IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Анкета: "Не" на връщането на прогресивното облагане в България

63% от участвалите в анкета на Investor.bg 1 156 читатели са против подобен ход

16:20 | 22.08.11 г. 72
Анкета: "Не" на връщането на прогресивното облагане в България

63% от участвалите в анкета на Investor.bg 1 156 читатели са против връщането на прогресивното подоходно облагане, като едва 33% го одобряват и само 4% нямат мнение по позицията.

В България физическите лица плащат 10% плосък данък, като той е въведен през 2008 г. и няма значение дали годишният доход е 1 000 лв. или 1 000 000 лв. Корпоративният подоходен данък също е 10%.

Много по-голяма тежест върху бюджетите на българските семейства оказват осигурителната тежест (която е около 1/4 от доходите), както и данък добавена стойност (20% върху стойността на закупената стока или услуга).

Други страни с плосък данък са Хонконг, Исландия и страни от бившия социалистически блок, основно от СССР  (Естония, Латвия, Литва, Русия, Украйна, Грузия, Киргизстан), както и Македония, Черна гора, Сърбия, Словакия и Монголия.

Споровете между любителите на плоския и прогресивния подоходен данък продължават от десетилетия и вероятно ще продължат още дълго.

На фона на глобалната криза дебатът за данъците е доста актуален. През миналата седмица милиардерът Уорън Бъфет призова американския Конгрес да увеличи данъците на милиардерите в страната с цел да бъде подпомогнато съкращаването на бюджетния дефицит и увери, че това няма да подтисне инвестициите или ръста на работните места.

"Аз платих едва 17,4% от облагаемата печалба, а това е най-ниският процент, платен от всеки от останалите 20 души в нашия офис. Тяхното данъчно бреме варира от 33% до 41%, като средно е 36%“, посочи Бъфет.

„Хората инвестират, за да печелят пари и евентуалните данъци никога не са ги плашили. А на онези, които твърдят, че по-високите данъчни ставки удрят по създаването на нови работни места, ще посоча, че между 1980 г. и 2000 г. бяха добавени 40 млн. работни места. Знаете какво се случва оттогава насам – по-ниски данъци и доста по-слаб ръст на създадените нови работни места“, отбеляза Бъфет.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:30 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 6
all_trader2
преди 13 години
спор не може да има защото е доказано - богатите държави са с прогресивно данъчно облагане а най-бедните с регресивно .въпросът е -искаме ли още от това след като е очевидно че плоския данък не само че не действа ами на всичкото отгоре намалява неимоверно приходите в бюджета - този данък тежи на плещите и гглупостите на Костадинова - шефката на ИПИ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 4
all_trader2
преди 13 години
м дам - както сами виждате най-бедните държави са с плосък данък - дали това е случайно ??? и дали измислиците на неолибралните безхаберници от ИПИ трябва изобщо да се слушат и не е ли по-добре те да бъдат закрити.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още