Национализация
Протестиращите не вярват в държавата, но вярват, че одържавяването ще реши проблемите. Този с монополите със сигурност няма да успее – справка „Топлофикация София“ и аферите на Вальо Топлото. Решението е контрол.
Пряк избор на магистрати и членове на ВСС и гражданска квота
В съдебната система има ред други проблеми. Самият ВСС трябва да бъде съставен само и единствено от юристи с богат опит и безупречна репутация. Гражданите нямат място в такава институция, но пък може да се помисли за промяна на квотите, с които се излъчват членовете на органа.
Чу се дори идеята за свободен избор на ВСС от гражданите. А някой помисли ли как ще се правят изборните кампании и откъде ще идва тяхното финансиране?
Политическите партии да нямат държавна субсидия
По-добра от политическата система до момента няма измислена и това не е случайно. Замисълът на партиите е те да бъдат организирано представителство на хора, споделящи общи ценности и нагласи. Дори сегашните протестиращи ще трябва да се организират в нещо като партия, за да могат да защитят исканията си.
Тук се връща отново въпросът за финансирането – не отваряме ли вратата за корпоративна намеса и неограничено влияние?
Прекратяване на делата срещу длъжници на ВиК, Топлофикация, ЕРП
Въпросът тук е защо трябва да се опрощава дълг на някой, който е консумирал услуга. Ами на коректните платци ще им се възстановят ли платените суми? Или отново тарикатите ще излязат печеливши?
Трябва да има преразглеждане на механизмите на ценообразуване и формиране на сметките. За всички. Това е изводът от проблемите с високите сметки.
Има и още изключително спорни въпроси, свързани с така наречения граждански контрол. Защото парламентарната демокрация е именно граждански контрол – чрез избора на НАРОДНИ представители, които да защитават интереса на избирателите си.
От средите на протестиращите се чуват изключителни абсурди като право на законодателна инициатива на гражданите. Това би затлачило политическия протест допълнително – именно защото ще липсва отчетност и защото законопроектите трябва да се внасят от депутати – същите тези, които са избрани с гласовете на хората.
Изобщо исканията показват, че сме много далеч от истината. За съжаление.
Истинската борба трябва да е насочена към хората. Към тяхната активна позиция, към техния натиск върху парламента и партиите. Истинската борба трябва да е за реформа в образованието, за влизане на нови лица в парламента, а не за отрицание на всичко.
Идват избори – протестиращите не припознават никого като свой защитник и затова трябва да се организират и да се явят на изборите със своята платформа. Тогава ще се види кой колко подкрепа има.
Каквото и да си говорим, протестите са добра заявка за формирането на така бленуваното и с години очаквано гражданско общество.
Защо ли обаче си мисля, че когато дойде време да се запретнат ръкави и да се работи, това гражданско общество ще се върне към безличния си и непретенциозен начин на живот, а протестите отново ще са у дома, пред телевизора, с ракията и салатата и редовната доза „ех, ако аз се заема, веднага ще оправя нещата. Ама не ми се занимава“.
Е, не е ли време за протест срещу протестиращите?
преди 11 години ТИЯ , КОИТО ИСКАХА ДА ЗАПАЛЯТ ДЪРЖАВАТА , САМО ЗА ДА ИМА ПРЕДСРОЧНИ ИЗБОРИ , СЕ РАЗКРИХА--СЕРГЕЙ , ДОГАН , ТРАКТОРА....И ЧАСТИЧНО УСПЯВАТ..ЗАЩО..НЕ ТРЯБВАШЕ ИЗБОРИТЕ ДА СА РЕДОВНИ , ЗАЩОТО ПРЕДСТОЕШЕ ОТКРИВАНЕ НА МНОГО ОБЕКТИ-МАГИСТРАЛА ТРАКИЯ , ДУНАВ МОСТ И МН.ДР.КОИТО ГАРАНТИРАХА НА ГЕРБ СИГУРНА ПОБЕДА...ЩЯХА ДА ИЗЛЕЗНАТ НАЯВЕ РАСЕКРЕТЕНИ ДОГОВОРИ ЗА ЕНЕРГИЙЙНАТА МАФИЯ-Р.ОВЧ. И ПР.--СЕРГЕЙ ТРЯБВАШЕ ДА ОТГОВАРЯ ПРЕД КОМИСИЯ ЯНЕВ , ЩЕШЕ ДА СПРЕ АЕЦ И МН.ДР.КОЛКО ЖАЛКИ ХОРИЦА...ЗАТОВА-ПОД 4% И ЗАВИНАГИ ВЪН.ЗАЕДНО-КОСТОВ ,СТАНИШЕВ ,ЛЮТВИ.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Аз просто не знам какво искате от протестиращите...За 23 години никой не реализира някой от приоритетите на това общество, никой не изрази ясно определени и основни нужди от справедливост. Как искате за две седмици да артикулираме цялото това нагнетяване на недоверие, отвращение, омраза...Принципите на едно общество стоят върху два фундамента - справедливост и ефективност, които понякога си противоречат едно на друго (например, данъчното облагане, за да е ефективно, то не може да е справедливо и обратното). Затова следва да търсим баланса между двете. До днес обаче нищо не е постигнато по отношение на справедливостта. Затова хората задават въпроси...затова тяхното възмущение придобива крайни форми...Трябва време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години То ако няма еуфория не става. До сега 23г с добро не става, ЗА ТОВА ТРЯБВА С ТВЪРДА РЪКА. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години тъпо и платено отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Протестите са правилни! Но с еуфория не се прави история/цитат/. Разумните промени, националния и местен шовинизъм и егоизъм, без утопии и фантазии, биха дали добър резултат. Другото са масовки! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Добра статия! Изведена е есенцията. И остава само открит въпроса за начина на контрол и прозрачност при действията на посочените органи. Там някъде са "лостовете" на гражданското общество. Пък и от друга страна има достатъчно съсловни организации, които могат да излъчват експерти. Въпроса е в "отлъчването" на сгафилите/били те граждани или политици/. Не че не може да има промени в устройството на отделни звена и органи/все пак сме суверенна държава, пък било то и в рамките на ЕС/. Това е въпрос на опит. Сега е момента да "се преброим" и разберем има ли държавници в БГ. `щото то политици много, ама държавници - ТЦ! Така е и за хората и гражданите :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години не всички са чели Маркс, дори не са чели и Винету отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години не може да се промени бързо, западна европа е поне 545 години напред, централна само 500 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ултралеви прошляци яхнаха протеста, и мнозинството идея нямат за 99% от внесените искания, хората пролетарските напъни ги изживяха преди 100 години, някои преди повече от 200 години, ние вярно сме поне със 100 години назад от Европа, заради турския ботуш, много от хората една книга не са прочели, всички въпроси са изяснени до болка, ние пак колелото ще откриваме и то с цената на вече известни тежки последици, памет като на една кокошка нямаме отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Na vsi4ki e ysna pri4inata za protesta-bednosta.Za sagalenie znae6tite i vlast ima6tite odgovaryt, tova nemoge da se promeni.Togava da pomolim novoizbraniy Patriarh da ni napravi panahida-Amin отговор Сигнализирай за неуместен коментар