Вчера еврото отчете най-големия си еднодневен спад от близо година, след като изтъкнат представител на Европейска централна банка заяви, че има възможност за понижаване на основния лихвен процент в еврозоната. Има достатъчно причини думите му да бъдат приети сериозно, потвърждават анализатори пред CNBC.
ЕЦБ може да понижи допълнително основната си лихва, ако икономическите данни дадат основание за това, заяви членът на управителния съвет на финансовата институция и президент на германската централна банка Йенс Вайдман. Само след публикуването на думите в Wall Street Journal общата европейска валута загуби над 1% от стойността си до 1,30 долара за евро.
„Пазарите бяха несигурни за обхвата на понижаването на лихвата в еврозоната и макар че за това бе намеквано, не изглеждаше на дневен ред“, заяви Митул Котеча, ръководител на отдела за световни валутни проучвания в хонконгския филиал на френската банка Credit Agricole. „Сега това, че представители на ЕЦБ говорят за това, предполага, че е налице усещане за неотложност“, твърди Котеча.
ЕЦБ остави основния си лихвен процент без промяна на рекордно ниското ниво от 0,75% на заседанието на управителния съвет в началото на месеца. От централната банка обявиха, че очакват постепенно икономическо възстановяване през годината и че ще следят отблизо икономическите данни. Последните, излезли от еврозоната, обаче не са особено благоприятни.
Във вторник стана ясно, че индексът за икономическото доверие на германския институт ZEW се е понижил повече от очакванията до 24,9 пункта през март от 33,4 пункта през февруари. В сряда Асоциацията на европейските автопроизводители съобщи, че продажбите на нови автомобили в региона са паднали с 10% през първото тримесечие спрямо последното на 2012 г.
Също вчера германски икономически институти коригираха в посока на понижение до 0,8% прогнозата си икономическия растеж в страната през годината, след като през октомври предвиждаха разширяване на икономиката с 1%, съобщи Ройтерс.
„Икономиката на Европа все още не се е измъкнала от неприятностите, така че ЕЦБ си запазва всички възможности за промяна на политиката и това е разумният начин да го предприеме, особено ако са притеснени за забавянето на ръста в Германия“, заяви Вишну Варатан, пазарен икономист в сингапурския филиал на Mizuho Corporate Bank. „Погледнете данните за продажби на коли през първото тримесечие – това е просто потъване“, добави той.
Анализатори смятат за особено важно в последните коментари на представител на ЕЦБ, че те идват от германския член в управителния съвет на банката, представляващ и най-голямата икономика в еврозоната. Вайдман е приеман за една от особено влиятелните личности в ЕЦБ и е сред водещите ястреби по отношение на инфлацията, припомнят те.
„Това, че Вайдман казва нещо, е важно, защото той е представител на Бундесбанк и ако той е „за“ понижаване на лихвата, тогава вероятността това да се случи е висока, затова и пазарът реагира по този начин“, заяви главният икономист в Bank of Singapore Ричард Джерам.
„Понижаване на лихвата през май или юни сега изглежда доста вероятно. Идеята, че политиката е подготвяна за подкрепа на растежа, би трябвало да се отрази положително на доверието“, добави той.
Анализатори очакват приказките за понижаване на основния лихвен процент да продължат да тежат върху еврото.
Те добавиха, че спекулациите на пазара за възможно понижаване на националните рейтинги на Франция и Германия, както и коментарите на бившия член на борда на директорите на ЕЦБ Лоренцо Бини Смаги за курса на еврото също са се отразили неблагоприятно върху доверието в общата европейска валута.
В сряда Бини Смаги заяви, че централната банка би трябвало да открие начини да спре поскъпването на еврото.
„Коментарите на Смаги също оказват натиск върху еврото“, заяви Котеча. „Общата европейска валута се облагодетелства от стабилността на облигационните пазари в периферията на еврозоната, но все още страда от слабата перспектива за растеж и смекчаването на позицията на ЕЦБ“, добави той.
преди 11 години Когато хората не разбират нещо, обикновено правят глупости.Светът не разбира функционирането на модерната парична система.Подобно на колегите си от федралния резерв на САЩ, "специалистите" (по всичко :-)) от ЕЦБ си мислят, че понижаването на основния лихвен процент е стимулиращо за икономиката. Не е, дори е обратното икономиката бива забавяна допълнително.Вижте, неправителственият сектор, като цяло, е нетен спестител. Това означава, че по-малък лихвен процент би намалил дохода му. По-малък доход=по малко харчене=по-малки продажби=пестене=нови безработни и т.н.Единствено правителствените дефицити могат да насърчат икономиката, тъй като дефицитът на правителството = на излишъка на неправителствения сектор. Капиш?Глупците от еврозоната обаче са измислили някаква глупост: "забранено е дефицитът да надхвърля 3%" . На добър час с това! отговор Сигнализирай за неуместен коментар