IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще сработят ли мерките на Дянков за понижение на лихвите за граждани?

Всяка намеса на държавата при определянето на лихвите, не само че няма да ги намали, но е възможно и да оскъпи кредитите, смята Емил Хърсев

08:23 | 10.02.12 г. 43
Автор - снимка
Създател
Ще сработят ли мерките на Дянков за понижение на лихвите за граждани?

Симеон Елазаров - изпълнителен директор на Софийска стокова борса (ССБ):

При евентуалното въвеждане на изискване за определяне на лихвата за потребителски и жилищни кредити спрямо EURIBOR или SOFIBOR, ще е много трудно това да се спазва на практика съвсем точно, защото тези индикатори са „плаващи“ и лихвите ще трябва да се преизчисляват постоянно.

Иначе и сега у нас има големи кредитополучатели, главно фирми, чиито лихви по кредити зависят от един от двата индикатора. Но в тези договори за отпускане на кредити има и допълнителни клаузи, в много случаи показващи колко над основния индикатор може да нарасне лихвата.

Бих казал, че въвеждането на определяне на лихвата спрямо EURIBOR или SOFIBOR едва ли ще помогне за намаляване на лихвите по кредитите, защото те зависят и от други фактори, като един от важните е рискът. При нашите икономически условия не може да се разчита на същата икономическа стабилност и предсказуемост като в Дания например, затова и тук лихвите са по-високи.

Що се отнася до предложението за намаляване или премахване на таксите за оценка на имущество - видовете банкови такси би трябвало да определя БНБ, а не държавата.

А регулиране и на малките кредити под 400 лв. по принцип няма да е проблем, но изисква твърде много допълнителни административни действия.

Калоян Стайков - Институт за пазарна икономика (ИПИ):

Относно определянето на лихвения процент за кредитите спрямо EURIBOR или SOFIBOR мога да кажа, че и сега банките използват тези индикатори при определяне на лихвите си. Според мен това, че Министерството на финансите иска да изведе на преден план един от елементите, от които зависи размерът на лихвите, няма да ги направи по-прозрачни.

Трябва да се има предвид, че през последната година нашите банки набират ресурс не толкова от междубанковия пазар у нас и в чужбина, а от депозитите на вложителите.

От друга страна в повечето договори за отпускане на кредити е записано, че банката има право да променя лихвата при определени условия. Това, че кредитополучателите ще виждат своята лихва като EURIBOR или SOFIBOR плюс надбавка няма да изясни защо лихвата им се променя.

Що се отнася до таксите за оценка на имоти, то те са от значение за отхвърлените кандидати за кредити, т.е. по всяка вероятност е справедливо на тях да не се взимат такива такси. А що се отнася до утвърдените кридитополучатели бих казал, че ако иска, банката и при новите условия би могла да калкулира въпросната такса в цената на кредита. Това може да стане под формата на обща такса или да се добави към лихвата.

А и да не забравяме, че таксите по принцип би трябвало да покриват разходи, а не да носят допълнителна печалба. Така че ако държавата има съмнения, че някои банки злоупотребяват с размера на някои такси - това е друг въпрос, чието решение трябва да се търси по друг начин.

Във връзка с регулациите на малките кредити до 400 лв., не знам какво точно има предвид министърът на финансите. Но доколкото знам, ако са необходими допълнителни изисквания, те би трябвало да се налагат от БНБ.

Георги Прохаски - председател на Центъра за икономическо развитие (ЦИР):

По принцип съм съгласен, че определянето на лихвите по кредитите спрямо EURIBOR или SOFIBOR ще доведе до по-голяма прозрачност в банковия сектор. А в самите договори при отпускане на заеми банките могат да включат клаузи при какви условия лихвите могат да се променят.  

Отпадането на таксата за оценка на имущество на кандидата за заем няма голям смисъл, защото ако искат банките могат да включат тези разходи в друга такса или в лихвата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:17 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 3 rate down comment 0
Ratimid
преди 12 години
За липсата на конкуреция - така е, но за получаване на кредити от българи (живеещи в България) от европейски банки е пълна утопия. Няма да се намери европейска банка, която да поиска да кредитира граждани в България. Ако някоя реши да го направи, със сигурност лихвата ще е по-висока от тази на българските банки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 2
all_trader2
преди 12 години
ище нещо - за да е раздвиже икономиката - лихвите и по депозити и особено по кредити ТРЯБВА ДА ПАДНАТ МОМЕНТАЛНО!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 3
all_trader2
преди 12 години
тук не си прав - лихвите не са неутрални за икономиката - особено тези по кредити - НЕ МОЖЕ НАЙ-БЕДНАТА И ОБРАНА ДЪРЖАВИЦА КАТО БЪЛГАРИЯ ДЯ Е С 3 ПЪТИ ПО-ВИСОКИ ЛИХВИ ОТ ЕВРОПА!!!лихвите в Б-я отдавна трябваше да паднат - както по депозити така и по кредити - но понеже тук има банков картел ( тук отново трябвя дя се присмеем на тероетиците за свободния разар - вече мисля само наивниците още вярват че съществува подобно нещо) това НЯМА как да стане по естествен път и е напълно НОРМАЛНО това да стане по администратевен път с държавна намеса ..... всъщност то отдадвна трявваше да стане!!!А такива НЕКАДЪРНИЦИ КАТО ХЪРСЕВ - МОЛЯ НЕ ГИ СЛУШАЙТЕ - от него само глупости могат да се прочетат - да не говорим че е виновен за разсшпването на Българската икономика с участието си в Планът Ран- Ът
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 11 rate down comment 1
Forex Master
преди 12 години
Ще сработят ли мерките на Дянков за понижение на лихвите за граждани?... Това е глупаво както като заглавие, така и като инициатива на Дянков. Гражданите имат както кредити така и депозити, така че лихвите като ниво са неутрални за икономиката. Това което трябва да се намали е разликата в лихвите мужду кредити и депозити! А това може да се намали само като се премахне банковият монопол. Regulatory Capture - това е когато печалбите на твоята фирма са записани в закон! Ето това трябва да се промени, да няма закони гарантиращи печалбите на частни дружества! Банките просто са най-драстичния пример в това отношение...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 0
stat counter
преди 12 години
Бих казал най-ефективният начин да се свалят лихвите е чрез конкуренция. Тъй като на нашият банков пазар конкуренцията е не достатъчна или пък банките имат тенденцията да се картелират. Да се създадат механизми улесняващи полуаването на кредити директно от банки от други европейски страни. Там лихвите са по-смислени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 17 rate down comment 0
наука
преди 12 години
Много по-удачно е, предложението на БСК, а именно, когато банката вдигне лихвите, да можеш да се преместиш в друга банка без наказателна такса, бих казал и като банката ти поеме разходите по премахването на старата и правенето на нова ипотека, включително нотариалните такси.Така ще си помисли 3 пъти преди да издевателства над теб.Дянков ражда ялови идеи, за да подкрепи банковото лоби. Ясна ми стана картинката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 0
tiggo
преди 12 години
Аз също мисля, че натиска е по - скоро вербален и с цел да накара банките да се размърдат и действително да не режат главите на своите клиенти. Лошото е , че стабилността на макро равнище, не означава такава и на микроравнище т.е. стабилността на частния кредитополучател е под въпрос, което най- вероятно ще бъде използвано от банките като аргумент против намаляване на рисковите премии, които калкулират в цената на кредитите. От друга страна озаптяването и свалянето, както на лихвите и по кредитите и по депозитите си е механизъм за повишаване на активността на икономиката. В момента една от банките /а предполагм и не само тя/ при 3- годишните депозити дава 9 и над 9% лихва. Много "бизнеси" могат само да мечтаят за нетна печалба след данъци от такава величина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Калоян Стайков - Институт за пазарна икономика (ИПИ):Относно определянето на лихвения процент за кредитите спрямо EURIBOR или SOFIBOR мога да кажа, че и сега банките използват тези индикатори при определяне на лихвите си. Според мен това, че Министерството на финансите иска да изведе на преден план един от елементите, от които зависи размерът на лихвите, няма да ги направи по-прозрачни.този или работи в банка като втора работа или изобщо няма представа от банковия сектор. Банките които ползваха EURIBOR + коефицент досега бяха 2 или 3. Останалите ползваха някакви формули които и питагор сигурно не може да реши. Ама това са то медиите - никога не са били реален информатор за нещата, а просто поредния манипулатор на мненията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 14 rate down comment 0
rover
преди 12 години
Вчера мислех, че ще го каже Левон, пък то било Хърсев.Цялата работа май идва от онзиденшната история с изкарването на депозитите от банките и харченето им. нали Бойко каза на Дянков, да намери начин депозитите да бъдат вкарани в оборот. И така - падат лихвите по кредитите, съответно няма пари за високи лихви по депозитите. И готово. Колко било лесно и просто!?!?На думи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 4
wild_jones
преди 12 години
Голям загубеняк е Хърсев и теоретик от класа. Искането на Дянков внася престиж за българската икономика и силно се надявам да не остане незабелязано от БГ банкерите. Именно от тях зависи моментната жизненост на българската икономика, защото точно парите са кръвта й, която може да потрябва в даден момент от ежедневието ни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още