IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ИПИ: Минималният доход от 400 евро би могъл да доведе до колапс на бизнеса

Държавата няма пари, за да успее да въведе това предложение, смята икономистът от ИПИ Зорница Славова

11:02 | 07.12.13 г. 89
ИПИ: Минималният доход от 400 евро би могъл да доведе до колапс на бизнеса

Спорно е дали изобщо трябва да се коментира предложението на председателя на Европейския икономически и социален съвет (ЕИСС) за въвеждане на минимален доход между 400 и 1000 евро за всички страни от Европейския съюз, заяви в свой коментар икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Зорница Славова.

Според нея мотивите за определянето на минимуми варират - от осигуряване на някаква криворазбрана справедливост и достойни доходи до ограничаване на трудовия „дъмпинг” между страните.

Както икономическата теория, така и здравата логика обаче подсказват, че осигуряването на „добър живот” и „достойни доходи” не се постига чрез преразпределение от държавата. Мярката няма да доведе до увеличаване на благосъстоянието на хората, нито на държавата заради простия факт, че ако предложенията бъдат изпълени, ще доведат до бърз фалит, заявява икономистът.

Да живееш на гърба на другите не е човешко право

Трябва да се признае, че определянето на минимални заплати и минимален доход изглежда доста примамливо. Сигурно доста хора, които са чули предложението за 800 лв. на месец от „нищото”, вече ги харчат наум.

Всъщност държавата няма пари и за да даде нещо, трябва първо да го събере. Да се говори за осигуряване на добър живот на някого не е човешко право, защото включва принудително изземване на тези средства от някой друг. Управляващите, които предлагат и прокарват предложенията за минимални заплати и доходи, всъщност няма да платят от собствения си джоб.

Даването на пари наготово означава липса на стимул за работа и развитие

Според идеята на председателя на ЕИСС „Всяко лице трябва да получава като минумум определена сума и ако то не ги получава от трудови доходи, тогава държавата трябва да го компенсира.”

Данните на НСИ показват, че през 2012 г. средната работна заплата е 730 лв., а единствено в София-град - над 800 лева. Още повече, че по данни на НОИ всеки четвърти се осигурява на минималния осигурителен праг. Ако се въведе държавна „компенсация”, всеки стимул за работа би изчезнал.

Дори без да броим безработните лица, които също ще трябва да получат допълнителни пари до 800 лв. на месец, сметката за плащане за 2012 г. би била от порядъка на над 40  млрд. лева, като само за пенсионерите биха били необходими близо 20 млрд. лева.

Идеята за въвеждане на минимални заплата на европейско ниво може да не се отрази толкова пагубно на някои европейски държави, в които най-ниските доходи са близки или по-високи от споменатия минимум. В България обаче не само че ще доведе до сериозен ръст на неработещите, но и ще предизвика колапс на бизнеса.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:02 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 14 rate down comment 21
slavkovrr
преди 10 години
" Ако работодателят смята, че е много, по-добре да не го наема, отколкото да го обрича на мизерия."А някой работодател да е вързал някой и насила да го кара да работи за толкова пари? Нали всеки подписва трудов договор? А парите (заплатата) се изработва! И стига сте обвинявали работодателите !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 24 rate down comment 7
trendline
преди 10 години
Отдавна е сбъркана философията на преразпределението на благата.(не става въпрос за уравниловка). Не може да има такова понятие работещ-беден. Да се махне текста тогава от Конституцията че сме социална държава. Като не може да се справи държавата с тази си задача значи не ни трябва държава.Веско, производителността е друга функция и зависи предимно от организацията на работния процес, машини, адекватно заплащане и т. н.Деант, нали тези хора като получават по-високи заплати ще са клиенти и на твоя бизнес, а от там и ти ще вдигнеш доходите на твоите служители. Свързани са нещата, пък за работодателските организации и разни там икономически институти не заслужават да ги коментирам (то се видя до къде стигнахме от съветите им).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 30 rate down comment 3
iivanoff
преди 10 години
Тук манипулацията е чрез обезсмисляне на проблема ЧРЕЗ изместването му в грешна плоскост - ниво на производителност на труда и ниво на данъчно облагане!А проблема е другаде - КОРУПЦИЯ -> това е скритото данъчно оглагане, което компенсира многократно уж привидното ниско такова!Та именно чрез НЕЯ, реалното данъчно облагане е огромно и субективното му приемане се налага чрез промивката, че нивото на производителност на труда в БГ е ниско!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 12
deant
преди 10 години
Това, което би трябвало е доста различно от възможното реално. Самата държава ще се накъка, ако започне да плаща минимум 800 лв на държавните служители. Единствения начин да се случат тези работи е да се изтеглят масивни заеми от около 10 млрд лева, другия начин е да се махне борда и да се пусне печатницата. Но като знаем за темповете на кражби и това няма да стигне сигурно. Иначе и аз искам работниците да вземат по 2-3 лева заплата, но дали клиентите са готови да понесат десетократен растеж на цените?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 17
Vesko94
преди 10 години
За високи доходи рецептата е ясна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 28
Vesko94
преди 10 години
Абсурдна идея! С ниската производителност на труда в България подобни доходи не са възможни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 35 rate down comment 16
amorphus
преди 10 години
Всеки работещ би трябвало да получава като минимум дори повече от 800 лв. Ако работодателят смята, че е много, по-добре да не го наема, отколкото да го обрича на мизерия. Това е смисълът, а не да се живее с "пари от нищото". Достоен живот за работещите, нищо повече. Явно на работодателите и на управляващите това не се харесва - че как тогава ще държат хората послушни, безропотни и раболепни?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още