IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Банките: Пари има, проекти няма

Банковата система не може сама да генерира икономически ръст, той трябва да дойде от реалния сектор, смятат банкери

15:32 | 28.06.12 г. 125
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Банките: Пари има, проекти няма

Големият проблем на кредитния пазар в момента не е липсата на пари, а липсата на добри проекти, които да бъдат финансирани. Около тази теза се обединяват ръководителите на някои от най-големите банкови институции, опериращи в България.

Трябва да е ясно, че банковата система не може сама да генерира икономически ръст, тъй като банките не са част от реалния бизнес и по-скоро биха могли да подпомагат, отколкото да са двигатели, смята Левон Харпанцумян, изпълнителен директор на УниКредит Булбанк.

Наличието на стабилна банкова система е необходимо за постигането на ръст, но не е достатъчно само по себе си, смята и ръководителят на централната банка Иван Искров.

„Търговските банки са финансов посредник, те не са представители на реалния бизнес и сами по себе си не могат да доведат до растеж. Те са обслужващ фактор за реалния бизнес, който трябва да има своите предпоставки за развитие”, заяви по време на дискусия вчера Искров.

В момента има стремеж банките да се се изкарат виновни за всичко, което неуспешно се случва в икономиката. Не така обаче беше когато икономиката растеше, а тогава похвалите отсъстваха, посочи Хампарцумян.

Той е категоричен, че банките са среда, която следва успеха, помага му, но не може да го създаде изкуствено.

В момента изискванията за капиталова адекватност на банките в България са едни от най-високите и финансовите институции имат не само сериозни буфери срещу бъдещи рискове, а и значителен капитал, който би могъл да подкрепи експанзия на икономиката, посочи Момчил Андреев, изпълнителен директор на Райфайзенбанк България.

На този етап обаче липсват добрите проекти, които да бъдат финансирани, посочи Андреев.

Не са редки случаите, когато банките получават упреци, че лихвите по кредитите не спадат с такава скорост, с каквато спада цената на привлечения ресурс. Момчил Андреев обаче обясни, че в момента първокласните български фирми получават същите условия, каквито и големите международни компании.

Лихвите спадали и при кредитите за малките и средни предприятия, като според него в момента те вече „са почти до нивото на приемливия риск”. Причина за това е фактът, че всички банки ухажват фирмите, които успяват да поддържат доброто си представяне.

Много от бизнесмените са подценили сериозността на кризата, забавили са се с продажбата на активи и са действали по недобре преценени бизнес планове, смята Андреев. В момента това се отразява на способността им да обслужват задълженията си, а оттам се увеличават и лошите кредити.

Подобно мнение изрази и Васил Христов, изпълнителен директор на Първа инвестиционна банка. Според него много от фирмите са допуснали грешка, като не се продавали навреме. Друг негативен момент е и това, че много от тях са изграждали бизнес плановете си на база три-четири успешни години, след което са екстраполирали резултатите си и за кризисните години.

Към момента не може да се каже, че кризата се завръща, смята Христов. По-скоро трябва да се говори не, че в момента има криза, а да се признае, че живеем в нова икономическа реалност, съветва той.

Той е категоричен, че в момента банките имат пари и усилено търсят добрите проекти, в които да се инвестират.

Каква е ролята на банките за икономическия растеж? Липсата на проекти ли спъва кредитирането или има други причини? Очакваме вашите коментари на адрес info@investor.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:42 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

92
rate up comment 0 rate down comment 0
STGEORGE
преди 12 години
Наисина не съм запознат с практиките на във въпросните Банки ама едва ли от банките са казвали на клиентите си "Я вземи да си изкараш една фалшива бележка за доходите та да взема да ти отпусна кредит който няма да можеш да изплащаш и след това ще има да те гоня по съдилищата да си върна парите...!" Да не говорим че отпускането на кредити (поне при мен) е компютъризиран процес (именно за да се избегне субиктивната оценка) основан на 72 критерия включващи не само доходите на кандидата ами и доколко фирмата в която работи изплаща редовно заплатите, дали е замесена в някакви скандали и др,..... е за съжаление няма как да знаеш кои са основните партньорите на тази фирма и доколко те могат да създадат проблеми).Да не говорим че Банковата система е най-наблюдаваната от най-различни институции!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
91
rate up comment 0 rate down comment 0
STGEORGE
преди 12 години
"И никой нямаше да остави длъжниците да се измъкнат изхарчили чуждите пари, освен ако не стане хиперинфлация, но тя не зависи от вас, а от печатарите."Ами то точно това е целта на занятието да се Демонизират Банките!За да може да им се наложи някакъв изкуствено манипулиран ОЛП, след което да се ограбят спестяванията на хората ч/з хиперинфлация - как точно се е манипулирал ОЛП в миналото съм описал в постингите си под статията:"Васил Велев: Банките трябва да спрат да се държат като НАП" а също така и каква схема може да разиграе М.Кунева ако реши да изпълни всички простотии които ги говори! Все пак е политик, и като такъв едва ли ще изпълни нещо - просто си търси шарани които да гласуват за Нея! Да не забравяме че е от котилото на Царя който знаем как ни оправи за 800 дни!А печатницата за пари отдавна е пусната!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
90
rate up comment 0 rate down comment 0
data
преди 12 години
"А що се отнася да тези 25% лоши кредити - би ли ми казал колко от тях се дължат на НЕИЗПЛАТЕНИ ЗАПЛАТИ; на НАМАЛЕНИ ЗАПЛАТИ или останали без работа хора ?!"Тука наистина ме разсмя!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
89
rate up comment 4 rate down comment 0
data
преди 12 години
нещо наистина не си в час отпускането на кредити на база черно счетоводство беше практика в Прокредит и Райфайзен и това стана възможно именно защото БНБ блееше дали волно или неволно .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
88
rate up comment 2 rate down comment 0
george_tn
преди 12 години
точно така. И никой нямаше да остави длъжниците да се измъкнат изхарчили чуждите пари, освен ако не стане хиперинфлация, но тя не зависи от вас, а от печатарите. Най - важното беше, вие да сте по затворите, за да е ясно кой е виновен и че има възмездие за тарикати и некомпетентни зомбита.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
87
rate up comment 0 rate down comment 0
STGEORGE
преди 12 години
"Или да се отпускат кредити на база "черно" счетоводство ...."БАНКИТЕ никога не са отпускали кредити на база Черно счетоводство - напротив едно от основните условия за отпускане на кредит беше да са платени всички дължими Данъци и Осигуровки!,(и благодарение на това редица Тарикати бяха принудени да си платят Здравните осигуровки!).Ама ти нямаше как да видиш какви Циркове се разиграваха в банковите салони - "Ква си ти *** че ще ме питаш дали съм си платил осигуровките - ей сега ще кажа на шефа ти да те уволни! Тук си за да ми дадеш кредит - не да ти се отчитам" - подобни скандали имаше по 10-тина на ден! И ТОГАВА ВСИЧКИ ПИЩЯХТЕ ЧЕ ИЗИСКВАНИЯТА НА БАНКИТЕ СА ПРЕКАЛЕНО ВИСОКИ, ЧЕ КРЕДИТИТЕ СА НЕДОСТЪПНИ И ЧЕ СЕ РАЗДАВАТ САМО НА СВОИ ХОРА! И ЧЕ "ОБЩЕСТВЕНАТА" ФУНЦИЯ НА БАНКИТЕ Е ДА РАЗДАВА ДОСТЪПНИ КРЕДИТИ НА ВСИЧКИ!А що се отнася да тези 25% лоши кредити - би ли ми казал колко от тях се дължат на НЕИЗПЛАТЕНИ ЗАПЛАТИ; на НАМАЛЕНИ ЗАПЛАТИ или останали без работа хора ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
86
rate up comment 0 rate down comment 2
STGEORGE
преди 12 години
"Справедливо беше банките да понесат всички загуби, а банкерите да си влязат по затворите, за да се овъзмездят загубите на вложителите ви. Защото виновни са точно ПОСРЕДНИЦИТЕ със своята безотговорност"Аха много "точно" казано!;Вложителите - ДА ПИЯТ ЕДНА СТУДЕНА ВОДА!Банкерите - Е ЗАТВОРА !А ние Кредитополучателите - ДА ХАРЧИМ ЧУЖДИТЕ ПАРИ НАВОЛЯ И НИКОЙ ЗА НИЩО ДА НЕ НИ ТЪРСИ!Е това е мечтата на всеки "почтен" човек в БГ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
85
rate up comment 2 rate down comment 0
data
преди 12 години
И да те питам след като си обеден , че банковите регулации са били толкова ефективни : как така при толкова ефективна уредба и навремени и правилни действия от страна на БНБ се оказа че в България всеки ЧЕТВЪРТИ кредит е проблемен ? Къде бях вие "професионалните" банкери че не видяхте че всеки 4-ти гашник който се мъкне в офисите ви не може да управлява ЧУЖДИТЕ пари който му давате ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
84
rate up comment 2 rate down comment 0
data
преди 12 години
Въпреки опасенията на управляващите от последствия в дългосрочен план от кредитния бум, целта на правителството да запази кредитния годишен ръст под 20% изглежда нереалистична. В края на годината се очаква той да е 50%.Въпреки че има слухове, че правителството скоро ще увеличи минималните задължителни резерви до 15%, е малка вероятността мярката да доведе до осезаеми резултати.Това от една страна се дължи на факта, че повечето банки на българския пазар са чуждестранни и използват методи за заобикаляне на минималните задължителни резерви, регистрирайки част от заемите извън страната, по мнението на индустриалец, цитиран от OBG.Тази статия е от 2007 г. И не ми пиши повече какви мерки са били взети , защото отговора е по скоро : Никави
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
83
rate up comment 2 rate down comment 0
data
преди 12 години
Или да се отпускат кредити на база "черно" счетоводство , като по този начин реално банковата система ерозира държавната такава ? И смяташ това за нормално ? Същите тези банки реално подтикваха хората да вземат необезпечени , и не обмислени кредити само заради собствената си облага , заради бонусите и ръста на акциите . Къде е обществено значимата роля на банките за конрол щенията на обществото ? Знаеш ли защо дойде кризата ? Поради една простичка истина : банките започнаха да преследват КРАТКОСРОЧНИ интереси , а това вярвай ми е в разрез с обществената им функция . А сега си отговори кой допусна всичко това да се случи ? Били вдигнали минималните резерви ? Че банките моментално го заобиколиха това , паричното предлагане въобще не се сви ! Някой неща не са удобни за банкерите , но това не може да промени фактите .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още