IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Гърция трябва да напусне еврозоната – сега!

Европейските правителства трябва най-сетне да признаят, че програмата за Гърция се провали, пише германският Die Welt

10:09 | 25.01.12 г. 36
Автор - снимка
Създател
Гърция трябва да напусне еврозоната – сега!

„Не, казвам съвсем ясно: не“. Това бяха думите на Ангела Меркел през април 2010 г., когато тя беше питанa дали може да си представи еврозоната без Гърция. Канцлерът каза тогава, точно преди първия пакет за спасяване на средиземноморската република, че твърдо вярва, че Гърция все пак ще обърне негативния тренд.

И от страх, още през предишния септември Меркел предупреди за опасността от „ефекта на доминото, който ще е особено опасен за нашата валутна система“. Но и опитът да се запази Гърция в еврозоната става все по-опасен, пише в коментара си за Die Welt Йорг Айгендорф.

А ефектът на доминото е коварен. От първия пакет със спасителни мерки преди две години историята поема по своя курс на разбитите надежди и нарушени обещания. И следващата глава вече е тук.

През март гърците се нуждаят от допълнителни 14,5 млрд. евро, само за да обслужат просрочените кредити - да не говорим за други потребности. Всеки знае, че Гърция не заслужава да получи тези пари. Защото няма да изпълни условията, които са свързани със заемите.

Фактът, че се стигна до тук има много общо с политическата риторика. Сякаш се намираме в ГДР, та се отрича очевидното, а неизбежното не се изказва. Прекрасен пример за това фиаско са текущите преговори между банките и гръцкото правителство за преструктуриране на дълга. По маниера на Политбюро това преструктуриране се нарича "доброволно".

"Доброволно" просто защото в противен случай Гърция веднага ще бъде обявена от агенциите за кредитен рейтинг в несъстоятелност. И вероятно тогава единственото възможно нещо е излизане от валутната зона, което по дефиниция не трябва да е възможно. А че частни притежатели на облигации не "доброволно" през лятото на 2011 г. се отказаха от 21%, след това от 50%, а сега и много повече, се знае от всеки.

Така Гърция се превръща в европейски синдром. Политиците обещават, обещанията не се спазват, спасителните пакети стават все по-големи, загубата на доверие – също.

Крайно време е да бъдем честни. И това започва с разбирането, че място за маневриране в случая с Гърция вече почти няма. Първоначално имаше три възможности – първата беше пътят, по който пое Европа. На Гърция се предоставиха огромни кредити с надеждата, че стриктен спестовен курс и реформи ще изведат Атина на пътя на фискалнополитическата добродетел.  

Този опит очевидно се провали. Делът на дълга се увеличи от 130% от БВП през май 2010 г. до 170% от БВП. А в най-добрия случай „доброволното“ орязване на дълга от частните кредитори ще доведе товара до предишното ниво.

Последна актуализация: 00:34 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 16 rate down comment 1
FINTA
преди 12 години
Ако бяха изрязали "раковото образование" преди година сега да се диша много по-леко. И еврото нямаше да се обезцени към другите валути чак толкова. И продължавам да недоумявам как и защо продължават да наливат пари там? И не само от ЕЗ а и от ЕС! 500 милиона евро неправомерни субсидии, на онея дето оставиха тракторите на магистралите и отидоха по кръчмите. И пак никакъв ефект! Искам да видя гръцки шивачки в Български фирми. Това заслужават!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 19 rate down comment 2
amanotumnici
преди 12 години
Гърция трябва да излезе от еврозоната - това го писах тук преди година. През това време, всички пари, които бяха наляти, потънаха. В общи линии, това бяха напечатани пари, които си взеха кредиторите, като Гърция се яви посредник. Интересите на Германия и Франция задържат мъките на Гърция. В крайна сметка, печатането на пари води до покачване на цените и напрактика гражданите плащат тази цена, но гражданите на цяла Европа, а напечатаните пари получават само две държави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 26 rate down comment 0
Jack Bauer
преди 12 години
Гърция в момента прилича на кораба Коста Конкордия заседнал близо до бреговете на Италия,и сега всички чакаме да му източат горивото за да няма по-големи щети.Когато се обърне каруцата,пътища много.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още