IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германия и Франция: Вслушайте се в гражданското общество

Принадлежността към ЕС е цивилизован избор, а олигархичният модел не е съвместим с него, пишат двамата посланици в София Филип Отие и Матиас Хьопфнер

11:39 | 08.07.13 г. 90
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	&nbsp;Филип Отие, посланик на Франция (вляво), и германският посланик Матиас Хьопфнер. <em>Снимка: Посолство на Франция в София</em></p>

 Филип Отие, посланик на Франция (вляво), и германският посланик Матиас Хьопфнер. Снимка: Посолство на Франция в София

В безпрецедентно общо становище посланиците на Германия и Франция в София призоваха за „отказ от олигархичния модел" на управление, заради който вече четвърта седмица гражданите в България протестират срещу политическия модел и кабинета Орешарски.

"Германия и Франция, както всички свои европейски партньори, наблюдават с изключително внимание настоящата криза в България, втората за по-малко от шест месеца: криза на доверие в начина на управление на страната, както показват протестите, се казва в съвместното изявление на Филип Отие, посланик на Франция, и Матиас Хьопфнер, посланик на Германия.

„Ясно е вече, че българското общество изисква настойчиво неговият политически, административен, съдебен и икономически елит да изповядва принципите на обществения интерес. Очевидно е, че то се притеснява от проникването на частни интереси в публичната сфера“, пишат двамата посланика. 

„Необходимостта да се назначават на публични длъжности безспорни личности – компетентни, които поставят общественото благо над личните си цели и са в състояние да устояват на натиск – е очевиден факт в демократичните страни. Това предполага прозрачни и обмислени процедури. В България, както и в другите страни, това безспорно е от първостепенно значение за всички инстанции, които отговарят за борбата с организираната престъпност и корупцията, за гарантирането на вътрешната сигурност, за контрола на търговския обмен, за осигуряването на енергийните потребности на страната в стремеж към независимост. Във всички тези области, непрозрачните назначения могат единствено да бъдат в полза на корупцията и организираната престъпност“, се казва още в обявената днес съвместна позиция на посланиците на двете страни.

Според двете страни демокрацията не може без плурализъм на медиите. „Все повече български граждани и европейските партньори на България се притесняват от нарастващата концентрация на собствеността на печатните и електронни медии при непрозрачни условия и при произтичащите от това рискове за свободата на словото. Плурализмът на медиите предполага и ефективна нормативна база за борба с концентрациите, за прилагането на която да следят ефективно компетентните институции.

Принадлежността към Европейския съюз е цивилизован избор. Олигархичният модел не е съвместим с него, нито в България, нито другаде: той може да доведе единствено до образуването на „държава в държавата”, казват още двамата дипломати.

Според тях настоящата криза на доверие не трябва да води до поддаване на песимистични виждания за бъдещето на България, а точно обратно - тя отразява твърдата воля на българите да видят, че управлението на страната е в услуга на обществения интерес.

„Чудесна новина е, че гражданското общество е в подем със своя граждански дух, привързаност към демокрацията и отказ да се поддаде на провокациите, със своята загриженост за бъдещето. Уважение буди начинът, по който българската полиция гарантира през последните седмици мирната изява на това гражданско общество. Всъщност то заслужава да бъде чуто: едно активно, силно, модерно гражданско общество, което вярва в своята страна и се пита какво може да направи за нея, е всъщност основен стълб на всяка демокрация в света, така както и на бъдещето на България“, се казва още в становището на двете страни.

„Държим да приветстваме решителността на президента Плевнелиев да запази неразривната свързаност на България с европейските ценности и правовата държава и да настоява за прозрачност, за морал и етика. Ролята на гарант на институциите и на единството на нацията, която изпълнява държавният глава, е от първостепенно значение при настоящите обстоятелства и заслужава уважение.

Парламентът е естественото място за водене на политически дебат. И този дебат предполага всички избрани политически партии да участват в него. За сметка на това, проявата на екстремизъм и изпълнените с нетърпимост и ксенофобия изказвания, призивите към расова, етническа или религиозна омраза и към насилие, провокациите и нарушенията на обществения ред са недопустими, особено в рамките на държава членка на Европейския съюз; и е очевидно, че в една правова държава те трябва да бъдат санкционирани, от момента, в който са в разрез със закона“, завършва още декларацията.

Двете страни подчертават още, че доброто управление на България е в интерес на всички българи, но също така е и в интерес и на всички европейци: в качеството им на данъкоплатци (около 40% от отпуснатите на България европейски фондове идват от немските и френските данъкоплатци), защото икономиките са взаимообвързани и „защото нашите съдби занапред са свързани“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:48 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

40
rate up comment 0 rate down comment 3
kalendar
преди 11 години
А кой известен професор го подкрепи? Ти знаеш ли името на поне един професор(с малка буква-и професор и конституционно право, в българският език-и във всички славянски-дори да се пишеше с главна буква щеше да е само Конституционно, а право пак щеше да е с малка-пак се *** на метеното:) ) по конституционно право? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 0 rate down comment 3
kalendar
преди 11 години
точно така, славейо-аз не съм против да се изказва, а да взима страни, защото нарушава принципа на единство-в Германия знаете ли какво е единство:) Президента олицетворява единството на нацията. За тебе, славейче не е ли нарушен тоя принцип? Ако смяташ, че всички хора искат предсрочни изброи какви са тия контра протести?Петър Стоянов когато говори '97ма на масите пред парламента не си позволи да вземе страна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 4 rate down comment 0
Chick-Chirick
преди 11 години
Нямаше нито един известен Професор по Конституционно Право, който да възрази срещу обръщението на Президента. Само световните величини като Кутев, Калфин, Сидеров. Дори СтаниШеф мълчи. И днес отново СтаниШеф мълчи. Самотен Кутев раздава серум срещу СПИН-а на столетницата...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 1 rate down comment 0
Chick-Chirick
преди 11 години
Обръщение на президента Росен Плевнелиев (Петък,05.06.2013) КОНСТИТУЦИЯ на Република България...Чл. 98.Президентът на републиката:...2. отправя обръщения към народа и Народното събрание.Чл. 102. (1) В изпълнение на своите правомощия президентът издава укази, отправя обръщения и послания....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 2 rate down comment 3
kalendar
преди 11 години
славчо...може и да е така-не се усещам, по тоя начин, но допускам, че може и да бъркам. Но-основната теза каква е сега според теб? Да я обобщя ли, за тая статия? Френският и германският посланици искат предсрочни избори. мхм...Искам да ми кажеш, Славчо, ако българският и румънският посланици поискат предсрочни избори във Франция как ще се приеме, независимо какви са настроенията в страната? Това достатъчно обобщено ли беше за теб?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 0 rate down comment 4
kalendar
преди 11 години
имайки предвид, че шеф викам само на жена ми, то не след една, а след 10 пак ще имам респект:) и ако и кажа всичко ще спя в хола...не знам-по-добре да не пия, а?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 5 rate down comment 0
STRAHO
преди 11 години
Не споделям мнението му! Изобщо не си "слепец"! Много добре знаеш как стоят нещата в държавата. Но, само ти си знаеш защо не споделяш причината за позицията ти тук. Ако изпиеш една бира, може и да падне напрежението и страха от шефа и да си кажеш всичко! ;) Ако искаш да му се обадя, или да ти дам извинителна бележка в случай, че след изтрезняването не се чувстваш във форма да му служиш! ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 5 rate down comment 0
Slavvi
преди 11 години
Дребнав си и се хващаш в ненужните детайли, за да отклониш вниманието от основната теза. Типично по социалистически.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 1 rate down comment 2
kalendar
преди 11 години
не:) все още избягвам да пия:)...ама преди малко ме обвиняваше един от твоята партия, че съм ниско интелигентен слепец...беше на много бири. Ако просветлението идва след 5тата да почна и аз да пия?:) Може и Боко да ми се стори по-симпатичен:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 4 rate down comment 0
STRAHO
преди 11 години
Календаре не плачи бре! :D Споко бре човеко, нямам аз шефове! Човек като мен, не търпи натрапени от обстоятелствата авторитети. Не чакам подаяния! Вземам си сам необходимото ми! Научи ли се да пиеш бира? ;) :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още