата плащай или взима да се премахне.3. Нефтената компонента да бъде премахната.Според мен Путин разбра, че много добре, че вече трябва да съхранява ресурса на държавните си монополи, ако не иска да ги фалира.Политическите проекти с Китай и санкциите са изцедили и последните инвестиционни сили на Газпром и Роснефт.Русия не може да си позволи повече политически проекти, а само икономически обосновани.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 43 rate down comment 15
georgi_shum
преди 9 години
Много интересен анализ наистина.Дали с тая цялата дандания не се разчиства пътя за сделка за Сирия и от там след това за тръба от Катар до Европа, или от Иран до Европа..? Някъде четох наскоро, че до 10-15 години основния съюзник на САЩ в Близкия Изток ще е именно Иран...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 48 rate down comment 11
bigmamascandal
преди 9 години
Путин загатна за друг коз. Той обяви ново партньорство за изграждане на тръбопровод, този път с Турция. Но на съобщението липсваше предишната показност новият тръбопровод няма име, няма дължина, няма цена.Първата в света тръбопроводна война завърши без победители.ТУШ. Много силен анализ, браво
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още