IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Анкета: "Не" на връщането на прогресивното облагане в България

63% от участвалите в анкета на Investor.bg 1 156 читатели са против подобен ход

16:20 | 22.08.11 г. 72
Анкета: "Не" на връщането на прогресивното облагане в България

63% от участвалите в анкета на Investor.bg 1 156 читатели са против връщането на прогресивното подоходно облагане, като едва 33% го одобряват и само 4% нямат мнение по позицията.

В България физическите лица плащат 10% плосък данък, като той е въведен през 2008 г. и няма значение дали годишният доход е 1 000 лв. или 1 000 000 лв. Корпоративният подоходен данък също е 10%.

Много по-голяма тежест върху бюджетите на българските семейства оказват осигурителната тежест (която е около 1/4 от доходите), както и данък добавена стойност (20% върху стойността на закупената стока или услуга).

Други страни с плосък данък са Хонконг, Исландия и страни от бившия социалистически блок, основно от СССР  (Естония, Латвия, Литва, Русия, Украйна, Грузия, Киргизстан), както и Македония, Черна гора, Сърбия, Словакия и Монголия.

Споровете между любителите на плоския и прогресивния подоходен данък продължават от десетилетия и вероятно ще продължат още дълго.

На фона на глобалната криза дебатът за данъците е доста актуален. През миналата седмица милиардерът Уорън Бъфет призова американския Конгрес да увеличи данъците на милиардерите в страната с цел да бъде подпомогнато съкращаването на бюджетния дефицит и увери, че това няма да подтисне инвестициите или ръста на работните места.

"Аз платих едва 17,4% от облагаемата печалба, а това е най-ниският процент, платен от всеки от останалите 20 души в нашия офис. Тяхното данъчно бреме варира от 33% до 41%, като средно е 36%“, посочи Бъфет.

„Хората инвестират, за да печелят пари и евентуалните данъци никога не са ги плашили. А на онези, които твърдят, че по-високите данъчни ставки удрят по създаването на нови работни места, ще посоча, че между 1980 г. и 2000 г. бяха добавени 40 млн. работни места. Знаете какво се случва оттогава насам – по-ниски данъци и доста по-слаб ръст на създадените нови работни места“, отбеляза Бъфет.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:30 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 0 rate down comment 1
all_trader2
преди 12 години
той не може да разбере че всяка една велика икономика като Германия Канада и тн има прогресия в данъчната си система -ние за сметка на това изумихме света с поредната ВЕЛИКА ГЛУПОСТ наречена най-нисък плосък данък .сега чакаме другата ВЕЛИКА ГЛУПОСТ на ония *** Дянков - фискален борд който няма никъде по света ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 0 rate down comment 2
all_trader2
преди 12 години
да не мислиш че ще те разберат ??? БЪЛГАРИНЪТ е толкова глупав и толкова пропагандно обработван от неолибералните институти че никога няма да схване за каква става въпрос .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 1
forum_rookie
преди 12 години
(продължение)"Знаете какво се случва оттогава насам по-ниски данъци и доста по-слаб ръст на създадените нови работни места".Жокер за madcow: цитатите са от материал, публикуван в investor.bg на 15.08.2011.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 1
forum_rookie
преди 12 години
Аз съм от тези, които madcow определя като "комунисти". Според неговото определение "комунисти" са и в Германия, и в Скандинавия, и къде ли още не. Промитите мозъчета, индоктринирани в т. нар. пазарен фундаментализъм, само това си знаят: оставете парите на богатия, той ще създаде работни места. Няма по арогантна глупост от това. Въпрос с понижена трудност до madcow: кой "комунист" е написал следните изречения: Работя с инвеститори от 60 години и още не съм видял някой дори когато облагането на капиталовата печалба бе 39,9% през 1976-1977 г. - да се дърпа от значима инвестиция заради данъците върху евентуалната печалба. и Хората инвестират, за да печелят пари и евентуалните данъци никога не са ги плашили. А на онези, които твърдят, че по-високите данъчни ставки удрят по създаването на нови работни места, ще посоча, че между 1980 г. и 2000 г. бяха добавени 40 млн. работни места." (следва продължение)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 1
madcow
преди 12 години
Аре комунистите изпълзяхте веднага. Тоя принцип "всеки според възможностите" го ядохме веднъж, аре няма нужда.Или 10% от 1 млн лв не са повече от 10% от 1000 лв? Какво му е прогресивното на прогресивния данък, като взима парите на кадърния и отварящия работни места бизнесмен, за да ги даде на бай Пешо да ги изпие?И как по-точно прогресивния данък ПОМАГА на бедното съсловие? Като го кара да се чувства доволно, че взима малко пари и му взимат малко данъци? Като принуди работодателя му да го уволни или му смъкне заплатата защото държавата обира работодателя му?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 3
стог
преди 12 години
Данъчната система (и у нас, и по света) е пред срив - защото води правителствата до бюджетна недостатъчност. Проблемът не е в промяната, а в подмяната на данъците. Колкото и да въртим старите правила, докато не ги заменим с нови, няма да има управия. Имаме нужда от нови данъци, които обаче ние не искаме (но пък за сметка на това никой няма да ни пита).Справка в историята - успешните данъчни реформи на Октавиан Август, Веспасиан и Пертинакс.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 1
hellwitch
преди 12 години
То 10%-ния данък се укрива дори, а ако е по-висок всички ще отидат в сивия сектор.Въпросът не е колко данъци се плаща, а това, че нищо няма насреща. Нито здравеопазване, нито сигурност, нито образование, нито инфраструктура. Та защо да се плащат данъци на държава, която на практика краде - щом взима без да дава?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 0
deBill
преди 12 години
проблемът не е какъв вид е данъка а колко се събира. Каквито и проценти да слагат при нация от андрешковци едва ли събираемоста ще се увеличи. За мен остава да приложим и подобрим американския подход- този който докаже далавера получава 30% от сумата на далаверата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 6
all_trader2
преди 12 години
Костадинова също така е носител на "постижението" - най-нисък плосък данък в цяла Европа - глупост която НЯМА НИКЪДЕ В ЕВРОПА
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 2
хендехох
преди 12 години
Не помня кой американски президент казал, като му заявили, че убива демокрацията, като увеличава данъците. Той казал "вдигам ги, за да спася демокрацията".Аз съм против плоския данък, защото и богати и среднозаможни и бедни живеят в един казан. За инфраструктурата от образование-здраве-полиция-публични услуги, трябва да плащат не пропорционално, а от всеки според възможностите. Иначе дете от бедното съсловие, никога няма да изгребе нагоре, дори да е по-умно от богаташчетата. А от тази ситуация губи цялото общество. То се олигархиализира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още