IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Банките: Пари има, проекти няма

Банковата система не може сама да генерира икономически ръст, той трябва да дойде от реалния сектор, смятат банкери

15:32 | 28.06.12 г. 125
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Банките: Пари има, проекти няма

Големият проблем на кредитния пазар в момента не е липсата на пари, а липсата на добри проекти, които да бъдат финансирани. Около тази теза се обединяват ръководителите на някои от най-големите банкови институции, опериращи в България.

Трябва да е ясно, че банковата система не може сама да генерира икономически ръст, тъй като банките не са част от реалния бизнес и по-скоро биха могли да подпомагат, отколкото да са двигатели, смята Левон Харпанцумян, изпълнителен директор на УниКредит Булбанк.

Наличието на стабилна банкова система е необходимо за постигането на ръст, но не е достатъчно само по себе си, смята и ръководителят на централната банка Иван Искров.

„Търговските банки са финансов посредник, те не са представители на реалния бизнес и сами по себе си не могат да доведат до растеж. Те са обслужващ фактор за реалния бизнес, който трябва да има своите предпоставки за развитие”, заяви по време на дискусия вчера Искров.

В момента има стремеж банките да се се изкарат виновни за всичко, което неуспешно се случва в икономиката. Не така обаче беше когато икономиката растеше, а тогава похвалите отсъстваха, посочи Хампарцумян.

Той е категоричен, че банките са среда, която следва успеха, помага му, но не може да го създаде изкуствено.

В момента изискванията за капиталова адекватност на банките в България са едни от най-високите и финансовите институции имат не само сериозни буфери срещу бъдещи рискове, а и значителен капитал, който би могъл да подкрепи експанзия на икономиката, посочи Момчил Андреев, изпълнителен директор на Райфайзенбанк България.

На този етап обаче липсват добрите проекти, които да бъдат финансирани, посочи Андреев.

Не са редки случаите, когато банките получават упреци, че лихвите по кредитите не спадат с такава скорост, с каквато спада цената на привлечения ресурс. Момчил Андреев обаче обясни, че в момента първокласните български фирми получават същите условия, каквито и големите международни компании.

Лихвите спадали и при кредитите за малките и средни предприятия, като според него в момента те вече „са почти до нивото на приемливия риск”. Причина за това е фактът, че всички банки ухажват фирмите, които успяват да поддържат доброто си представяне.

Много от бизнесмените са подценили сериозността на кризата, забавили са се с продажбата на активи и са действали по недобре преценени бизнес планове, смята Андреев. В момента това се отразява на способността им да обслужват задълженията си, а оттам се увеличават и лошите кредити.

Подобно мнение изрази и Васил Христов, изпълнителен директор на Първа инвестиционна банка. Според него много от фирмите са допуснали грешка, като не се продавали навреме. Друг негативен момент е и това, че много от тях са изграждали бизнес плановете си на база три-четири успешни години, след което са екстраполирали резултатите си и за кризисните години.

Към момента не може да се каже, че кризата се завръща, смята Христов. По-скоро трябва да се говори не, че в момента има криза, а да се признае, че живеем в нова икономическа реалност, съветва той.

Той е категоричен, че в момента банките имат пари и усилено търсят добрите проекти, в които да се инвестират.

Каква е ролята на банките за икономическия растеж? Липсата на проекти ли спъва кредитирането или има други причини? Очакваме вашите коментари на адрес info@investor.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:42 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

52
rate up comment 0 rate down comment 1
STGEORGE
преди 12 години
Няма какво да питам KreditKiller - видях му мижавото сайтче !Всичко на всичко 3 случая и то неприключени т.е не са стигнали до 3-та инстанция! Особенно интересен е случаят показан по BTV - ами там човекъ си го каза ясно в ефир:"Спечелих делото защото съдията също има кредит към Банката!" - извинявай след тази реплика за ПРАВОСЪДИЕ ЛИ ГОВОРИМ или за СЪДЕБНА КОРУПЦИЯ ?! А ако си говорим за това как да прецакаме Банките далеч по-просто и ефтино е просто някой чиновник в съда да ти ИЗГУБИ изпълнителният лист - случаите са в 100-тици пъти повече от посочените от kreditkiller!Иначе няма как да не се "насладиш" на малоумието на българските съдии:" .. Банката има обективни причини да вдигне лихвите по кредитите, ама клиента също е засегнат от кризата затова решаваме да не му се вдига лихвата..." - егати простотията!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 2 rate down comment 0
supertrader
преди 12 години
Е не може банките да се финансират на 1% от ЕЦБ , пък да искат 10% лихва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 1 rate down comment 1
STGEORGE
преди 12 години
Ами прочети коментарите ми под въпросната статия!А на господим В.Велев че кажа:"В БАНКИТЕ НЕ РАБОТЯТ ***" - значи Банката му предоставя паричен ресурс за което е поела отговорност пред Вложителите си. Той се разпорежда със тях както си иска и накрая иска Банката да поеме отговорност за неговите действия като менажер! Е такива Балами няма!Аз бих посъветвал НАП да вземе да се позаинтересува от финансовите отчети които фирмите предоставят на Банките - тогава да видим какво шоу ще стане!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 2 rate down comment 1
STGEORGE
преди 12 години
" А за съкращевия на разходите пера има много , например лихвите по депозитите може да се понижат драстично , тези които си държат парите по депозити очевидно нямат идея в какво друго да ги инвестират" т.е. ИСКАМЕ БАНКИТЕ ДА ОГРАБЯТ ВЛОЖИТЕЛИТЕ СИ И ДА НИ ДАДАТ ПАРИТЕ ИМ НА НАС ТАРИКАТИТЕ ЩОТО НИЕ ЗНАЕМ КАКВО ДА ГИ ПРАВИМ А ТЕЗИ *** НЕ ЗНАЯТ И СЛЕДОВАТЕЛНО НИЕ ИМАМЕ МОРАЛНО ПРАВО ДА ИМ ГИ ВЗЕМЕМ (ама ако може Банките да го направят а ние да си гледаме Авантата)Е ТОВА ВИ Е ЦЯЛАТА БИЗНЕС КУЛТУРА - КОГО ДА ПРЕЦАКАМЕ И КОГО ДА ИЗМУФТИМ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 0 rate down comment 0
nns
преди 12 години
това което банките, медиите и страхливите управляващи причиниха на икономиката на България 2008-2009г. дъъълго ще им се връща - на медиите много по-дълго , банките след4-5 г ще живнат, ама пък и за какво им са проекти те как четвърта година без проекти карат само бой по старите длъжници до посиняване и който оживее и високи лихви по депозитите му е майката. Левончовците сега трябва главите си да измъкнат от гъзовете наначалниците а това е трудно след толкова години тъмнина :))Да свикват да карат без проекти по лесно ще им е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 1 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Колко хора са си праили сметки за кредити при лихвите описани в договора? И след няколко години хоп лихвите по 2, айде моля ти се, чешем си езиците за едни и същи глупости всеки път.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 1 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
О... съмнения за подвеждаща реклама? О съмнения за работеща съдебна система? СЕМ се активизира само когато се говори против властта или за секс. Не ми говори за истини от учебника, като "банката не ви е виновна" и "има си съд". Това са само празни думи. Питай kreditkiller за осъдени банки. Верно има ги, но това че са осъдени само показва колко некоректни са. Това което и аз казвам. Това за срещане на интереси го говори на някой друг в някой друг форум. С този банков картел има само 1 интерес. И мойта теза е, че трябва кредитирането да се третира като лихварство. Не да се надлъгваме за 30 години живот на човек, през които трябва да бъде скубан.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 0 rate down comment 0
STRAHO
преди 12 години
цитат. ...investor.bg " Васил Велев: Банките трябва да спрат да се държат като НАПНужно е да се спре с практиката за определяне на базов лихвен процент и банките да започнат да поемат част от риска на клиентите си, смята председателят на АИКБ "....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 1 rate down comment 0
supertrader
преди 12 години
Добри инвестиционни планове има много , проблема е че трябва да се финансират дългосрочно , а банките са провалени дългосрочни кредитори. А за съкращевия на разходите пера има много , например лихвите по депозитите може да се понижат драстично , тези които си държат парите по депозити очевидно нямат идея в какво друго да ги инвестират. Въпрос на цена е , лихва от порядъка на 5% в момента е висока. По отношение на строителството , държавата има несвършена работа и аз не бих инвестирал в строителство в презастроените места , защото няма гаранция че те няма да се насипят тотално с бетон и тези средства да отидат на вятъра и да се похабят. Няма данък , който да възпира презастрояването. Това е нещо много лошо и банките всъщност приемат като обезпечение тези имоти , които могат да се превърнат в ***. Проблемите са адски много и нищо не се прави , липсата на добра воля както от страна на държавата , така от страта на банките като итвеститор от последна инстанция е ФАКТ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 0 rate down comment 0
STGEORGE
преди 12 години
Ами ако не се лъжа и сега подвеждащата реклама е забранена!Ако имаш такива подозрения оплачи се на съответните органи и това е!Що се отнася до прецакването - ами грамотни сте - четете, питайте, коментирайте и като не Ви харесва не пописвайте! Никой не може да те накара да теглиш кредит насила!Крайно време е българският Бизнес да престане да се държи инфантилно и все някой друг да му е крив! Ситуацията в страната е такава и такава; това което може да се направи е това и това; Банките си имат мение по въпроса - Бизнеса също; Банките си имат интереси и Бизнеса също! Ако интересите се срещнат ОК! Ако не - Здраве да е!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още