IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще сработят ли мерките на Дянков за понижение на лихвите за граждани?

Всяка намеса на държавата при определянето на лихвите, не само че няма да ги намали, но е възможно и да оскъпи кредитите, смята Емил Хърсев

08:23 | 10.02.12 г. 43
Автор - снимка
Създател
Ще сработят ли мерките на Дянков за понижение на лихвите за граждани?

Симеон Елазаров - изпълнителен директор на Софийска стокова борса (ССБ):

При евентуалното въвеждане на изискване за определяне на лихвата за потребителски и жилищни кредити спрямо EURIBOR или SOFIBOR, ще е много трудно това да се спазва на практика съвсем точно, защото тези индикатори са „плаващи“ и лихвите ще трябва да се преизчисляват постоянно.

Иначе и сега у нас има големи кредитополучатели, главно фирми, чиито лихви по кредити зависят от един от двата индикатора. Но в тези договори за отпускане на кредити има и допълнителни клаузи, в много случаи показващи колко над основния индикатор може да нарасне лихвата.

Бих казал, че въвеждането на определяне на лихвата спрямо EURIBOR или SOFIBOR едва ли ще помогне за намаляване на лихвите по кредитите, защото те зависят и от други фактори, като един от важните е рискът. При нашите икономически условия не може да се разчита на същата икономическа стабилност и предсказуемост като в Дания например, затова и тук лихвите са по-високи.

Що се отнася до предложението за намаляване или премахване на таксите за оценка на имущество - видовете банкови такси би трябвало да определя БНБ, а не държавата.

А регулиране и на малките кредити под 400 лв. по принцип няма да е проблем, но изисква твърде много допълнителни административни действия.

Калоян Стайков - Институт за пазарна икономика (ИПИ):

Относно определянето на лихвения процент за кредитите спрямо EURIBOR или SOFIBOR мога да кажа, че и сега банките използват тези индикатори при определяне на лихвите си. Според мен това, че Министерството на финансите иска да изведе на преден план един от елементите, от които зависи размерът на лихвите, няма да ги направи по-прозрачни.

Трябва да се има предвид, че през последната година нашите банки набират ресурс не толкова от междубанковия пазар у нас и в чужбина, а от депозитите на вложителите.

От друга страна в повечето договори за отпускане на кредити е записано, че банката има право да променя лихвата при определени условия. Това, че кредитополучателите ще виждат своята лихва като EURIBOR или SOFIBOR плюс надбавка няма да изясни защо лихвата им се променя.

Що се отнася до таксите за оценка на имоти, то те са от значение за отхвърлените кандидати за кредити, т.е. по всяка вероятност е справедливо на тях да не се взимат такива такси. А що се отнася до утвърдените кридитополучатели бих казал, че ако иска, банката и при новите условия би могла да калкулира въпросната такса в цената на кредита. Това може да стане под формата на обща такса или да се добави към лихвата.

А и да не забравяме, че таксите по принцип би трябвало да покриват разходи, а не да носят допълнителна печалба. Така че ако държавата има съмнения, че някои банки злоупотребяват с размера на някои такси - това е друг въпрос, чието решение трябва да се търси по друг начин.

Във връзка с регулациите на малките кредити до 400 лв., не знам какво точно има предвид министърът на финансите. Но доколкото знам, ако са необходими допълнителни изисквания, те би трябвало да се налагат от БНБ.

Георги Прохаски - председател на Центъра за икономическо развитие (ЦИР):

По принцип съм съгласен, че определянето на лихвите по кредитите спрямо EURIBOR или SOFIBOR ще доведе до по-голяма прозрачност в банковия сектор. А в самите договори при отпускане на заеми банките могат да включат клаузи при какви условия лихвите могат да се променят.  

Отпадането на таксата за оценка на имущество на кандидата за заем няма голям смисъл, защото ако искат банките могат да включат тези разходи в друга такса или в лихвата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:17 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

33
rate up comment 6 rate down comment 0
Stroitel1
преди 12 години
Много интересно ще е апологетите на високите лихви по кредитите /специално ипотечните/ да обяснят защо дори и във финансово фалирала Гърция лихвите и сега са от порядъка на 4.5-5%, срещу 10-12% /реални с всички такси, таксички и т.н./ в БГ?Да не даваме пример с лихвите в икономически затруднената Унгария, съседна Румъния - за Чехия, Полша и т.н. да не говорим.Т.нар. "логика" на т.нар. БГ-банки е ясна - съдирайте по 3 кожи стига да можете и изнасяйте парите към доминионите.И г-н Хърсев - сигурно БГ-банките "съвсем" на са заинтересовани да дават кредити - разбира се те набавят печалбите си по някакъв неразбираемо - магичен начин, не чрез лихвите - както е по цял свят!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 1 rate down comment 1
todortk
преди 12 години
И от гледна точка на човек който си е патил да призова :За бога братя, не теглете кредити под каквато и да е форма!(стига да можете да си го позволите де)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 1 rate down comment 0
todortk
преди 12 години
Връзването с Еврибор или Софибор ако се направи задължително е добър начин да се регулират отношенията между банки и кредитополучатели. Тогава ще е ясно на всички защо банката ти увеличава или намалява лихвата. И банката ще е длъжна да си движи лихвите съгласно цялостното движение на пазара. А не като сега - индексите слизат надолу, а лихвите се вдигат. Индексите се качват - лихвите пак се вдигат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 1 rate down comment 0
Crux
преди 12 години
Връзването на лихвите по кредитите с EURIBOR е много правилно решение. По този начин банките няма да имат възможността да вдигат лихвата по собствено усмотрение, а ще зависят изцяло от индекса EURIBOR. Едно подобно решение обаче няма да доведе до спад на лихвите по кредитите. Лихвата ще се образува от EURIBOR + фиксирана надбавка, която банките сами ще определят и няма съмнение, че ще сложат поне 6-7 пункта надбавка. Така при EURIBOR = 1.5%, колкото грубо е в момента, лихвата по кредита ще бъде 7.5 - 8.5%, а при EURIBOR = 5% (имаше и такива стойности в близкото минало) лихвата вече ще е 11 - 12%.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 1 rate down comment 0
observer-ALL
преди 12 години
Кредиторът получава от много места по 10 лева, които после не се връщат в икономиката, а се натрупват на върха на пирамидата. Така парите в обръщение намаляват и след време работодателят ти няма да може да ти плати 100 лева, а ще ти плати 90.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 3 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Трейдър аз съм много съгласен с повечето твои виждания макар да се струват за крайни на някои. Затова поставих "пазарна икономика" в кавички. Даже преди бях написал един къде на майтап къде наистина коментар как трябва цялата банкова система да се прехвърли на държавата и всичкото останало лихварство (даването на кредити си е точно лихварство ) да бъде забранено със закон. Лихвите са нещото което ни унищожават. Защото те генерират нищо от нищо, което генерира още нищо. Лошото е че това се измерва в числа които показват точно това нищо. И колкото по огромни са числата толкова нищото отива към безкрайност, а безкрайно нищо си е нищо. Затова имотите, спестяванията, заплатите и пенсиите ни клонят към нищо. Намери коментара ми, може да ти хареса:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 1 rate down comment 1
Internet
преди 12 години
Лихвата за еден е само отложено или пропуснато потребление, а за друг - такса, награждаваща го за лишаването от такаво днесПолучаваш 100 лв,заплата, плащаш главница 20 лв и лихва 10 лв и това е. Вместо да харчиш всичките 100 лв, харчиш утре 70 и толкова - нищо не се печата никъде и всицко си остава в рамките на наличната парична маса извън БНБ. А кредиторът ти получава 110 лв - заплатата си плюс лихвата като печалба.Учи малко икономика, пич!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 1
supertrader
преди 12 години
Има ефективен начин лихвите по кредити и депозити да паднат - задължават банките да държат парите в България ..косвенно чрез изисквания за капиталова , адекватност за каквато ще им приемат и парите от раздадените кредити по които банките имат регулярни плащания..Това не е точно капиталова адекватност , но може да се нарече и така защото е по скоро точно такава.Банките ще спрат да изнасят пари , като им се постави усливие за адекватност и кагато не го покриват им се налагат много тлъсти глоби..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 2
Tony
преди 12 години
Убеден съм, че Дянков е наясно, че не може да влияе на лихвите, но го прави, защото това е популистки ход, от типа Бойко и Цецо, и това се харесва на избирателите. Докато вървят тези полемики, времето си минава, идва време за избори и едно от "обещанията" на ГЕРБ през втория мандат е, че ако ги изберем, те ще успеят да направят лихвите в бг като европейските.Този популизъм само повишава риска в икономиката, защото това си е пряка намеса на държавата в икономиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 2 rate down comment 1
supertrader
преди 12 години
Не е възможно да не се напечатат наново пари , това винаги се е случвало. Просто парите няма как да имат лихва , парите за плащане на лихвите няма откъде да се появят и те не съществуват. Момента в който някой взема заем и се задължава да върне повече пари е най същественния и няма как да ги върнето този някой в повече , ако не се новонапечатат пари.Това е качество на монетарната система и не знам , защо банкерите го премълчават , всяка една криза , а те вече са много на брой се получава поради това свойство на парите и заради лихвата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още