IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ДКЕВР прогнозира ново увеличение в цената на тока

Очаква се крайната цена на електроенергията да нарасне с поне 3% от 1 юли догодина заради добавката за "зелена енергия"

12:52 | 30.10.12 г. 48
ДКЕВР прогнозира ново увеличение в цената на тока

Поне с 3% ще се повиши цената на тока от 1-ви юли 2013 година, заради произведената ВЕИ енергия. Най-вероятно с толкова ще се увеличи добавката за „зелена енергия“, каза председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев, цитиран от БТА.

След като таксата за достъп за ВЕИ производителите стане постоянна, тя ще бъде намалена, обяви Семерджиев. И уточни, че това няма да компенсира увеличението на зелената добавка и цените за крайните потребители ще се повишат. 

Семерджиев подчерта, че преференциалните цени на „зелената енергия“ не са били променяни, а въвеждането на цени за достъп е направено с цел допълнителните разходи на електроразпределителните дружества за изкупуване на енергията от ВЕИ на преференциални цени да се поеме от тези, които предизвикват разходите - производителите на „зелена енергия“, а не от крайните потребители.

„По наши изчисления цените за достъп компенсират направените разходи за тази година. От следващата година обаче тези разходи вече трябва да се предвидят в новата ценова рамка и ще бъдат отразени в крайната цена на електроенергията“, обясни Семерджиев.

Председателят на ДКЕВР заяви, че не очаква факторът "емисии парникови газове", които от догодина трябва да бъдат купувани от българските производствени централи, да повлияе съществено върху крайната цена на тока. Доскоро тон емисии се е търгувал по 7 евро, а цената сега е увеличена до около 9 евро на тон. „Ако тези цени се задържат и през следващата година, те не би трябвало да повлияят върху крайната цена на тока, защото вече са
отчетени като фактор“, каза Семерджиев.

С промени в нормативната база ще бъде въведена възможност при установяване на нарушения при присъединяване на мощности от ВЕИ, производителите да не се ползват от преференциални цени, обясни председателят на енергийния регулатор.

Той посочи, че от всички въведени близо 700 мегавата мощности преди 1 юли тази година, само на 89 мегавата има издадени лицензии от ДКЕВР, а всички останали са присъединени директно от електроразпределителните дружества.

„Сега дружествата извършват проверки дали не са допуснати нарушения и с въвеждането на промяната в закона някои ВЕИ производители може и да се лишат от преференциалните си цени“, каза Ангел Семерджиев.

По-късно министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев коментира прогнозите на ръководството на ДКЕВР за ръст на цените на тока догодина. Добрев посочи, че е прекалено рано да се правят заключения за цената на електроенергията от 1 юли. “Все още има много време и ние трябва да видим картината на по-късен етап”, коментира той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

35
rate up comment 1 rate down comment 2
data
преди 12 години
последно казаха аколо 15 г. без да се сменят парогенераторите . Проблема в момента е ясен : след Чернобил паузата беше 20 г. в ядрената енергетика , след Фукушима със сигурност няма да е по малка . Кризата и тя ще добави някоя друга годинка . И тия решения не ги вземаме ние - ние само ги изпълняваме . Виж Китай , Индия със сигурност ще строят АЕЦ , ама те не се в Европа . Само да напомня че заради страха от Чернобил България беше принудена да затвори половината от ядрените си мощности и да похарчи близо 1 млрд. за модернизация .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 4 rate down comment 0
energetik
преди 12 години
Колеги, прави ми впечатление, че се опитвате да анализирате проблема от икономическа, технологична, екологична гледна точка. По принцип би трябвало да е така, но не и в България. Разберете, проблемите на българската икономика (и в частност АЕЦ, ВЕИ и цената на тока) са геополитически и криминално-корупционни. Не видяхте ли какво се получи тази пролет с ударното включване на фотоволтаиците? *** те от ДКВР не разбрали, *** от електроразпределителните дружества нещо се объркали, *** то никой не очаквал ... Каква икономическа логика, какви стратегии, какви разчети? Системата беше "Юруш на кифтетата". И сега след изборите пак ще се повтори същото, защото в България политика (вкл. енергийна) се прави КРАТКОСРОЧНО, с хоризонт максимум 1-2 години, по принципа "След мен и потоп". Е, след изборите предстои "Потопа" с цените на ВЕИ, пък вие си пишете как било в Германия, Португалия и не знам къде си. Разберете тука е БЪЛГАРИЯ и стандартната икономическа логика НЕ РАБОТИ !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 1 rate down comment 1
vzhekoff
преди 12 години
Белене в известен смисъл е обречен да бъде построен, само че колкото повече го бавим, толкова по-четвъртит ще ни...Консуматори и в момета има много, няколко пъти повтарям - зимата спряха мариците и всякакъв износ умря. Същото в най-добрия случай ни чака ако затворят 5 блок. Въпросът с Белене е ключов, защото са заместващи на Козлодуй - Отсега е ясно, че ще удължим 5 и 6 блок - но с колко - макс. с 10 г. И после ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 1 rate down comment 1
data
преди 12 години
И пак ви казвам : спора дали България да строи АЕЦ ми прилича на дилемата дали аз да си купя Майбах за семейна кола :) . Само си представям писаците след години : АЕЦ не се яде , АЕЦ не се яде :) :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 2 rate down comment 1
data
преди 12 години
Ба ГЕРБ - те се облажиха от ФЕЦ , БСП - набучиха толкова перки край Каварна че неможеш се обърна , за ДПС са вецовете вече стана ясно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 1 rate down comment 1
data
преди 12 години
Белене може ше и да е възможен към 2005-2006 . В момента е несъсътоятелен или и ти си мислиш че НЕК има ресурс да изгради подобен проект сам ? Те един язовир искараха на 800 млн., за АЕЦ не ми се мисли просто каква ще е крайната цифра
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 2 rate down comment 0
energetik
преди 12 години
Между другото, ние наивно си въобразяваме, че безумието БЕЙ е приключило и ще носим на гърба си само тези играчи, които вече са се уредили. Айде де !!! Далаверата тука е толкова яка, че след изборите няма начин да не включат още 1-2 Гигавата. Така де, няма само гербаджии да се уреждат, трябва да има и за БСП/ДПС/Пръмова нещо да закачат от това Елдорадо!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 1 rate down comment 1
data
преди 12 години
Никаде не съм твърдял че козлодуй е "олигофренски" ! Но забележи : Тато построи Козлодуй , но построи и консуматорите на тази енергия - цялата икономика се насочи към производство в енергоемки отрасли . А цената на тока в България ще расте поне докато се изравни със средните цени на енергията в Европа - и забележи : това е математичеки неизбежно , както и целото ни ценово равнище на икономиката . В момента цената на дребно е около 8 евро жената у нас, средната за европа е около 18-20 евро цента , а най скъпа е в Норвегия 28 евро цента беше по спомен . Как мислите дали няма да поскъпва енегията ? Да кажа само че нямаме достатъчно местни суровини за да задържаме цената прекалено дълго ниска .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 1 rate down comment 1
vzhekoff
преди 12 години
Да, тъкмо платената статия в Капитал я обсъждахме - в Португалия имат почти 2х цени на нашите. Това едно, второ, Нашият ресурс за строеж на ВЕЦ е почти изчерпан, същото важи и за перките. Няма такава цена в доклада на HSBC, понеже никой не го е виждал. Коментари на ИПИ, Красен Станчев, Илиян Василев и други от кохортата не обсъждам - безмислено е. Не съм сигурен, ама изобщо, че спирането на Белене е от Брюксел. Че е политическо е ясно, но по-скоро е от едно друго посолство. Ако се замислиш, Белене беше най-изгодния проект за БГ от всичките простотии на Гоце за големия шлем. От Южен поток нищо не печелим, печелят само руснаците - те затова си държат на него. За Нефтопровода да не говорим. Единствено Белене е ключов за нас, но за руснаците е безразлично - те готовите реактори ще си ги изкупят пак както чешкия и ще си ги ползват, а ние ще духаме супата. Защо чешкия реактор на 20 години и по модел на 30 работи ? Какви нови модели - т'ва всичко е прах в очите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 1 rate down comment 1
data
преди 12 години
10 евро цента е цената посочена в доклада на консултанта HSBS. от ИПИ посочиха същата цена . Има ги в нета частта от докладите . Но както казах спора е лишен от логика .Ти пак не искаш да разбереш - очаква се нова архитура на АЕЦ от съвсем нов тип и стандарт за безопастност . за това всички ще топат топката докато се появят . Това че някой е обявил нещо съвсен не значи че ще го направи . Белене беше най напредналия ядрен проект в Европа и ни хлопнаха кепенците . Познай какво ще се случи и с другите . Междудуругото в капитал има чудесна статия за Португалия как се справя с Вятърни и Водни центали - забележи - отново страна с доста по висик стандарт на живот от нашия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още