IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Къде се провали ГЕРБ и какво е нужно на Европа?

Тежката бюрокрация е основен проблем пред Стария континент, пише в коментар за Wall Street Journal бившият министър Симеон Дянков

09:21 | 18.04.13 г. 60
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Дянков: &quot;Европа отчаяно се нуждае от план за икономически растеж, за да подхрани икономиката си&quot;.<em> Снимка: БТА</em></p>

Дянков: "Европа отчаяно се нуждае от план за икономически растеж, за да подхрани икономиката си". Снимка: БТА

Като причина за всички проблеми на Европа се посочват мерките за фискални ограничения. Само ако можехме да охлабим някак колана, всички ще се почувстват по-добре - това е често срещано твърдение. Този рефрен се повтаря от Франсоа Оланд и Барак Обама, бюрократите в Международния валутен фонд и Брюксел, сред стачкуващите маси в Европа.

Повече държавни пари, казват те, биха означавали по-добър ръст и перспективи за работа, пише в свой коментар за Wall Street Journal бившият финансов министър и вицепремиер в правителството на ГЕРБ Симеон Дянков.

Доказателствата обаче са точно обратни. Икономиките от Европейския съюз, които записват най-висок ръст през последните три години – Германия, Латвия, Литва, Полша и Швеция, взимат бюджетните ограничения насериозно.

В зимната прогноза на Европейската комисия също е вижда подобен тренд – петте най-бързо растящи икономики в Европа се очаква да бъдат България, Естония, Латвия, Литва и Румъния. Всички те са „фискални ястреби”.

През 2009 година бюджетният дефицит в България беше 4,4 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП), доста над Маастрихтския критерий за 3%. След орязване на държавните разходи и провеждането на пенсионна реформа, с която възрастта за пенсиониране бе вдигната с две години, бюджетният дефицит се сви до под 1% през миналата година.

При това България записа 12 последователни тримесечия на икономически ръст и е една от едва четири държави с подобно постижение в Европа.

Ограничаването на разходи означава просто правителствата да харчат толкова, колкото получават – или поне приблизително. Когато става дума за семейния бюджет, хората са съгласни с този принцип.

Наскоро проведено проучване в България показва, че едва 17% от анкетираните биха взели кредит, с който семейството им да премине през кризата. Когато става дума за държавно ниво обаче, 58% искат по-щедър бюджет. Някой друг би трябвало да плати сметката на правителството.

Мнозина анализатори смятат, че правителството на Бойко Борисов, в което аз бях вицепремиер и финансов министър, падна от власт заради стремежа към фискална консолидация. Истинската причина обаче е неуспехът да са се реформират сектори като енергетиката и здравеопазването и на тях също да им се наложи ограничаване на разходите.

Протестите, които предизвикаха оставката на правителството, започнаха през февруари заради повишените цени на електричеството. Те бяха наложителни въпреки непрекъснато увеличаващата се неефективност на енергийния сектор. Към електрическата мрежа непрекъснато се добавяха скъпи мощности, чиито загуби трябваше да се покриват от държавната електрическа компания.

Изборът беше между увеличение на цените, за да се спасят енергийните компании от фалит, или да се проведе дълго отлаганата реформа. Регулаторът избра първия вариант.

Здравеопазването е друг нереформиран сектор. Под натиска на фармацевтични компании, медицински асоциации и синдикати предишните правителства неотклонно увеличаваха разходите за здравеопазване. Въпреки това обаче усещането за качество на услугата се влошаваше – внушителните 93% от българите заявяват, че здравните услуги не са адекватни.

Всеки опит за реформа по време на управлението на правителството бе посрещан с призив за смяна на здравния министър. Така четирима дойдоха и в крайна сметка си тръгнаха, без да изпълнят своята задача.

Последна актуализация: 10:37 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

48
rate up comment 3 rate down comment 2
tonitov
преди 11 години
Той е гении, че ги запази, а не ги понижи, както в повечето страни в Европа не устояха на кризата и понижиха и то с истински икономики,а не с далавераджийска, като нашата. Ако беше бесепето отново два долара пенсии и щяха да ни проглушат ушите,че в тази жестока криза не е по силите на една партия да управлява и беш за трети път от властта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 3 rate down comment 2
jelenski
преди 11 години
Знатният екзектор на българската икономика де не даваше пенсии и детски и ни държеше на минимум, за да може да печелят монополите и олигарсите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 4 rate down comment 3
bgMan
преди 11 години
Щом Р. Овч. и Другари не са зад решетките АЗ не давам Дянков да ходи там преди посочените Другари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 6 rate down comment 10
jelenski
преди 11 години
Дянков трябва да е зад решетките, а не да дава интервюта. Той е единственият министър на финансите, който замрази пенсиите, заплатите и детските, но наду здраво цените, докато междувременно точеше НЗОК!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 24 rate down comment 5
MVA123
преди 11 години
Дянков е прав за много неща, глупости не пишете за строителство и тям подобни. Всичко, което се строи е до 80 % с чужди пари. Тези, които ги дават не искат да ни плащат харчовете за здравеопазване и пенсии. Популистки глупости не пишете. Този, който в момента отговаря за здравеопазването кажа нещо умно. Парите отиват не за този, който плаща, а за всички, когато парите са за плащащите, ще са повече от достатъчно, за останалите има Републикански бюджет и социални болници. Що се отнася до пенсиите, в пресата написаха, че 19 милиарда е дефицитът. Тези пари ги плащаме всички ние с нашите данъци, а парите на бедните пенсионери са във велики комунистически проекти, като Радомир, Кремиковци и други галактически проекти на великите комунистически глави, като Сергейчо, които се е заредил пак да управлява .Боже опази
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 8 rate down comment 18
vlado157
преди 11 години
Дянков във всяко отношение е прав само дето изпуска един факт от нашата действителност.Ако бяха крали по малко от "грандиозното" строителство,което правиха щеше да има достатъчно пари за пенсии и здравеопазване.А върха на сладоледа беше безумното увеличаване на таксите особено при износа на еленергия,което практически го спря,само и само да докажат ,че са били прави са спиране на проекта Белене.Айде през тази светлина да погледнем макроикономическите показатели.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 25 rate down comment 3
Сините камъни
преди 11 години
Какво написа Дянков до ЕК/ ЕС Брюксел, което разгневи висшестоящите там и ББ трябваше специално да "покрива" стореното. Ако се разбере съдържанието на това писмо, поне аз за първи път чувам някой да им се озъби на тия канцеларски мишки, Дянков може да стане отново желан в политиката. Най-малкото, защото има собствено мнение ми е по-симпатичен от всеки, който само повтаря " ЕС иска от нас".... Въпросът е, какво ние искаме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 5 rate down comment 1
Ricco
преди 11 години
Така де - икономиката е кръг и няма начало и край за да кажем това е причина или следствие - в един момент е причина, в следващия е следствие. Но няма как да игнорираме ролята на централните банки. Най-пресен пример японската централна банка - срути ли йената? Срути я и това ще повлече цените в Япония нагоре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 5 rate down comment 2
deant
преди 11 години
Причината и следстието са двустранно свързани. Разбира се ЦБ искат да контролират инфлацията. В повечето случаи т.н. контрол са някакви статистичиски еквилибристики. Същото, както нашата банка обяви че имало дефлация... Айде някой друг път. Истината е че немогат да я контролират, но си мислят, че го правят. Тя е резултат от нездравата среда. Странно как когато нещо се движи нагоре-надолу по графиките на търсене-предлагане му казват, че било инфлация дефлация. Все едно от свише е дадено право на даден индивид да има Мерцедес примерно, само щото е европеец.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 5 rate down comment 1
Ricco
преди 11 години
...Съответно наличието на инфлация оказва влияние на поведението на икономическите субекти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още