IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Германия и Франция: Вслушайте се в гражданското общество

Принадлежността към ЕС е цивилизован избор, а олигархичният модел не е съвместим с него, пишат двамата посланици в София Филип Отие и Матиас Хьопфнер

11:39 | 08.07.13 г. 90
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	&nbsp;Филип Отие, посланик на Франция (вляво), и германският посланик Матиас Хьопфнер. <em>Снимка: Посолство на Франция в София</em></p>

 Филип Отие, посланик на Франция (вляво), и германският посланик Матиас Хьопфнер. Снимка: Посолство на Франция в София

В безпрецедентно общо становище посланиците на Германия и Франция в София призоваха за „отказ от олигархичния модел" на управление, заради който вече четвърта седмица гражданите в България протестират срещу политическия модел и кабинета Орешарски.

"Германия и Франция, както всички свои европейски партньори, наблюдават с изключително внимание настоящата криза в България, втората за по-малко от шест месеца: криза на доверие в начина на управление на страната, както показват протестите, се казва в съвместното изявление на Филип Отие, посланик на Франция, и Матиас Хьопфнер, посланик на Германия.

„Ясно е вече, че българското общество изисква настойчиво неговият политически, административен, съдебен и икономически елит да изповядва принципите на обществения интерес. Очевидно е, че то се притеснява от проникването на частни интереси в публичната сфера“, пишат двамата посланика. 

„Необходимостта да се назначават на публични длъжности безспорни личности – компетентни, които поставят общественото благо над личните си цели и са в състояние да устояват на натиск – е очевиден факт в демократичните страни. Това предполага прозрачни и обмислени процедури. В България, както и в другите страни, това безспорно е от първостепенно значение за всички инстанции, които отговарят за борбата с организираната престъпност и корупцията, за гарантирането на вътрешната сигурност, за контрола на търговския обмен, за осигуряването на енергийните потребности на страната в стремеж към независимост. Във всички тези области, непрозрачните назначения могат единствено да бъдат в полза на корупцията и организираната престъпност“, се казва още в обявената днес съвместна позиция на посланиците на двете страни.

Според двете страни демокрацията не може без плурализъм на медиите. „Все повече български граждани и европейските партньори на България се притесняват от нарастващата концентрация на собствеността на печатните и електронни медии при непрозрачни условия и при произтичащите от това рискове за свободата на словото. Плурализмът на медиите предполага и ефективна нормативна база за борба с концентрациите, за прилагането на която да следят ефективно компетентните институции.

Принадлежността към Европейския съюз е цивилизован избор. Олигархичният модел не е съвместим с него, нито в България, нито другаде: той може да доведе единствено до образуването на „държава в държавата”, казват още двамата дипломати.

Според тях настоящата криза на доверие не трябва да води до поддаване на песимистични виждания за бъдещето на България, а точно обратно - тя отразява твърдата воля на българите да видят, че управлението на страната е в услуга на обществения интерес.

„Чудесна новина е, че гражданското общество е в подем със своя граждански дух, привързаност към демокрацията и отказ да се поддаде на провокациите, със своята загриженост за бъдещето. Уважение буди начинът, по който българската полиция гарантира през последните седмици мирната изява на това гражданско общество. Всъщност то заслужава да бъде чуто: едно активно, силно, модерно гражданско общество, което вярва в своята страна и се пита какво може да направи за нея, е всъщност основен стълб на всяка демокрация в света, така както и на бъдещето на България“, се казва още в становището на двете страни.

„Държим да приветстваме решителността на президента Плевнелиев да запази неразривната свързаност на България с европейските ценности и правовата държава и да настоява за прозрачност, за морал и етика. Ролята на гарант на институциите и на единството на нацията, която изпълнява държавният глава, е от първостепенно значение при настоящите обстоятелства и заслужава уважение.

Парламентът е естественото място за водене на политически дебат. И този дебат предполага всички избрани политически партии да участват в него. За сметка на това, проявата на екстремизъм и изпълнените с нетърпимост и ксенофобия изказвания, призивите към расова, етническа или религиозна омраза и към насилие, провокациите и нарушенията на обществения ред са недопустими, особено в рамките на държава членка на Европейския съюз; и е очевидно, че в една правова държава те трябва да бъдат санкционирани, от момента, в който са в разрез със закона“, завършва още декларацията.

Двете страни подчертават още, че доброто управление на България е в интерес на всички българи, но също така е и в интерес и на всички европейци: в качеството им на данъкоплатци (около 40% от отпуснатите на България европейски фондове идват от немските и френските данъкоплатци), защото икономиките са взаимообвързани и „защото нашите съдби занапред са свързани“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:48 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 1 rate down comment 15
Mavi Goz
преди 11 години
Оффф...! :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 26 rate down comment 3
Chick-Chirick
преди 11 години
Чудесно е, че директно подкрепиха Президента! Злобата на "червените ***" която избълва по негов адрес беше безпрецедентна! Никакво уважение към институцията Президент... ***(о) комунизъм!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 29 rate down comment 0
bgMan
преди 11 години
И аз също.Другите ми надежди са свързани с общата европейска политика спрамо престъпността. Ако нашият корумпиран съд не осъжда Брендо или онези от източването на средствата по Сапард, например от ЕС ще ги извикат и ще ги осъдят в друга страна членка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 30 rate down comment 6
melon
преди 11 години
Е за това исках България в ЕС!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 37
Vesko94
преди 11 години
Защо пък да направи работата на сегашния кабинет "трудна", че и "невъзможна"? Ми и при Борисов нещата не бяха никак добре. Тогава обаче мълчаха. Не, че не са знаели за положението в страната, може би обаче им е било по-изгодно така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 29
xkm
преди 11 години
В контекста на разклатеното доверие в политическата класа твърдо смятам , че тези двамата също изпълняват нечие поръчение и в никакъв случай не са загрижени за добруването на българите .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 45 rate down comment 1
naso_fr
преди 11 години
За глупаците на власт в омента нямаше и фин. криза, сега няма и протести. Поведение тип 'щраус', което свидетелства за назадничавостта на мисленето на цоциалистите в България. Станишев още е с мисленето си от времето на баща му, това ще доведе и до края на столетницата.Шапка свалям на протестиращите за най-интелигентния протест правен някога в България. Много ефективно, правилно и последователно се действа. Който и да е на власт от сега нататък ще бъде контролиран от обществото, енергият на протеста ще има последици за десетилетия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 30 rate down comment 4
data
преди 11 години
Е някой все пак трябва да забие вилицата в масата . Навсякъде в нормалния свят ако имаш 20 дни протести и ти се правиш , че не се отнасят до теб започваш да минаваш за диктатор и никой няма да иска да говори с теб
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 32 rate down comment 2
Boicho Popov
преди 11 години
Посланиците на двете най-влиятелни в момента европейски държави зарязаха езика на дипломацията и заговориха в прав текст. Имало ли е такъв прецедент през последните 20 години? Това ще направи работата на Орешарски с партньорите от ЕС изключително трудна, да не кажа - невъзможна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 24
deant
преди 11 години
Доколкото знам ЕК одобрява всички договори от голям мащаб - примерно скоро продажбата на БТВ и Глобул. Може и да бъркам ама за какво ги одобряват те? Вярно е че трябва да си заслужат заплатите. И още нещо:Цивилизования избор всъщност е само за влизането в ЕС или може и цивилизовано да се избере да се излезе? Или разбираме различно цивилизацията?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още