НСИ ревизира ръста на БВП за второто тримесечие от 0,2% до 0,3% спрямо предходното. На годишна база повишението си остава 0,5%, показват сезонно изгладени данни на статистическият институт.
През второто тримесечие на 2012 г. БВП възлиза на 19 млрд. лв. по текущи цени. Брутната добавена стойност (БДС) е 16,4 млрд. лв., като намалява с 0,3% на годишна база. В нея влизат секторите услуги, индустрия и аграрен, които са със дял в БВП от съответно 52,8%, 28,8% и 4,7%.
Разликата между БДС и БВП са данъците и субсидиите, които са за 2,6 млрд. лв. през второто тримесечие на 2012 г. и формират 13,7% от БВП. Те се увеличават с 5,1% на годишна база и носят ръста на БВП с 0,5%.
Изменение на БВП на г. база в %
Годишни изменения
Динамиката на брутната добавена стойност се определя от регистрирания растеж в аграрния сектор - с 9,6%, в промишлеността - с 1,3%, в търговията, транспорта, хотелиерството и ресторантьорството - с 0,9%, във финансовия сектор - с 3,2%, в професионалните дейности и научните изследвания - с 13,3%, в операциите с недвижими имоти - с 2%.
Строителството запазва равнището си спрямо съответното тримесечие на предходната година. Създаването и разпространението на информация, държавното управление, образованието, хуманното здравеопазване, социалната работа и другите услуги имат отрицателен принос в добавената стойност и отчитат намаление през разглеждания период.
По отношение на компонентите на крайното използване принос за регистрирания положителен икономически растеж има индивидуалното потребление с 2,9%. Според анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ), този ръст може да се дължи на изсветляването на икономиката след свързването на касовите апарати с НАП.
Колективното крайно потребление отчита спад спрямо съответното тримесечие на предходната година с 1%. Вносът на стоки и услуги отбелязва ръст от 8,6% спрямо съответното тримесечие на предходната година, а износът нараства с 3,9%.
Тримесечни изменения
По предварителни данни за второто тримесечие на 2012 г. крайното потребление бележи ръст от 2,4% спрямо предходното, а бруто образуването в основен капитал нараства с 1,5%. Същевременно износът и вносът на стоки и услуги се увеличават съответно с 3,4 и 7,6%.
преди 12 години А за допълнение виж фин. параметри политиката е една от най-добрите, така че ...... А в БГ всичко е приватизирано, така че пак в изходна позиция се връщаме :) Наистина ли си 94 набор? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Е гледай сега как хубаво си противоречиш ама то от не разбиране. Та този твои д-вен капитализъм се захранваше от западни капитали до 2008, после дойде световната криза и този капитал, част от света реши напусне БГ и по тази линия Дъражвният ти капитализъм забуксува, а пък западния капитализъм. е на път да стане социализъм, ако не го оставят да мине по пътя на естесвения капитализъм или иначе казано разпад на ЕЗ. И там ли си е пуснал Бойко пипалата, ех тази промивка, прече за трезва преценка отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Световната финансова криза е само оправданието за лошата финансова политика на правителството. Финансовата криза засяга повече т.нар пазарни икономики, в които държавата има изключително малка роля. В България има един държавно контролиран капитализъм, има няколко големи предприятия, тясно свързани с управляващите. За приватизация и дума не може да става. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ти нарочно ли забравяш - световната рецесия и оттегляне на десетки милярди капитал от БГ + един два пукнати балона :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години До идването на власт на ГЕРБ, всичко е ОК с растежа. Вижте оттам нататък....ред е да се махат. Знам, че в България не можем да избираме между лошо и добро, но в случая бих избрал по-малкото зло, а то е партия, различна от ГЕРБ. Бих предпочел ляво правителство, пред уж демократичното сегашно управление. отговор Сигнализирай за неуместен коментар