IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

75% данък за богатите и излизане от НАТО иска СИРИЗА

Програмата на гръцката радикална левица включва още национализация на банки и пенсионни фондове и безплатно здравеопазване и образование

08:30 | 01.06.12 г. 191
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
75% данък за богатите и излизане от НАТО иска СИРИЗА

6. Коренна държавна реформа. Всеобща демокрация. Равни права за всички.

В държавата съществува „демократичен дефицит“. Гърция постепенно бива превръщана в авторитарно-полицейска държава.

Ние призоваваме за:
- Възстановяване на властта на народа и повишаване на правомощията на парламента в рамките на политическата система.
- Разделение на властите.
- Отмяна на икономическите привилегии на депутатите.
- Въвеждане на реална демокрация и институции на самоуправление под контрола на работниците на всички нива.
- Мерки против политическата и икономическа корупция.
- Гаранция на правата на жените и младежта в семейството, работното място и публичната администрация.
- Реформи в имиграционните разпоредби, социализация на имигрантите и протекция на тяхното равенство.
- Демократични реформи в публичната администрация.
- Разпускане на специалните части.

7. Силна социална държава.

В страната ни има има една слаба, разпокъсана и неефективна социална система. Последните две години пък направо я съсипаха. Резките ограничения в социалните разходи и отмяната на социалните услуги превърнаха Гърция в страна на социална несправедливост.

Нуждаем се от:
- Незабавна пенсионна реформа, която ще върне пенсионните фондове в една универсална публична социално-осигурителна система.
- Повишаване на помощите за безработни докато достигнат 80% от заплатата. Въвеждане на гарантиран минимален праг на помощите, така че нито един безработен да не остане без обезщетение.
- Единна система в защита на социално слабите

8. Здравето не може да бъде стока, то е социално благо и право на всички.

Понижението на общите държавни разходи за здравеопазване наполовина до 3% от БВП, при положение, че в ЕС те са двойно по-високи, е ясна цел на управляващите и на „тройката“ (ЕС, ЕЦБ и МВФ - бел. ред.)

Здравеопазването трябва да е безплатно и да се финансира чрез обществена здравна система. Мерките включват:
- Модернизация на болниците. Модернизация на здравната инфраструктура на Социално-осигурителния институт.
- Спиране на съкращенията в здравния сектор и покриване на здравните нужди на населението, както по отношение на персонал, така и на оборудване.
- Безпрепятствен и безплатен достъп до лечение за всички граждани на страната.
- Безплатни лекарства и прегледи за пенсионери, безработни, студенти и хронично болни.

9. Защита на образованието и културата от политиката на Меморандума.

Образованието е безспорно доказателство, че кризата и проблемът с дълга се използват като извинение от поддръжниците на политиката на Меморандума (за спасителната помощ - бел. ред.) 

Държавата намалява значително разходите за образование. Ние призоваваме за:
- Консолидиране на една универсална, обществена и безплатна образователна система.
- Обезпечение на спешните нужди от персонал и инфраструктура на всички нива в образованието.
- Задължително 14-годишно обучение за гражданите.
- Установяване на автономността на университетите и запазване на академичния им и обществен характер.

10. Външна политика на мир и независимост.

Приспособяването на нашата външна политика към мощните западни държави и към ЕС застрашава независимостта, мира и сигурността на страната ни.

Не искаме Гърция в НАТО, нито НАТО в Гърция. Нуждаем се от:
- Многостранна чуждестранна политика, насочена към мир.
- Излизането от НАТО и затваряне на чуждите военни бази.
- Прекратяване на военното сътрудничество с Израел.
- Подпомагане на опитите на народа в Кипър за възстановяване на целостта на острова.

На базата на международното законодателство и принципите на мирното решаване на конфликти, ние ще търсим решение на гръцко-турските отношения, решение на проблема с официалното име на Македония и признаване на ексклузивната икономическа зона на Гърция.

„Няма да ни изнудват, няма да ни уплашат. Заедно можем да ги победим!“, се казва в доктрината на СИРИЗА.

Всичко за кризата в Гърция

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

179
rate up comment 2 rate down comment 0
nedev75
преди 12 години
По коментирана новина май не съм виждал в инвестора.Или няколко трола умело разлайват потребителите, или наистина темата комунизъм все още е много интересна за хората.Като цяло идеите са краен популизъм, абсолютно неосъществими и противоречащи една с друга.Излизането от НАТО на силно задлъжняла страна и все едно длъжник на италиански мафиоти да си свали бронежилетката, да уволни охраната си и да отиде на кафе в заведението на босовете на които дължи пари и да си тръгне без да плати:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
178
rate up comment 1 rate down comment 0
Biso
преди 12 години
http://***.youtube.com/watch?v=yrkjD7-knCU&feature=relatedОсновното за мен в този анализ е свободата да се развиваш, институции и върховенство на закона, подпомагащи развитието на обществото! Условия за предприемачеството и образователна система стимулираща креативноста и нестандартното мислене.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
177
rate up comment 1 rate down comment 0
LuckyYou
преди 12 години
Определено харесвам Нийл Фъргюсън, който винаги има интересна гледна точка върху нещата, самият той отрича математическото моделиране в социалните науки. Накрая на интервюто той спомена 2 бъдещи сценария развитието на Китай и САЩ. Тези сценарии обаче са сравнително оптимистични - във всеки един от тях има по един победител. Аз обаче се сещам за един друг сценарий, който е много много опасен и много песимистичен. Сценарий в който не се знае дали въобще ще има победител или всички ще са губещи. ВОЙНА! Колкото по-голяма е кризата в западните държави, толкова по-голям е рискът от война! Което е най-страшното. Нито една икономическа криза не може да ме изплаши в сравнение с това какво би станало от една война. И ако войната бива сравнена със земетресенията - колкото повече време няма така наречените разтоварващи трусове, толкова по-голямо земетресението би било :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
176
rate up comment 1 rate down comment 0
Biso
преди 12 години
Ако правилно разбирам от този коментар и от други ваши коментари под "затваряне на ножицата" имате в предвид преразпределение на богатствата, да вземем от имащите и да дадеме на нямащите! Или да вземем според възможностите ( критерии за възможности ) и да дадем според нуждите ( критерии за нужди )! Това е едно от наследствата на комунизма в България, всеки чака някой да му даде ( манталитета на народа)!!! Всеки първо трябва да си отговори на въпроса защо ти имаш а аз нямам? Но за това е нужна самокритичност, по мое скромно мнение българина е ампутиран от самокритичност! Не е ли по-правилно вместо да се преразпределя, да се създадат условия всеки да може да постигне това, към което се стреми и което смята, че е важно за него в живота? Така е много по-справедливо, но в разрез с комунистическата идеология!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
175
rate up comment 1 rate down comment 1
mos70
преди 12 години
Цитат: "Проблемът е, че доходите от труд намаляват като процент за сметка на доходите от капитал през последните десетилетия навсякъде в света (което води до намаляване на данъците от доходите от капитал)."...А,...ей точно за това иде реч! Тук съм много съгласен. И за това доходите от капитал трябва да бъдат пресечени с високи данъци, и ножицата да затвори!Разберете го- ножицата трябва да почне да се затваря...иначе ескалацията ще продължи да расте...до един момент, след който ще стане страшно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
174
rate up comment 1 rate down comment 0
LuckyYou
преди 12 години
АФРИКА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
173
rate up comment 1 rate down comment 0
rinaa1
преди 12 години
Добре , че преди 20 години превзеха нашите пазари , че и ние да се почувстваме като хора . Понеже си спомням мизерните магазини и никаквите стоки в тях , та затова де ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
172
rate up comment 3 rate down comment 0
trendline
преди 12 години
Май идва края на западния капитализъм. Просто му се удължи времето след умишленото падане на социализма в източна Европа и СССР. Затова разбира се са си виновни сами. С безкрайното противопоставяне, че там са по-богати и щастливи, повече придобивки за хората отколкото на изток. След края на 80-те с превземането на нашите пазари си осигуриха растеж и благоденствие на наш гръб за около 20 години. Ами сега на къде?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
171
rate up comment 2 rate down comment 0
21.12.2012
преди 12 години
Отговор на въпросите за възможното бъдеще на капитализма могат да бъдат намерени в миналото. Проф. Нийл Фъргюсън (историк) намира 6 причини за просперитета на запада: конкуренция, наука, права на собственост, медицина, работна етика и потребителско общество. В завихрилия се спор последната от причините - консуматорството - е основата, върху която се гради капитализма. Във формулата за БВП потреблението заема огромния процент от съвкупните разходи в една икономика. За да има потребление, е нужна стабилна средна класа с добри доходи. Проблемът е, че доходите от труд намаляват като процент за сметка на доходите от капитал през последните десетилетия навсякъде в света (което води до намаляване на данъците от доходите от капитал). Отговорът е социалната държава (скандинавските държави са добър пример).http://***.youtube.com/watch?v=z03Q1WjjbKk
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
170
rate up comment 2 rate down comment 0
edimi
преди 12 години
пък не се използват, ограничаването на достъпа до тях с цел печалба....абе изобщо както преди "желязната завеса", дръж прасето в кочинката, то ти е сигурно, пък и доволно ...., те тези неща ще съсипят света вероятно...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още