IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще сработят ли мерките на Дянков за понижение на лихвите за граждани?

Всяка намеса на държавата при определянето на лихвите, не само че няма да ги намали, но е възможно и да оскъпи кредитите, смята Емил Хърсев

08:23 | 10.02.12 г. 43
Автор - снимка
Създател
Ще сработят ли мерките на Дянков за понижение на лихвите за граждани?

Симеон Елазаров - изпълнителен директор на Софийска стокова борса (ССБ):

При евентуалното въвеждане на изискване за определяне на лихвата за потребителски и жилищни кредити спрямо EURIBOR или SOFIBOR, ще е много трудно това да се спазва на практика съвсем точно, защото тези индикатори са „плаващи“ и лихвите ще трябва да се преизчисляват постоянно.

Иначе и сега у нас има големи кредитополучатели, главно фирми, чиито лихви по кредити зависят от един от двата индикатора. Но в тези договори за отпускане на кредити има и допълнителни клаузи, в много случаи показващи колко над основния индикатор може да нарасне лихвата.

Бих казал, че въвеждането на определяне на лихвата спрямо EURIBOR или SOFIBOR едва ли ще помогне за намаляване на лихвите по кредитите, защото те зависят и от други фактори, като един от важните е рискът. При нашите икономически условия не може да се разчита на същата икономическа стабилност и предсказуемост като в Дания например, затова и тук лихвите са по-високи.

Що се отнася до предложението за намаляване или премахване на таксите за оценка на имущество - видовете банкови такси би трябвало да определя БНБ, а не държавата.

А регулиране и на малките кредити под 400 лв. по принцип няма да е проблем, но изисква твърде много допълнителни административни действия.

Калоян Стайков - Институт за пазарна икономика (ИПИ):

Относно определянето на лихвения процент за кредитите спрямо EURIBOR или SOFIBOR мога да кажа, че и сега банките използват тези индикатори при определяне на лихвите си. Според мен това, че Министерството на финансите иска да изведе на преден план един от елементите, от които зависи размерът на лихвите, няма да ги направи по-прозрачни.

Трябва да се има предвид, че през последната година нашите банки набират ресурс не толкова от междубанковия пазар у нас и в чужбина, а от депозитите на вложителите.

От друга страна в повечето договори за отпускане на кредити е записано, че банката има право да променя лихвата при определени условия. Това, че кредитополучателите ще виждат своята лихва като EURIBOR или SOFIBOR плюс надбавка няма да изясни защо лихвата им се променя.

Що се отнася до таксите за оценка на имоти, то те са от значение за отхвърлените кандидати за кредити, т.е. по всяка вероятност е справедливо на тях да не се взимат такива такси. А що се отнася до утвърдените кридитополучатели бих казал, че ако иска, банката и при новите условия би могла да калкулира въпросната такса в цената на кредита. Това може да стане под формата на обща такса или да се добави към лихвата.

А и да не забравяме, че таксите по принцип би трябвало да покриват разходи, а не да носят допълнителна печалба. Така че ако държавата има съмнения, че някои банки злоупотребяват с размера на някои такси - това е друг въпрос, чието решение трябва да се търси по друг начин.

Във връзка с регулациите на малките кредити до 400 лв., не знам какво точно има предвид министърът на финансите. Но доколкото знам, ако са необходими допълнителни изисквания, те би трябвало да се налагат от БНБ.

Георги Прохаски - председател на Центъра за икономическо развитие (ЦИР):

По принцип съм съгласен, че определянето на лихвите по кредитите спрямо EURIBOR или SOFIBOR ще доведе до по-голяма прозрачност в банковия сектор. А в самите договори при отпускане на заеми банките могат да включат клаузи при какви условия лихвите могат да се променят.  

Отпадането на таксата за оценка на имущество на кандидата за заем няма голям смисъл, защото ако искат банките могат да включат тези разходи в друга такса или в лихвата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:17 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 6
stefi
преди 12 години
По- голямата част от хората са прекалено мързеливи, за да достигнат сами до истината; те се задоволяват с първото попаднало им авторитетно мнение. Тукидид--Лихвите в една държава отразяват само и единствено РИСКА в държавата а този РИСК се мери с ОЛП на БНБ(Другото са глупости-каквото и който и да твърди Обратното)!Друг е въпроса,че всичко може да бъде произведено!Държавата не може да се меси на Банките - но при почти нулев РИСК (ОЛП=0.2 ) може да гласува Закон - забраняващ лихви по Депозитите над ОЛП+някаква надбавка.....иначе се помпи инфлацията и се влиза в Параграф 23!--При НВ Цар Борис Трети е имало ЗАКОН срещу спекулата с недв. имоти , срещу вкарване на стоки при занижени мита..........изобщо имало е държава- а сега имаме "авторитети/спекуланти" и *** !Много може да се разсъждава по темата , но Тукидит ни е изпреварил преди 2500 годи още нещо - Банките свършиха парите за "криза" и сега доброволно ще свалят Лихвите а Дянков ще е поредния БГ ГЕРОЙ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 1
melon
преди 12 години
Значи, като нещо в Бг е гадно обясняват, че и на запад е така. Но, ако нещо в БГ е гадно, а на запад не е, ти се обяснява как не можело да стане. Обирджии:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 4
optional
преди 12 години
одобрявам вербалния натиск на Дянков върху банките
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още