IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Стив Ханке: Украйна да последва примера на България с валутния борд

Наблюдавайки пропадането на Украйна за пореден път, виждаме какво можеше да бъде, ако Киев би приел дисциплиниращата система, както направи България, пише той

11:22 | 28.02.14 г. 41
Автор - снимка
Създател
Стив Ханке: Украйна да последва примера на България с валутния борд

В статия със заглавие „Валутният борд на България срещу хаоса в Украйна“, публикувана на сайта на Financial Post, проф. Стив Ханке прави сравнение между ситуацията в Украйна и въвеждането на борда у нас.

Когато комунизмът в България неизбежно и най-накрая се срути, икономиката на страната изглеждаше безнадежднa, пише Ханке. Тя бе изостанала най-много от всички комунистически страни, включително и от Украйна. Всъщност през 1990 г. България обяви невъзможност да плаща дълговите си задължения. През февруари 1991 г. избухна хиперинфлация, като инфлацията достигаше 123% месечно. А през февруари 1997 г. България преживя агонията на хиперинфлацията отново, когато тя достигна 242% месечно.

Докато гледаше в пропастта, президентът Петър Стоянов реши да не скача, а през януари 1997 г. назначи мен за свой съветник. Аз незабавно предписах въвеждането на системата на валутен борд, за да сложа край на болестта на България.

През юли 1997 г. паричният съвет в страната бе факт. Левът бе привързан и на 100% обезпечен с германската марка. Курсът на лева към немската валута бе фиксиран на 1000 лева за една марка. Инфлацията и лихвените проценти започнаха да падат рязко. Икономиката се стабилизира, а българите научиха, че макар и стабилността да не е всичко, то всичко останало е нищо без стабилност. В страната най-накрая бе въведена дисциплина.

България все още не е пазарна икономика. Това се вижда от Годишния доклад за икономическата свобода по света за 2013 г., публикуван от Института „Като“. България се намира на 49-а позиция от 152 държави, включени в изследването. Не особено добре, но по-напред от Украйна, която заема 126 място. Икономическата свобода, която придружава една пазарна икономика, е двигателят за просперитета на икономиката. Ако България иска да просперира, то тя се нуждае от пазарна икономика.

Добра отправна точка е валутният борд, който носи със себе си фискална и финансова дисциплина. Няма вече възможност да се иска спасителната финансова помощ от централната банка. Валутният борд връзва ръцете на паричните власти. И забравете глуповатите теоретични и неясни аргументи, използвани от мнозина икономисти, които не приемат фиксираните валутни курсове. Режимът на валутен борд се отъждествява с дисциплина, пише Ханке.

Наблюдавайки пропадането на Украйна за пореден път, виждаме какво можеше да бъде (и какво би било), ако Киев би приел дисциплиниращата система – както направи България през 1997 г. Таблицата казва всичко.

Показател България Украйна
БВП на глава от населението в $ 7623 долара 4011 долара
Бюджетен дефицит като % от БВП -1,9% -8,7%
Баланс по текущата сметка като % от БВП 1,5% -8,9%
Държавен дълг като % от БВП 16% 42,8%
Нужда от брутни заеми като % от БВП 2,6% 11%
Коефициент на покритие на вноса (валутни резерви/внос) 6,7 1,9
Място в класацията на Световната банка "Правене на бизнес" за 2014 г. 58 112

Повече за Украйна вижте в материала на Bloomberg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:21 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 23 rate down comment 1
data
преди 10 години
Абсолютно ! Много хора сънуват девалвация !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 45 rate down comment 5
eldred
преди 10 години
Явно е нужно да махнем борда и мъдрите ни управници да ни докарат още една хиперинфлация за да разберат хората защо точно ни е нужен борда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 15
Repoman
преди 10 години
Аха, а един мармот ...Абе що не им предложи направо на планова икономика да минат хората? Така всичко ще е фиксирано и ясно барабар с петилетка напред ...Като ще е гарга, да е рошава. А не да предлага неща на парче, само тези които му изнася. Много нагло изказване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 24
MrSi
преди 10 години
Валутният борд е по-скоро слугинаж на запада. Не съм чул за борд към Йена , Юан или други "стабилни" валути .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 27 rate down comment 5
keizer
преди 10 години
Некомпетентността на УНСС си оказва сериозно влияние... Доста повърхностно мислене...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 28 rate down comment 6
melon
преди 10 години
Г-н Ханке си го пише в статията:"И забравете глуповатите теоретични и неясни аргументи, използвани от мнозина икономисти, които не приемат фиксираните валутни курсове. Режимът на валутен борд се отъждествява с дисциплина, пише Ханке."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 14
data
преди 10 години
Валутния борд е подходящ за малки страни със силно отворена икономика . Украйна може да се поучи от Полша не от Бг
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 14
edimi
преди 10 години
Принципно е така. В този ред на мисли, в момента ЕС няма интерес ние да си махнем борда, независимо от състоянието на управлението и икономиката, т.е., дори те да са наред. Изнасят си от БГ девалвирано чрез лева Ойро и `ич не им пука.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 24 rate down comment 22
Repoman
преди 10 години
Валутният борд е нещо добро, но само ако се прилага за кратък период, не повече от 5г. и то само ако има нужда от стабилизиране на държавата. Ако валутен борд се прилага за повече от 5г., тогава той става един от големите проблеми на страната, както е и при нас. Проблемът на валутния борд е в блокирането на пазарния механизъм при оценяването на местната валута, от там с времето дисбалансите се умножавата сами по себе си и при по-дълъг период стават ужасни. Вижте как нашето производство въпреки рекордно ниските разходи за труд е некокнкурентно, точно заради изкривения валутен курс и надценения лев в момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 29 rate down comment 29
SeriousVassilis
преди 10 години
валутния борд ли???? Та това директно хвърля икономиката на страната във фризера за дълбоко замразяване за десетилетия напред.Пореден факт е че Украйна ще е следващата колонизирана страна от САЩ и компания!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още