IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Банките: Пари има, проекти няма

Банковата система не може сама да генерира икономически ръст, той трябва да дойде от реалния сектор, смятат банкери

15:32 | 28.06.12 г. 125
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Банките: Пари има, проекти няма

Големият проблем на кредитния пазар в момента не е липсата на пари, а липсата на добри проекти, които да бъдат финансирани. Около тази теза се обединяват ръководителите на някои от най-големите банкови институции, опериращи в България.

Трябва да е ясно, че банковата система не може сама да генерира икономически ръст, тъй като банките не са част от реалния бизнес и по-скоро биха могли да подпомагат, отколкото да са двигатели, смята Левон Харпанцумян, изпълнителен директор на УниКредит Булбанк.

Наличието на стабилна банкова система е необходимо за постигането на ръст, но не е достатъчно само по себе си, смята и ръководителят на централната банка Иван Искров.

„Търговските банки са финансов посредник, те не са представители на реалния бизнес и сами по себе си не могат да доведат до растеж. Те са обслужващ фактор за реалния бизнес, който трябва да има своите предпоставки за развитие”, заяви по време на дискусия вчера Искров.

В момента има стремеж банките да се се изкарат виновни за всичко, което неуспешно се случва в икономиката. Не така обаче беше когато икономиката растеше, а тогава похвалите отсъстваха, посочи Хампарцумян.

Той е категоричен, че банките са среда, която следва успеха, помага му, но не може да го създаде изкуствено.

В момента изискванията за капиталова адекватност на банките в България са едни от най-високите и финансовите институции имат не само сериозни буфери срещу бъдещи рискове, а и значителен капитал, който би могъл да подкрепи експанзия на икономиката, посочи Момчил Андреев, изпълнителен директор на Райфайзенбанк България.

На този етап обаче липсват добрите проекти, които да бъдат финансирани, посочи Андреев.

Не са редки случаите, когато банките получават упреци, че лихвите по кредитите не спадат с такава скорост, с каквато спада цената на привлечения ресурс. Момчил Андреев обаче обясни, че в момента първокласните български фирми получават същите условия, каквито и големите международни компании.

Лихвите спадали и при кредитите за малките и средни предприятия, като според него в момента те вече „са почти до нивото на приемливия риск”. Причина за това е фактът, че всички банки ухажват фирмите, които успяват да поддържат доброто си представяне.

Много от бизнесмените са подценили сериозността на кризата, забавили са се с продажбата на активи и са действали по недобре преценени бизнес планове, смята Андреев. В момента това се отразява на способността им да обслужват задълженията си, а оттам се увеличават и лошите кредити.

Подобно мнение изрази и Васил Христов, изпълнителен директор на Първа инвестиционна банка. Според него много от фирмите са допуснали грешка, като не се продавали навреме. Друг негативен момент е и това, че много от тях са изграждали бизнес плановете си на база три-четири успешни години, след което са екстраполирали резултатите си и за кризисните години.

Към момента не може да се каже, че кризата се завръща, смята Христов. По-скоро трябва да се говори не, че в момента има криза, а да се признае, че живеем в нова икономическа реалност, съветва той.

Той е категоричен, че в момента банките имат пари и усилено търсят добрите проекти, в които да се инвестират.

Каква е ролята на банките за икономическия растеж? Липсата на проекти ли спъва кредитирането или има други причини? Очакваме вашите коментари на адрес info@investor.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:42 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

82
rate up comment 2 rate down comment 0
george_tn
преди 12 години
тези 600-1200% в имотите, всеобхватното изкривяване, включително морално дойде именно ЧРЕЗ кредитирането на всеки решил да спекулира. Справедливо беше банките да понесат всички загуби, а банкерите да си влязат по затворите, за да се овъзмездят загубите на вложителите ви. Защото виновни са точно ПОСРЕДНИЦИТЕ със своята безотговорност. Но какво стана. Излизат лобитата с някакви мантри за банковата стабилност и хоп държавата застава зад вас. И това е по фаталната грешка която умъртви окончателно икономиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
81
rate up comment 3 rate down comment 0
data
преди 12 години
Това във връзка с политиката на Райфайзен ли го казваш ? Когато силово натиснаха клиентите си да си превалутират заемите ? Или на Пощенска реално доведоха до фалит доста хора като им отказаха "джоб" във кредити те ? Годоря за суми от порядъка на 30-40 хил ? Истината е че банките натиснаха клиентите си и им прехвърлиха 100 % от рисковете , но не се притеснявай банките ще си платят , дори воплите в статията че проекти НЯМА е доказателство за това . Жалкото е че беше започнало да се формира някаква кредитна култура , макар и доста първична и стихийна и сега беше тотално унищожена . А по повод прегряването и политиката на БНБ - добре е да прочетеш за политиката на Китайската Централна Банка и тяхната дуржава при надигането на техния имотен балон . Или смяташ че е нормално в страна с никаква кредитна култура да се оставят банките да раздават кредити с НУЛЕВО само участие на хора с доходи който планират да ги получават в продължение на 30 г ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
80
rate up comment 1 rate down comment 0
STRAHO
преди 12 години
29.06.2012 19:35 СтатияСтиглиц: Банките могат да изкривят демокрациятаФинансовите институти изгубиха пари от много реални инвестиции, но всичките им политически инвестиции се изплатиха Като по поръчка дойде за мен тази статия! Тук е обяснено добре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
79
rate up comment 1 rate down comment 0
STRAHO
преди 12 години
" Коментирайки скандала около манипулирането на Libor, който се използва като референтен курс за определяне на лихвата при различни банкови операции, обхванал британските Barclays и Royal Bank of Scotland, Стиглиц изтъква, че реформирането на финансовите пазари без съмнение е най-належащият проблем пред глобалната икономика.Неравенството произтича от тези, които се опитват да откраднат по-голямо парче от баницата чрез похвати, които на практика вредят на икономиката, коментира Стиглиц." и така нататък.... Прочети статията. От *** е цитата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
78
rate up comment 1 rate down comment 0
STRAHO
преди 12 години
"Стиглиц: Банките могат да изкривят демокрациятаФинансовите институти изгубиха пари от много реални инвестиции, но всичките им политически инвестиции се изплатиха"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
77
rate up comment 0 rate down comment 0
STGEORGE
преди 12 години
"Същият този регулатор който позволи банките едностранно да си формират лихвените проценти така както им изнася "Всяка Банка си публикува методиката по която се изчислява БЛП!Не ми е известно някой Стоителна фирма да е публикувала начина по който си формира цените - там всичко е на ПАЗАРНА ОСНОВА! Факт е че себестойността на 1 кв.м е 170-250 EUR , а се продаваше на 1000 - 2500 EUR!т.е. м/ду 600%-1200%! ЩО НЕ РЕВАХТЕ ТОГАВА ЧЕ ИМА БАЛОН НА ЦЕНИТЕ! Ами търчахте да теглите кредити и сега Банките са Ви виновни!Да не говорим че Кризата (балона) за почна от САЩ - там където лихвите от край време са ниски! Явно теорийките Ви доста издишат!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
76
rate up comment 0 rate down comment 3
STGEORGE
преди 12 години
" ....да следи дали икономиката не прегрява , а имаше ясни сигнали че това е факт и не направи нищо ...."ГРЕШИШ! Явно паметта ти е доста слаба!НА 19/7/2007 година БНБ УВЕЛИЧИ минималният задължителен резерв на Банките от 8% на 12 % - ИМЕННО ЗА ДА ОХЛАДИ РАЗДАВАНЕТО НА КРЕДИТИ! В края на 2008 го намали от 12% на 10%, а в началото на 2009 за привлечените средства от Чужбина го направи на 5%!Може би реакцията на БНБ беше закъсняла ама нека да си припомним каква беше реакцията тогава - "Откъде-накъде БНБ ще ми ограничава раздаването на кредити! Лихвите можеха да паднат още и много други да получат ефтини кредити....т.н."АМИ СВИКНЕТЕ С ФАКТА ЧЕ ЛИХВИТЕ КАКТО ПАДАТ ТАКА И СЕ ВДИГАТ!И ЗАТОВА СИ ИМА ОБЕКТИВНИ РЕАЛНОСТИ - ДАЛИ ВИ ХАРЕСВАТ ИЛИ НЕ ТОВА СИ Е ВАШ ПРОБЛЕМ!"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
75
rate up comment 2 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 12 години
За да има проекти трябва среда - висококвалифициран нископлатен труд, огромни пазари и суровини.Това са условията при които ще вирее бизнесът на бъдещето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
74
rate up comment 4 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 12 години
Последния проект беше балон и банките охотно го финансираха - а за по предишен успешен не се сещам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
73
rate up comment 2 rate down comment 0
data
преди 12 години
Това са фактите . Сега си ще си ближем раните 5 г, и така до следващия балон . Но не мога да гледам онова мазно *** да ми обяснява че банкова система била стабилна щото банковия надзор бил много стриктен . Банковата система е стабилна щото баба знае 2 и 200 , то голям надзор голямо нещо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още